ملاقات امریکا با اسراییل : پاسخ حزب الله چه زمانی خواهد بود؟

@ejmalrai  :ایلایجا مگنایر توسط

ترجمه: شیرین هاشمی
دفعه آخر که ریاست ستاد مشترک ارتش امریکا، ارتشبد مارک میلی به اسراییل سفر کرد، درست قبل از شهادت سرلشگر سپهبد  قاسم سلیمانی در فرودگاه عراق بود. ارتشبد میلی چند روز پیش سفر دیگری به اسراییل انجام داد و با وزیر دفاع بنی گانتس،  رییس ستاد مشترک ارتش اویو کوچاوی و رییس کل موساد یوسی کوهن دیدار کرد. این ملاقات  چندین ساعت طول انجامید و موضوع صحبت“ مقابله با ایران و‌متحدان او در خاور میانه و به خصوص تهدید از طرف حزب الله لبنان” بود. موضوع اصلی ایران بود و هم چنین تشدید خطرناک رابطه بین حزب الله و اسراییل. اسراییل نیروهای زمینی خود را از مرزها خارج کرده و توپهانه یگان را قرار داده. آیا این عمل برای تهدید است یا فقط برای احتیاط؟ آیا امریکا و اسراییل برای شروع جنگ آماده می‌شوند و ؟؟آیا این عملیات دفاعی هستند و یا عملیات حمله ای؟ و چه زمانی حزب الله به یکی از ؟ ارتش اسراییل حمله خواهد کرد؟
روز‌ دوشنبه، اسراییل به دلیل نگرانی وحشت به سوی کشتزارهای اشغالی شبعا حمله کرد. قابل درک است که ارتشی که منتظر حمله قطعی می‌باشد هدف خود را به اشتباه بگیرد. حزب الله بیان کرد: مقاومت اسلامی تاکید می‌کند که‌ درگیری یا تیراندازی از سمت آن در تحولات تاکنون انجام نشده است فقط از جناب یکطرف یعنی دشمن نگران و بحران زده بوده است. در آخر بیانیه حزب الله اعلام کرد: در قبال حمله توپخانه ای صیهونیستها به روستای الهباریه لبنان و وارد شدن خسارات به منزل یکی از غیر نظامیان نیز سکوت نخواهد شد.
با اینکه حادثه شرم آور است نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو درخواست کرده “ که هیچ کدام از وزرا نباید راجع به این موضوع اطلاعاتی به کسی بدهند”. او هم‌چنین تذکر داد که ”لبنان و سوریه مسیولیت هر حمله به اسراییل را باید به عهده بگیرند” و “اسراییل آماده پاسخ دادن است اگر سربازانمان آسیب ببینند”. الی کوهن وزیر امور اطلاعاتی اسراییل بیان کرد که “هر عملی که به حق حاکمیت ما آسیب برساند پاسخی سنگینی خواهد داشت. ما به دشمنانمان توصیه می‌کنیم که ما را امتحان نکنند”. رییس ستاد مشترک اسراییل اویو کوچاوی به مناطق مرزی با لبنان را بازدید کرد و به فرماندهان تشکیلات ۹۱ دستور داد که آمادگی برای اقدامات تلافی جویی باشند و “ فشار و تنش ادامه خواهد داشت در چندین روز و حزب الله قبل از عید قربان “ که این پنجشنبه می‌باشد پاسخ خواهد داد.
سخنان کوچاوی فقط حدس و‌گمان می‌باشد، تصمیم پاسخ در دست حزب الله می‌باشد و نه اسراییل. رییس ستاد مشترک میخواهد به سربازان اسراییلی قوت قلب بدهد که حالت هشداری و پنهان شدن در پادگانها برای مدتی کوتاه می‌باشد.

بنابر گفته یکی از منابع قابل اعتماد، پاسخ حزب الله زمانی را که کوچاوی حدس میزند دنبال نخواهد کرد و بیشتر احتمال دارد مه در ماه آگوست صورت گیرد. هدف حزب الله این است که روحیه اسراییل را از بین ببرد و اجازه دهد تا محور مقاومت و دنیا تحقیری اسراییل را تماشا کنند و نظریه بازدارندگی از طرف حزب الله عمل می‌شود و نه اسراییل. امیر بارام فرمانده جبهه شمالی اسراییل توضیح داد که “ سید نصرالله قهرمان جهانی در جنگ روانی می‌باشد”.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

رییس جمهور ترامپ در اواخرین روزهای ریاست جمهوری خود دنبال پیروزی می‌باشد. ولیکن تلاش ترور یکی از فرمندگان حزب الله یا جنگ گسترده با لبنان می‌تواند لبنان را کاملا عوض کند و یا نابودی بی سابقه به اسراییل را ایجاد کند. اسراییل به خوبی از قدرت حزب الله آگاه است و بدین دلیل  اسراییل از طریق سازمان ملل در لبنان پیامی به حزب الله فرستاد و ادعا کرد که از حضور رزمنده حزب الله در دمشق بی خبر بود و خواستار جنگ نمیباشد. تمام تلاش‌های اسراییل برای جلوگیری از عملیات حزب الله و‌کشته شدن سربازهای خود می‌باشد که بحران داخلی نتانیاهو وخیم تر نشود و درخواست مردم برای استعفا او بیشتر نشود.
با فرستادن این پیام از طریق سازمان ملل اسراییل رسما برتری حزب الله نسبت به خود را شناخت و این قدرت باعث شده که اسراییل نمیتواند مثل گذشته شرایط نظامی را تحمیل کند. افزایش فرستادن پهپادها و هواپیماهای جنگی از طرف اسراییل به دلیل جنگ روانی بر علیه حزب الله می‌باشد تا آنها رااز پاسخ های نظامی منصرف کند. ولی با چندین دهه تجربه منبع حزب الله اعتقاد دارد که “ زمانی که تصمیم به ضربه زدن به هدف اسراییلی گرفته می‌شود، تمام معیارهای اسراییل بی نتیجه میماند”. فعلا حزب الله تصمیم به سکوت گرفته…

Advertisements
Advertisements
Advertisements