موفقیتها و شکستهای ترکیه، اسراییل و ایران چه بودند؟ آیا بایدن به سمت جنگ می‌رود و یا خاور میانه را رها میکند؟ 2/3

@ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه: 
ریاست جمهوری ۴ ساله دانالد ترامپ برای اسراییل بسیار مفید و‌سود آور بوده، دارایی هایی که به او تعلق نداشت را به اسراییل تقدیم کرده از جمله بلندی‌های جولان و کل شهر قدس به عنوان پایتخت اسراییل. به هدف اینکه سختیهای فلسطینی ها افزایش پیدا کند ترامپ هم بودجه آژانس امداد رسانی و‌کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک را تا ۶۵ میلیون دلار کاهش داد، آژانسی که به ۵ میلیون آوارگان فلسطینی کمک میکند. وزیر امور خارجه شان مایک پامپو اعلام کرده که شهرکهای یهودی کرانه باختری بر خلاف قوانین بین‌المللی نیستند.
با پیشنهاد نخست وزیر اسراییل نتانیاهو ، ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۵ خارج شد. در زیر پناه امریکا، اسراییل بیش از ۳۶۰ بار سوریه را بمب‌ باران کرد و حملات سایبری، خرابکاری و ترور بر ضد ایران را انجام میداد. در عراق، اسراییل باز هم با حمایت ترامپ در دسامبر ۲۰۱۹ به نیروهای حشدالشبعی حمله موشکی کرد و ۱۸ عضو نیروهای عراقی‌را کشت و ۸ انبار نظامی را منفجر کرد و این عملیات باعث شد که خود امریکا در آستانه جنگ قرار بگیرد.
و نهایتا، امریکا یک برنامه عادی سازی بین برخی کشورهای منطقه با اسراییل را آغاز کرد با اطمینان به اینکه آرمان فلسطین برای بسیاری از سران منطقه اهمیت آمیز نمیباشد.خیلی از تحلیل گران این را باور دارند ولی این تفکر اشتباه می‌باشد. اسراییل هیچ زمان کشور منفور در منطقه نبوده و از ابتدای ایجاد خود روابط پشت پرده با بسیاری از کشورهای عربی و خلیج فارس داشته. اما سوال این است که اسراییل چگونه از حمایت کامل امریکا استفاده کرده و‌نتاهانیو چه دست اوردیهایی برای خود و اسراییل توانسته کسب کند؟
ترامپ بر ضد خواستهای خیلی از کشورهای جهان، این هدیه ها را به نتانیاهو تقدیم کرده، اشغالگری بلندی های جولان توسط اسراییل از سال ۱۹۷۳ ثابت می‌باشد و اسراییل این مناطق را نمیخواهد پس بدهد. تصمیم شناخته شدن شهر القدس به عنوان پایتخت قانونی اسراییل توسط ترامپ شاهد اعتراضات گسترده در سازمان ملل همراه بود و در مجمع عمومی سازمان ملل ۱۲۸ کشور بر علیه تصمیم ترامپ رای داده بودند. بنابراین در این اتفاق اسراییل نتوانست سود اضافه ای به‌دست بیاورد، به دلیل اینکه سازمان ملل شرق القدس را بخشی از فلسطین اشغال شده میشناسد. بنابراین آن ابراز شادی درباره ترامپ و شهر القدس بیشتر حالت ادعا و رسانه‌ای داشت و چندان تاثیری برای اسراییل نداشت.
ترامپ بازهم به نصیحت اسراییل اطمینان کرد و از برجام ثابت شده خارج شد و برنامه فشار حداکثری را آغاز کرد ولی با این عملیات، اسراییل توانست چه به دست آورد؟ ایران ماه پیش غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را در فردو آغاز کرد و به پشتیبانی از متحدان خود ادامه می‌دهد و به آنها موشکها، پهپادها و فناوری برای تولید تسلیحات بومی را صادر میکند. باید قبول کرد که ایران انصافا از تحریم‌های حداکثری رنج‌زیادی برده ولی هم‌زمان هم باید قبول کرد که متهدان ایران از حمایت مورد نیازشان دور نماندند. ایران منتظر است که بایدن سرکار بیاید و به وظیفه خود پایدار باشد و به برجام برگردد. اما اگر بایدن این عمل را انجام ندهد، ایران به اسلحه اتمی می‌رود که این باعث کابوس اسراییل می‌شود.
اسراییل ادعا کرد که دلیل بمباران صد ها اهداف نظامی در سوریه برای نابودی زیر ساخت نظامی این کشور و موشکهای تازه ارسال شده ایرانی که در سوریه بوده. البته دلیل اصلی اسراییل برای خارج کردن ایران از سوریه بود. برای رسیدن به این هدف اسراییل از چندین پایگاهها و فرودگاههای نظامی امریکا که به صورت غیر قانونی در شمال شرقی سوریه ایجاد شدند استفاده میکند. اسراییل از گذرگاه التنف، در مرز سوریه با عراق برای حمله نظامی علیه سوریه استفاده میکند. اشغال سرزمین‌های سوریه توسط امریکا از اهداف اسراییل که جلوگیری از بهبود اقتصادی سوریه و بازگشت رابطه اقتصادی بین عراق و سوریه می‌باشد. اشغال شدن التنف هم می‌تواند واردات تسلیحات از ایران به سوریه را متوقف کند، اما ایران و نیروهای وی توانستند گذرگاه مرزی آلبوم کمال را آزاد کنند و هم چنان واردات تسلیحات را ادامه دادند.
هم چنان در تابستان ۲۰۲۰ در یکی از حملات اسراییل به سوریه یک رزمنده حزب الله کشته شد و از آن زمان سید حسن نصرالله رسما به اسراییل قول داده که انتقام گرفته خواهد شد. پس از آن اعلام اسراییل از بمباران کاروانهای حزب الله جلوگیری کرد و این کاروانها هم چنان به حمل و نقل تسلیحات ادامه دادند. این شرایط که حزب الله توانست به اسراییل تحمیل کند برنامه ترکیبی اسراییل را خراب کرد و آنها نتوانستند جلوی واردات اسلحه را از فرودگاه دمشق به حزب الله در لبنان را بگیرند. در ۵ ماه اخیر، ارتش اسراییل برنامه کاملا دفاعی را به نمایش گذاشتند و ارتش آنها کاملا مناطق مرزی را ترک کردند. در این شرایط فعلی تشخیص موفقیت برای اسراییل سخت می‌باشد.
اما اسراییل توانست ترامپ را برای ماندن در شمال شرقی سوریه قانع کند و این در حقیقت برای اسراییل یک دست آورد حساب می‌شود برای اینکه اشغال این مناطق نفت خیز و بسیار حاصلخیز توانست اقتصاد سوریه را نابود کند. امریکا هم با استفاده از اسلحه مورد علاقه خود یعنی تحریم دشواری‌های اقتصادی سوریه را افزایش می‌دهد و هم چنان قانون قیصر را ایجاد کرد. با این‌حال، ارتش سوریه در مناطق اشغال شده هم حضور گسترده دارد و عاقبت نیروهای امریکایی اشغالگر در سوریه هنوز معلوم نیست. هیچ زمان یک نیروی اشغالگر برای همیشه ماندنی نشده و بالاخره مجبور به ترک منطقه می‌شود به خصوص در خاور میانه.

اما نتانیاهو برای متحد امریکایی خود مشکل ساز شد با حمله به نیروهای عراقی در پایان ۲۰۱۹، عملیات اسراییل در مناطقی که ظاهرا زیر نظر امریکا بود واکنش تند از دولت عراق رقم زد و احتمالا نیروهای امریکایی از این کشور خارج می‌شوند. تنهاترین دست آورد که حملات اسراییلی به عراق رقم زد نابودی چندین انبار نظامی بود که می‌شود به راحتی دوباره تعویض کرد. از زمان اشغال عراق توسط امریکا در ۲۰۰۳ و به خصوص در جنگ عراق و داعش، ایران به عراق تسلیحات وارد کرده و از دولت و گروهای تعلق به خود حمایت کرد. امروز مقاومت عراقی بخش بسیار مهم از محور مقاومت حساب می‌شود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements