آیا خاور میانه برای جوبایدن اولیت سیاسی دارد؟

@ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط:  

 شیرین هاشمی ترجمه:   
رییس جمهور امریکا ترامپ فقط چند هفته فرصت دارد تا نتایج نهایی انتخابات جو بایدن را چهل و ششم رییس جمهور امریکا بشناسد. چشم مردم امریکا به جو بایدن است که بدانند سیاست بعدی وی بعد از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ چه خواهد بود به خصوص در خاور میانه.
از یک طرف ترامپ مشکلات بزرگی را برای بایدن گذاشته که باید حل شوند ‌از یک طرف کمکهای بسیاری برای رییس جمهور جدید به جا گذاشته. از هر دو طرف به نظر میاید که بایدن به حالت نجات دهنده دیده خواهد شد به دلیل مشکلات و پیچندگیهایی که ترامپ شروع کرده. در وحله اول مشکل اقتصادی داخل ایالات متحده است که باید رسیدگی شود، چالش اپیدمی‌کرونا در کشور می‌باشد. در مورد امور خارجه مشکل رقابت با چین است که امریکا چین را ابر قدرت اقتصادی میشناسد که باید مهار شود. برای امریکا مشکل روسیه هم می‌باشد که پس از جنگ سوریه در لیبی، عراق و سوریه قدرت نظامی دارد. حضور فعلی روسیه در خاور میانه بسیار قدرتمند تر از حضور دولت شوروی سابق است و برای امریکا که همیشه به دنبال گسترش و تسلط در کشورهای دیگر است باعث ایجاد چالش می‌باشد.
بر قرار کردن روابط با اتحادیه اروپا و بازگشت به توافقنامه‌ های بین‌المللی که دولت ترامپ به آنها ضربه سنگین زده در اولیت قرار دارد. اسراییل مهم‌ترین متحد امریکا حساب می‌شود برای هر رییس جمهور با هر نوع اعتقاد سیاسی که در کاخ سفید باشد. حفظ منافع اسراییل هدف هر رییس جمهور در امریکا می‌باشد. فقط شدت این حمایت بی شرط از رییس جمهور به رییس جمهور فرق میکند.

خاور میانه با اینکه منطقه بسیار پیچیده و‌مشکلی است و می‌شود از برنامه برجام ایران، حضور نظامی امریکا در عراق و سوریه، کردهای عراق و سوریه، رابطه با ترکیه، جنگ فاجعه بار در یمن که از طرف عربستان سعودی و امارات شروع شده مثال زد. البته این مسایل همگی بسیار مهم میباشند ولی شاید در وحله اول برای دولت جدید نباشند.

مسیله لبنان هم نباید فراموش شود با اینکه به نظر می‌رسد که در اولیت مشکلات برای بایدن نمیباشد. امکان دارد که بایدن از مشاوران و مقامات ارشد برای مسیله لبنان استفاده نکند. با اینکه حضور حزب الله به دلیل خطری که برای اسراییل نشان می‌دهد همیشه در اولیت برنامه امور خارجه امریکا می‌باشد.

بسیاری از متحدان غربی ترامپ منتظر خروج وی از کاخ سفید میباشند چون بسیاری از روابط آنها با تهدید و تنش رخ داده و حتی با نزدیکترین متحدین این گونه رفتار شده. برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم امریکا نتوانسته برای پیشنهادات خود حامی پیدا کند و‌حتی دولت‌های اروپایی از درخواست امریکا برای نگه داشتن تحریم‌ها بر علیه ایران پشتیبانی نکردند. برای اولین بار در تاریخ انگلستان، فرانسه و المان از امریکا در سازمان ملل متحد پشتیبانی نکردند.
اگر دولت امریکا بخواهد در موارد خارج از مرزهای خود پیشرفت کند باید بتواند متحدان واقعی داشته باشد که پشت او بایستند و امریکا را تنها و  بدون متحد نگذارند. امپراطوری شکست میخورد زمانی که نتواند از ابزار خود مثل تهدید و ترساندن استفاده کند و‌حامیان خود را در کشورهای متحد از دست بدهد. چالش بسیار مهمی جلوی امریکا می‌باشد: چین و روسیه در اروپا نقش بسیار مهمی دارند و آماده ایجاد نسل پنجم  اینترنت و یا گاز روسیه هستند و بعلاوه هر دو کشور نقش بسیار مهمی را در خاور میانه عمل می‌کنند. متحدان امریکا در اروپا به نظر میاید که با این حقایق جدید مشکل چندانی ندارند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements