حزب الله بین جامعه خود و متحدان داخلی

توسط الیاس جی مگنایر: @ejmalrai

توسط: Shireen Hashemi

سید حسن نسرالله دبیر کل حزب الله لبنان بین شیعیان لبنان و نیروهای محور مقاومت بسیار محبوب است و مورد حمایت آنها می‌باشد. او در لبنان معروفترین رهبر سیاستی حساب می‌شود و هم از طرف طرفداران و همچنین دشمنان بخصوص اسراییل مورد احترام و توجه قرار می‌گیرد.
با این حال از زمانی که شرایط اقتصادی لبنان وخیم تر شده نسرالله احتیاج به مهارتهای استثنایی دارد تا لبنان را یک پارچه نگه دارد ، مخصوصا زمانی که متحدان سیاسی رفتار غیر دوستانه نشان می‌دهند: طرفداران حزب الله و متحدان سیاسی فعلا هماهنگی را از دست داده اند. تنش های دو‌طرف‌ به حد بی سابقه رسیده اند نه تنها در فضای مجازی ‌و در باره تصمیم‌های سیاسی . دلایل فراوانی وجود دارد:سید نصر الله اعتبار و نفوذ بسیاری بین طرفدارانش دارد‌ و او را سید و الساحمته ( که در زبان عربی مقام بسیار مهم و مقدس می‌باشد). سخنرانی های او برای طرفدارانش، تحلیلگران ، رسانه ها و سیاستمداران بسیار مهم بوده و مورد توجه می‌باشد. اندیشه ها و‌نگاهگریهای سیاسی او در تمام سکوهای رسانه ای تکرار و تحلیل می‌شود.
اما امکان اینکه  جامعه لبنان، که حزب الله بخشی از آن جامعه است با حرفهای سید مخالفت نشان دهند. مثلا حرفهای سید در باره متحد سیاسی ف پ م یا تایر الوطنی الهور ( جنبش آزاد وطن پرستی) همیشه قابل قبول هواداران نبوده. سید نصر الله نصیحت کرده به طرفداران که به گفته حضرت امام حسین (ع) که دو شب قبل از عاشورا گفته بود به بعضی از همرزمان که در تاریکی شب می‌توانند اردوگاه را ترک‌کنند و در جنگ که مرگ حتمی بود شرکت نکنند ، این طرفداران هم با ف پ م در گیر نشوند و بحث نکنند و بعضی کارهای آنها را نادیده بگیرند.ولی خیلی این نصیحت را قبول نکردند و به بحث فضای مجازی مشغول شدند.  


در یکی از آخرین سخنرانی های سید او تاکیید کرد که تفاوت‌های فکری بین متحدین باید دور از فضای مجازی حل بشود و پیوند بین متحدانش قوی و سر جایش می‌باشد.
اما باید به حقایق لبنان نگاه واقعی داشته باشیم. منظور این مقاله برنامه پنهانی نیست و به هیچ‌وجه هدف بزرگ کردن تفاوت‌های داخلی نمیباشد. هدف اصلی این مقاله پیدا کردن حقیقت است که لبنانی ها در این چند ماه بحران اقتصادی کشف کردند و نیروی‌‌ اختلاف‌ عقیده به حدی رسیده که‌ باید الان مورد توجه بگیرد. از سال پیش که مردم لبنان به تظاهرات علیه  فساد و بی مسیولیتی دولتشان به خیابان‌ها رفتند لبنان حالت بینظمی پیدا کرده.
این اتفاق سیاستمداران را غافل کرده چون متوجه شدند که مردم لبنان شورش علیه همه می‌کنند و آنها را مقصر سی سال دزدی، شرایط وخیم بازار کار و بی عدالتی و فساد میشناسند. مثل تظاهرات در عراق سفارت امریکا سعی کرده که این شورش مردم را به طرف قویترین دشمن اسراییل یعنی حزب الله بکشد. 
مردم لبنان بر علیه “تیار المستقبل “یعنی “جنبش آینده”که به خانواده حریری تعلق دارد تظاهرات کردند و در واکنش این‌حزب تنها جاده بزرگ بیروت به جنوب لبنان را بستند . حریری معترض بود که در انتخاب دولت جدید شکست خورده و حسن دیاب جانشین او است. حریری از هر فرصت برای ضعیف کردن دولت جدید استفاده می‌کند.
بستن جاده بین بیروت و جنوب لبنان بسیار عواقب سنگینی برای حزب الله دارد ، اگر حزب الله نتواند به راحتی به جنوب دسترسی داشته باشد آمادگی دفاع بر علیه اسراییل را کم می‌شود. بعد از چندین بار بسته شدن این جاده مهم حزب الله از نیروهایش درخواست کرده که این جاده را با زور باز نگه‌دارند. 
در این زمان ارتش لبنان برای جلوگیری از این نبرد سلاحی دخالت کرد و قول داده که این جاده همیشه باز بماند. هدف ارتش نگه داشتن حقوق تظاهر کنندگان و بعلاوه جلوگیری از نفوذ آشوبگران برای به هم ریختن اتحاد گروهای مختلف دینی لبنان می‌باشد.


تضاهرات برای بانکداران تجاری که سالها از طریق سوع استفاده از بانک مرکزی بسیار پول دار شده بودند یک زنگ خطر بود. آنها قبل از شورش تمام دارایی خود را از کشور خارج کرده بودند و بانک‌ها هم درهایشان را بستند و مردم نتوانستند پس اندازشان را بگیرند. بانک‌ها بین مردم هراس  ایجاد کردند تمام اعتماد مردم به سیستم بانکی و برنامه اقتصادی کشور شکسته شد. مردم پولشان را به دلار تبدیل کردند و همه را تا انجایی که میتوانستند در خانه نگه داشتند.

نخست وزیر سابق سعد حریری متوجه شد که فرصت پس گرفتن مقامش را از دست داده و هم زمان پی برد که قدرت سیاسی به حزب الله تعلق دارد. حریری سعی میکند‌که رابطه خود را با حزب الله قوی‌کند‌ این‌سازمانی‌که عربستان سعودی را قانع کرد که او را از زندان آزاد کنند. 
با توجه به پشتیبانی حزب الله از حریری، او به خاطر فشار گسترده امریکا‌و عربستان سعودی استعفا از دولت داد. خواست امریکا و عربستان سعودی این بود که دولت جدید لبنان بدون حضور حزب الله باشد، با اینکه حزب الله توانسته اکثریت در مجلس را کسب کند. دشمنان سیاسی تبدیل به دوست می‌شوند و دوست‌ها محاظ دشمنان می‌شوند  و لبنان این است. یکی‌از‌چهره‌های مهم گروه ۸ مارس و متحد نزدیک به حزب الله آقای نبیح‌بری رییس مجلس ، که همراه با‌خانواده‌حریری یکی‌از فاسد ترین اشخاص در لبنان می‌باشد. بری مسیولیت حفاظت  رییس بانک مرکزی لبنان ریاد سالامه را بر عهده گرفته. 
سالامه چندین بار اعلام کرده که حزب الله قصد بر کنار کردن او‌ را دارد به خاطر همکاری تمام او‌با امریکا، وی در حال حاضر حس می‌کند که جایگاه خوبی دارد به خاطر همکاری آقای بری.
در حقیقت دلایلی که سالامه هنوز رییس بانک مرکز ی است زیاد است: او تمام رازهای سیاستمداران را میداند و از جابجا کردن دارایی های ملی به خارج اطلاعات دارد. او وام های کلان با نزول بسیار پایین به طبقات بالای لبنان صادر کرده. چندین سال متوالی سالامه از شرایط وخیم اقتصادی کشور به دولت های لبنان خبر داده ولی هر دفعه دستور حفظ کردن لیرا  را گرفته و به او دستور داده شده که صبور باشد تا زمان دولت بعدی.

Advertisements
Advertisements
Advertisements

از طریق حفاظت سالامه که برای امریکایی ها مهم می‌باشد، خود بری به‌واشنگتن نشان می‌دهد که خودش برای آنها می‌تواند مفید باشد. چون بری او را محافظت می‌کند می‌تواند او‌را هم کنترل کند. اگر سالامه بر کنار شود جانشین او  از طریق جابران بسیل انتخاب می‌شود که دشمن اصلی بری می‌باشد. 
برای چندین دهه بری و نزدیکترین متحد او مرحوم رفیق حریری موقعیت های کلیدی که به طبق قانون اساسی برای مسیحی ها محفوظ بود با هم تقسیم می‌کردند ولی چون قبلا لبنان زیر کنترل سوریه بود مسیح‌ها حق انتخاب نماینده خود را نداشتند اما این بی عدالتی باعث شد که حزب التیار الوطنی .
در نبردی مشغول شده و تمام مقاماتی را که از دست داده بود دوباره به دست بیاورد. این باعث شد که رهبرشان بسیل دشمن تمام گروه ها باشد از جمله مسیحی، درزی، سنی و شیعه ولی به غیر از حزب الله.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

احتمال جنگ داخلی بسیار کم می‌باشد چون هیچ کس حریف ارتش لبنان و حزب الله نمی‌شود ، به خاطر این دو گروه نظامی جنگ و بحث فقط به فضای مجازی محدود می‌باشد. 
حزب الله در مقابل مخالفانش در لبنان بسیار صبور است و ادعای ابر قدرتی را ندارد با اینکه هم قوی ترین نیروی نظامی هست  و هم چنین بخشی از دولت ائتلافی است. در زمانی که عده ای از لبنانی ها در جلوی سفارت امریکا تجمع کردند و تسلیت گفتند به خاطر کشته شدن سربازان امریکایی در بمب گذرای سال ۱۹۸۳ که در تلافی بمباران امریکا در بیروت بود حزب الله عکس العملی نشان نداد و با اینها صبور بود.

حزب الله همیشه در داخل و خارج کشور بهترین نمونه رفتار دقیق و سنجیده بوده و هست و همیشه توانسته در جلوی دشمن برنده باشد. اتحادهای فعلی در لبنان به هم خورده به دلیل بحران مالی که امکان دارد برای چندین سال ادامه داشته باشد . این مشکلات آزمون ارزشمندی برای اتحاد و عمل کرد سیاسی حزب الله خواهد بود.

Copyright © https://ejmagnier.com   2020 

Advertisements
Advertisements
Advertisements