پیام امریکا به عراق: ما از عراق خارج میشویم اما بدون حقارت


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط

 شیرین هاشمی ترجمه 
نخست‌ وزیر عراق مصطفی الکاظمی فردا با رییس جمهور امریکا ترامپ ملاقات راجع به مسایل عمیق و سرنوش‌ساز برای کشورش در واشنگتن خواهد داشت. عراق با بحران اقتصادی، ویروس کرونا، حضور نظامی امریکا که دیگر قابل تحمل نیست، تعادل غیر کنترل بین ایران و امریکا و‌حضور دایمی نظامی ترکیه در عراق همزمان مبارزه می‌کند.   
بعلاوه آقای الکاظمی، چند کارشناس اقتصادی و سیاسی در ادامه ملاقات بین دو کشور که در ژوئن سال پیش شروع شده حضور خواهند داشت. پس از شهادت سرلشگر پاسدار قاسم سلیمانی رهبر محور مقاومت و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و فرمانده عراقی ابو مهندس و همرزمندگانشان در ژانویه ۲۰۲۰، مجلس عراق برای اخراج امریکایی ها تصمیم گرفت و این ملاقات بین دو کشور اجباری شده است.

چندین گروه با وابستگی نامشخص به پایگاهای امریکا با راکت‌های کاتیوشا و خمپاره انداز حمله کردند ولی عمدا این حمله ها تلافات جانی نداشته. علاوه بر این، این گروهها از کاروانهای محلی را که تجهیزات بین پایگاهای امریکایی  را حمل و نقل می‌کردندجلوگیری کردند و تجهیزات را آتش زدند. این هشداری برای عضو های عراقی است که در اختیار ارتش امریکا نباشند.

هدف این گروهای “نا شناخته “ مشخص بود که حضور نیروهای امریکا در عراق غیر قابل قبول است و باید تصمیم مجلس عراق رعایت شود. بنابراین افزایش تعداد و شدت حمله ها از سوی این گروهها امکان دارد تا تا زمانی که دولت الکاظمی و دولت واشنگتن بفهمند که نبرد نظامی گسترده بسیار ممکن است.

ایران به طور قطعی حمایت خود را از عراق و کسانی که میخواهند امریکا را اخراج کنند مشخص کرده. در ماه گذشته در دیدار الکاظمی با مقامات ایرانی در تهران،  رهبر انقلاب سید علی خامنه ای افزودند که “آنها مهمان شما را در خانه شما کشتند و صریحا به این جنایت اعتراف کردند”. سید علی خامنه ای افزودند: آمریکایی‌ها زحمت و اذیت ایجاد می‌کنند اما دولت عراق باید بدون اعتنا به این مزاحمت ها به مسیر خود با قدرت ادامه دهد و مردم را به عنوان پشتوانه خود حفظ کند.
نخست وزیر عراق نمیتواند بین دو کشور میانجیگری کند چون ایران حاضر نیست با قاتلان سر لشگر سلیمانی مذاکره کند ولی تلاش می‌کند بین دو کشور تعادل ایجاد کند، در کل هدف اصلی الکاظمی این است که از جنگ گسترده در سرزمین خود جلوگیری کند. اما تا زمانی که ترامپ رییس جمهور می‌باشد احتمال موفقیت در این کوشش کم می‌باشد.

یکی از چالش های بزرگ الکاظمی حضور غیر قانونی نظام ترکیه در عراق می‌باشد. برای چندین سال ارتش ترکیه در بعشیقه در اقلیم کردستان عراق به طور دایمی حضور  داشته، و بیشتر از ۱۵ پایگاه ارتشی را در سرزمین عراق ایجاد کرده. این اتفاق 

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements