حزب الله چگونه به اسراییل ضربه خواهد زد: آیا جنگ ممکن است؟

توسط: ایلایجا مگنایر @ejmalrai

ترجمه: شیرین هاشمی

یوسی کوهن رییس کل موساد  در اوج تنش ها بین اسراییل و حزب الله به حزب الله هشدار داد که “آرامش مرزی را در لبنان بهم نزنید”. این هشدار پس از  حمله هوایی اسراییل به  فرودگاه شهر دمشق و اطراف شهر شهادت یکی از نیروهای رزمنده حزب الله داده شد. رسانه های اسراییل نگران پاسخ نظامی حزب الله هستند واین اتفاق را قطعی میدانند ولی مطمین نیستند چگونه ‌وچه زمانی این حمله صورت خواهد گرفت. هم چنان احتمال  جنگ گسترده بعد از این پاسخ را در نظر دارند.


فرماندهی نظامی اسراییل تیپ گولانی را به مرز شمالی اسراییل با لبنان احضار کرده برای جلوگیری از پاسخ احتمالی حزب الله. ولیکن در سال ۲۰۰۶ میلادی که اسراییل دقیقا همین عملیات را انجام داده بود ولی کاملا بدون تاثیر بود؛ حزب الله توانست بعد از حمله چندین سرباز اسراییلی را اسیر کند.

هیچ شکی نیست که اسراییل نیاز به استفاده از تمام امکانات دفاعی خود را دارد به دلیل اینکه امکان دارد  که حزب الله از خط مرز عبور کند. حقیقتا اسراییل کاملا سخنان دبیر کل حزب الله سید حسن نصر الله را باور می‌کند زمانی که نصر الله هشدار داد که کشتن هر عضو حزب الله در لبنان یا سوریه بدون پاسخ نمیماند: به‌گفته‌ سید نصرالله “اسراییل مقصر شهادت هر رزمنده در سوریه یا لبنان شناخته خواهد شد. ما از حق‌ پاسخ دادن خودمان نخواهیم گذشت”. 

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

رهبر حزب الله لازم ندارد که قصد خود را به اسراییل اعلام کند، در حال حاضر با وجود بحران اقتصادی کشور تمام امکانات نظامی را بررسی می‌کند و هم چنان اصول باز دارندگی‌را ادامه بدهد.

به گفته محور مقاومت در مرزهای بین لبنان و اسراییل هزاران رزمندگان نیروهای عملیات ویژه آماده جنگ با اسراییل همیشه وجود دارد حتی زمانی که لبنان در شرایط وخیم داخلی به سر میبرد. ولی اسراییل هم با بحران داخلی در گیر است، تظاهرات سراسری در خواست کناره گیری نتانیا هو‌ هستند به دلیل بد مدیریت دولت فعلی بر علیه کرونا و بحران شدید اقتصادی این کشور. به علاوه تعداد مبتلان به ویروس کرونا در بین نیروهای اسراییی در حال افزایش است و اکثر تحلیلگران عقیده دارند که اسراییل توانایی جنگیدن و پیروزی بر علیه حزب الله را ندارد.

امسال افسران بلند پایه اسراییل هم همین نظر را منتشر کردند، چنین جنگی اسراییل را به دلیلی ویرانی کشور چندین دهه عقب می اندازد. اسراییل دیگر جایگاه قدرتمند نظامی خود را که از سال ۱۹۴۸ به بعد داشته از دست داده.

Advertisements
Advertisements
Advertisements