آنها چرا از ما نفرت دارند: ترامپ ماموران بلک واتر را عفو میکند

توسط: ایلایجا مگنایر @ejmalrai 

 ترجمه: شیرین هاشمی 
بار‌ اول که من شرکت نظامی بلک واتر را‌ از نزدیک دیدم در سال ۲۰۰۵ در خیابان المنصور بغداد بود. در وسط یک پل چند افراد مسلح از درون یک خودرو بیرون آمدند و ترافیک را متوقف کردند و یک فرد ظاهرا مهم را جابجا کرده و سپس سوار یک ماشین دیگر شدند ‌وبه سمت جنوب رفتند. برای لحضه ای همه مردم در خیابان از ترس نتوانستند تکان بخورند چون حرکات این اشخاص بسیار تهدید آمیز و خشن بود تا حدی که راننده ماشین ما از ترس احتمالی رگبار گلوله مجبور شد سرش را پایین کند و این باعث شد که با ماشین جلویی برخورد کند. 
حضور نظامی بلک واتر در عراق بدون موافقت دولت عراق بود و از ابتدای اشغال عراق به توسط امریکا حضور داشتند.

در عراق بسیار معمول است که خودروی نظامی هاموی‌ به روی خودروهای معمولی شلیک کند به دلیل اینکه ارتش امریکا به شهروندان عراقی اجازه نمیدهد که نزدیکتر از ۱۰۰ متری با‌کاروانهای امریکایی در جاده ها فاصله داشته باشند. برای مثال، یکی از آخرین خودروهای امریکایی هاموی‌ تابلویی را حمل میکند که از مردم میخواهد ۱۰۰ متر فاصله بگیرند ولی امکان خواندن این پیغام در تابلو از ۱۰۰ متر فاصله غیر ممکن می‌باشد و البته این منجر به قتل عام مردم بیگناه می‌شود.

یک چالش دیگر روبرو شدن‌ با کاروان نظامی امریکایی در بزرگراه شمال تا جنوب بغداد می‌باشد. کاروانهای امریکایی با سرعت میانگین ثابت رانندگی می‌کنند و سبقت گرفتن از آنها ممنوع می‌باشد. رانندگان عراقی راه حل بسیار خطرناکی را پیداکردند که رانندگی در طرف مخالف بزرگراه می‌باشد. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که یک کاروان دیگر از طرف مخالف بزرگراه رد می‌شود و رانندگان عراقی از ترس شلیک گلوله نمیتوانند تکان بخورند و دست‌هایشان را به طرف آسمان بلند می‌کنند.

در طول ۷ سال اول اشغال عراق توسط امریکا ، احتمال کشته شدن تصادفی بسیار بالا بود. در سال ۲۰۰۷ در میدان النسور ماموران بلک‌واتر به سوی شهروندان عراقی تیراندازی کردند و ۱۷ نفر را به قتل رساندند و ۲۴ نفر‌را زخمی کردند. امریکا هیچ‌ وقت برای جنایت‌ها، کشتار و شکنجه های خود علیه مردم بیگناه عراق پاسخگو نبودند.

در حقیقت، قتل عام ۲۰۰۷ در النسور آغاز جنایت‌های امریکا در عراق نبوده. در سال ۱۹۹۶، مادلن البرایت سفیر سابق امریکا به سازمان ملل در جواب اینکه نیم میلیون کودک عراقی در اثر تحریم های امریکا کشته شدند و‌ایا رسیدن به اهداف امریکا به چنین بهایی می‌ارزد جوابش این‌بود که بله ارزشش را داشت. 
حمله امریکا به عراق در ۲۰۰۳ صداها هزار از مردم عراق را‌کشته ‌ویا مجروح کرده، در سال ۲۰۰۴، تصاویری‌که از زندان ابوغریب انتشار یافت که نشاندهنده رفتار منزجر‌کننده و غیر انسانی امریکایی با شهروندان عراقی بود.

در همان سال اشغال عراق، پل برمر حاکم سابق حکومت ایتلاف موقت عراق ارتش عراق را منحل کرد که باعث شد ۴۰۰٫۰۰۰ مرد بدون شغل و حقوق بمانند. بسیاری از این افراد عضو القاعده در عراق شدند، همان گروهی که بعدا تبدیل به داعش شد. در سال ۲۰۰۹، امریکا مجبور‌ به بستن باز داشتگاه کمپ بوکا شد به دلیل اینکه آنجا تبدیل به یک دانشگاه تکفیری شده بود. اینجا سران گروهای تروریستی از جمعیت بازداشتگاه ، سرباز میگرفتند که بعدا سراسر عراق را به ترور و‌خشونت بکشند. در سال ۲۰۱۰، اسناد محرمانه امریکا افشا شد که شامل پخش ویدیویی از بالگرد آپاچی امریکایی بود که ۱۲ اشخاص غیر نظامی عراقی که دو خبر نگار رویترز هم جزو آنها بودند  را در بغداد در هدف می‌گیرد و به قتل میرساند.

امریکا برای جنایت‌های‌مختلف و فراوان در عراق  هیچ‌گونه پاسخگو نبوده، این جنایت‌ها نتیجه طبیعی از اشغال غیر قانونی ‌و بی برنامه توسط‌امریکا میباشند. اشغالی که با داشتن زرادخانهٔ عظیمی از جنگ‌افزارهای شیمیایی، میکروبی و حتی در صورت امکان هسته‌ای توسط عراق توجیه شد.

چه دلیلی برای شورش عراق در واکنش به فرمان عفو از طرف ترامپ برای ۴ مامورین بلک واتر وجود دارد؟ یکی از دلایل این می‌باشد که عراقی ها جان خود را با ارزش میدانند و اعتقاد دارند که الان زمان پاسخگویی است. امروز عراقی ها ناراضی هستند و تحمل تسلیم شدن در برابر امریکا را ندارند. در ۲۰۰۱، رییس جمهور سابق جورج بوش به ملت خود ادعا کرد که دلیل نفرت مردم خاور میانه به خاطر دموکراسی و آزادی امریکا می‌باشد. اتفاقا، الان مردم عراق دنبال پاسخگویی زیر سایه دموکراسی و آزادی هستند. آزادی برای زیستن و آزادی برای محکومیت جنایتکارانی که مسیولیت قتل عام مردم بیگناه را دارند.
مجلس عراق دستور قانونی برای خروج نیروهای نظامی امریکا را پس از شهادت ابو‌مهدی مهندس و سردار قاسم سلیمانی صادر کرد. عراق نشان می‌دهد که برای ظلم امریکا، بی‌احترامی امریکا به حق حاکمیت عراق و نداشتن پاسخگویی امریکا دیگر‌تحمل ندارد. عملکرد ترامپ برای مردم عراق غیر قابل قبول می‌باشد و هیچ وقت فراموش نخواهد شد. رفتار عراق با رییس جمهور‌ جدید بایدن تغییری نخواهد داشت و عراق آماده مبارزه است تا نیروهای امریکایی را کاملا از کشورشان اخراج کند. عراق می‌گوید که روز سرنوشت از راه رسیده و الان زمان پاسخگویی امریکا می‌باشد.

Advertisements
Advertisements
Advertisements