افزایش تنش در خاور میانه: همکاری گسترده امریکا و اسراییل در جنگ بعدی.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه: 
ایران، امریکا را مقصر میداند که به تنش ها در منطقه اضافه کرده، و پنتاگون مسیولیت فرماندهی رزمی اسراییل را از ستاد‌ فرماندهی اروپایی امریکا به ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا تغییر داده. این عمل باعث شده که مقامات ایرانی به یک سری اقدامات جدید بپردازند ویکی از این عملیات پیشرفته کردن و توسعه هسته ای کشور میباشند ولی این توافقنامه برجام را چالش میکند و این باعث نگرانی و نا خشنودی سران اروپایی و امریکایی شده. علاوه بر این، ایران در روزهای اخیر رزمایش های موشکی و‌پهپادی خود را به نمایش گذاشت و این عملیات باعث شده که منطقه خطرناک تر شود و چالش سختی برای دولت جدید بایدن باشد.
مقامات مهم در ایران توضیح دادند که وارد کردن اسراییل به سنتکام را به عنوان یک تهدید مستقیم علیه ایران دید، وارد اسراییل به سنتکام باعث می‌شود که منافع اسراییل مسیولیت نیروهای سنتکام باشد و به اسراییل اجازه حضور در پایگاههای منطقه می‌دهد. به عنوان مثال، بعد از این عمل نیروهای اسراییل می‌تواند در پایگاههای عربستان سعودی حضور پیدا کنند ث از لحاظ قانون هر نوع حمله ای به اسراییل حمله به خود امریکا شناخته خواهد شد. کشورهایی که زیر چتر سنتکام میباشند، اسراییل ، عربستان سعودی، امارات متحده، بحرین، اردن، مصر، عراق، ایران، یمن، سودان، افغانستان، کویت، قطر، عمان، پاکستان، اریتره، اتیوپی، سومالی و سیشل هستند.

مقام ایرانی بیان میکند که نیاز و احتیاج ایران برای آسیب شناسی از و افزایش به توانایی نظامی خود تکمیل شده، حضور اسراییل در کشورهای عربی همسایه تهدید را چند برابر کرده. علاوه بر این، ایران لازم میداند که دارایی تسلیحات را به حد دشمنش داشته باشد، با وجود اینکه ایران از لحاظ شرعی چندین محدودیت به خود تحمیل کرده. در سال ۲۰۰۳، رهبر انقلاب سید علی خامنه ای فرمودند که سلاح هسته ای حرام است اما مقامات در ایران اعتقاد دارند که این اعلام فتوا را می‌شود تجدید نظر کرد اگر وجودیت ایران در خطر باشد. در سال ۱۹۷۳، در جنگ یوم کیپور اسراییل حاضر به استفاده از سلاح هسته ای بود.
هیچ شکی نیست که برای چندین سال اسراییل توانسته از قدرت نظامی و لوژیستیکی امریکا استفاده کند، در سال‌های اخیر اسراییل با استفاده از پایگاههای امریکا در منطقه حمله های گسترده بر علیه سوریه و عراق انجام داده  اما این استفاده از پایگاههای امریکایی بستگی به اجازه امریکا داشت ولی ورود اسراییل به سنتکام این نیاز به اجازه گرفتن را بر میدارد. قبلا همکاری اسراییل و امریکا به رضایت دولت امریکا بود ولی حضور اسراییل در سنتکام این همکاری را ثابت کرده.
اما حضور رسمی اسراییل در سنتکام،  باعث می‌شود که اسراییل از هر نوع امکانات پایگاههای امریکا استفاده کند و اسراییل درست در نقطه اصلی برنامه راهبردی امریکا در منطقه خاور میانه قرار می‌دهد. ایران این عمل را به عنوان یک تهدید جدی میبیند.

این عمل برای آینده منطقه‌ بسیار خطرناک می‌باشد به دلیل اینکه به حضور اسراییل در جنگ‌های منطقه اجازه می‌دهد و اسراییل می‌تواند نقش نماینده نظامی امریکا را اجرا کند. در حال حاضر نیروهای اسراییل می‌توانند همراه با نیروهای امریکا در لبنان، سوریه، اردن، عراق، یمن و سایر کشورهای منطقه که اخیرا با اسراییل روابط خودرا عادی کردند عملیات گسترده نظامی را انجام دهند. اگر در ۲۰۰۳ اسراییل جزو سنتکام بود به طور رسمی در حمله به عراق شرکت می‌کرد اما فلسطین از نظر ارتش امریکا در منطقه اروپا می‌باشد در حالیکه اسراییل جزو سنتکام است.

منابع در ایران بیان کردند که بخش‌های مختلف محور مقاومت به طور رسمی یک ساختار سازمانی را ایجاد می‌کنند که هر بخشی از این گروه بتوانند با سنتکام و اسراییل مبارزه کنند. از لحاظ عملکرد محور مقاومت یک برنامه تمرکز زدایی را شروع خواهد کرد که هر بخشی از محور مقاومت اجازه دفاع از منافع خود را داشته باشد و بخش‌های دیگر از این محور مسیولیت حمایت سیاسی و نظامی را خواهد داشت.

در واقع، ایران، لبنان، سوریه ، عراق و یمن در احتمال جنگ می‌توانند به طور مستقل از کشور خود دفاع کنند ولی راهبرد و عملیاتشان زیر یک پروتکل یکپارچه می‌باشد. علاوه بر این کشورهای محور مقاومت با هم تصمیم های نظامی خواهند گرفت و از همدیگر حمایت خواهند کرد. این راهبرد خود مختاری بین کشورهای محور مقاومت در میدان جنگی‌ می‌تواند مفید باشد به دلیل اینکه نابود شدن یک‌ ستاد فرماندهی مرکزی غافلگیر کننده نخواهد بود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements