رویارویی آمریکا و ایران در لبنان: اقدامات متقابل و تشدید

توسط الیاس جی مگنایر: @ejmalrai

توسط پیروز پورودلات

افزایش تنش بین واشنگتن و تهران؛ نزدیک شدن انتخابات ایالات متحده و شدت بخشیدن به سیاست «فشار حداکثری» از طرف ایالات متحده؛ تابستان امسال را گرم و طولانی بنظر میرساند. بعد از سوریه نوبت لبنان است.بحران مالی این کشور به نقطه بدون بازگشت رسیده است.ایالات متحده سعی دارد؛  گناه شرایط دشوار اقتصادی لبنان را به گردن حزب الله که نیرومندترین متفق ایران است بیاندازد و این در حالیست که بسیاری از مقامات آمریکا خلاف این را ادعا میکنند.اما ایران و متفقش مصمم هستند از این جلوگیری کنند که جامعه لبنان؛ که حزب الله بخشی از آن میباشد؛ تحت فشار قلدری و یا در معرض قحطی قرار بگیرد. به همین سبب کسی نباید تعجب کند اگر کشتیهای ایرانی برای رساندن اغذیه؛ حاملهای انرژی و لوازم پزشکی شدیدا مورد نیاز لبنان در بندر لاذقیه پهلو بگیرند.

لبنان از بابت نیازها و جمعیت با استان اصفهان ایران تقریبا برابری میکند. به همین سبب این برای ایران دشوار نخواهد بود که مثلا بطور ماهیانه رساندن محموله‌ای از اقلام مورد نیاز لبنان را برای جلوگیری از قحطی ترتیب دهد. کمک رسانی به لبنان به مراتب آسانتر از کمک رسانی به ونزوئلا که در آنسوی اقیانوس قرار داردخواهد بود.چنین کمک رسانیی این تازه‌ترین اقدام آمریکا و اسراییل برای مهار کردن حزب الله را با شکست مواجه خواهد کرد

Advertisements
Advertisements
Advertisements

ریارویی ایران و محور آمریکا-اسراییل؛ هنگامی که رییس جمهور آمریکا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل را به عنوان مشاور برگزید به سطح بی سابقه‌ای رسید. مطابق توصیه نتانیاهو؛ ترامپ قانون شکنی کرده از «قرارداد اتمی» (برجام) بیرون آمد؛ ژنرال قاسم سلیمانی را ترور کرد؛ به بهانه دزدیدن نفت سوریه اعلام کرد که نظامیانش را ار سوریه بیرون نخواهد برد؛ تحریمهایی بر علیه بانکهای لبنان اعمال کرد که شامل محدودیتهای سختی برای نقل و انتقال ارزهای خارجی می‌شد و حتی تحریمهایی از این نیز سختتر را طبق «قانون سزار» بر علیه سوریه اعمال کرد. در پاسخ ایران یک پهپاد ۲۲۰ ملیون دلاری آمریکا را سرنگون کرد؛ بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق عین الاسد را موشکباران کرده دهها سرباز آمریکایی را زخمی کرد؛ با فرستادن ۶ کشتی به دریای کاراییب تحریمهای آمریکا بر علیه ونزوئلا را به چالش کشید و به شکل موثری به جلوگیری از تجزیه سوریه و عراق کمک کرد که این موجب خشم شدید اسراییل و دولت آمریکا شد.

ایالات متحده و اسراییل این حقیقت را که «محور مقاومت» توانسته است تعداد زیادی موشکهای نقطه زن را در خاورمیانه انبار کند را نبخشیده‌اند. این جفت وحشتناک تلاش می‌کنند که از هر راه ممکن متفقین ایران را شکست بدهند. و اکنون نوبت لبنان است.

برای آسانسازی ترتیبات جریان کالاهی ایرانی (به لبنان)؛ ایران رفتاری با لبنان مشابه رفتارش در مقابل استان اصفهان؛ یکی ۳۱ استان ایران؛ خواهد کرد. با اینکه استان اصفهان (۱۰۷۰۱۸کیلومتر مربع) مساحتی ۱۰ برابرلبنان (۱۰۴۵۲ کیلومتر مربع) دارد ولی جمعیت این دو به هم بسیار نزدیک است (بین ۵ تا ۶ ملیون). تدارکات ایران برای لبنان ملازم ۴ و یا ۵ کشتی به طور ماهیانه با بارهای آذوغه؛ دارو؛ آلات پزشکی؛ سوخت؛ آلومینیوم؛ فولاد؛ و برخی ماشین آلات ساخت ایران خواهد بود. این کالاها را می‌توان به آن دسته از شرکتهای لبنان که مجوز قانونی برای وارد کردن کالا به لبنان دارند فروخت. هدف این است که این کالاها با قیمتی مناسب به تمامی شهروندان لبنان از هر گروه و دسته و در مقابل پول لبنان بدون توسل به دلار آمریکا به فروش برسند. 

در پاسخ به بحران کنونی در لبنان؛ ایران آماده است تا یک خط اعتباری برای شرکتهای لبنانی به ارزش ۱ میلیارد دلار شبیه به آنچه که برای سوریه کرده است باز کند.چنین تدبیری ممکن است که از سختی وضعیت کنونی تا حدودی بکاهد؛ از قحطی جلوگیری کرده این فرصت را به دولت کنونی بدهد تا بتواند راهی برای معرفی اعضا جدیدی در کابینه با تجربه لازم در مسايل تجاری مدیریت بحران مالی پیدا کند.اگر نقشه‌ای برای اصلاحات در لبنان هم اکنون مطرح شود این کشور دست کم نیاز به ۵ سال برای بهبود وضعش دارد. در طی این مدت ایران میتواند هر سال خط اعتباری سالیانه‌اش را تجدید کند تا زمانی که رییس جمهور جدیدی با تیمی که کمتر جنگ طلب باشد انتخاب شود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

امروزه حزب الله دهها پمپ بنزین با نام al-Amana و داروخانه‌های متعددی با نام al-murtada و شرکتهایی با مجوز و توانایی وارد کردن کالا از ایران وفروش آن با قیمتهای بسیار نازل حتی به بخشهایی از جامعه که طرفدار حزب الله نیستند دارد.اگر اسراییل و ایالات متحده بتور دارند که میتوانند از این فرایند جلوگیری کنند؛ حزب الله در استفاده از نیروی نظامی درنگ نخواهد کرد و بدین ترتیب قانون تعامل جدیدی وضع خواهد کرد. ممکن است لازمه تضمین ورود سوخت؛ دارو و غذا به لبنان بمباران چند هدف در اسراییل باشد.چیزی که ایالات متحده و اسراییل آن را پیشبینی نکرده‌اند این است که آن نیرویی که به مردم غذا داده و به نیازهای ضروری آنان پاسخ میدهد از طرف مردم شناخته شده و موفق کسب پشتیبانی توده‌ها خواهد بود.این ممکن است موجب تغغیر سیستم انتخاپاتی لبنان و حتی تغییر قانون اساسی آن شود. سقوط ارزش پول ملی ممکن است وقایع و اقداماتی را به دنبال داشته باشد که نه اسراییل و نه ایالات متحده آن موقع که لبنان را به عنوان صحنه بعدی نبرد با ایران انتخاب کردند پیشبینی آن را کرده بودند

Advertisements
Advertisements
Advertisements

Copyright © https://ejmagnier.com   2020 

[wpedon id=”2575″ align=”right”]