مقابله انگلیس با حزب الله برای خدمت به اسراییل


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط 

 شیرین هاشمی ترجمه
زمانی که جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ شروع شد کشورهای غربی که بعلاوه ترکیه و کشورهای خلیج فارس شرکت کننده در این جنگ بودند اعتقاد داشتند که رییس جمهور بشار الاسد پس از چند ماه و یا حداکثر یکی دو سال سقوط خواهد کرد. این کشو ها تدارکات تهیه می‌کردند که پس از سقوط رژیم سوریه حزب الله را نابود کنند به دلیل اینکه سوریه یکی از عضوهای اصلی محور مقاومت بود و بخش بسیار مهم در خطوط تامینی اسلحه بود. انگلستان قدم های فوری برداشت تا مرزهای لبنان و سوریه را در اختیار بگیرد. مدیریت این مرزها از خواسته های قدیمی اسراییل می‌باشد در زمان جنگ ۲۰۰۶ قبل از اینکه بفهمد که جنگ‌ را برنده نشده بود و نمیتواند شرایط خود‌ را تحمیل کند. در سال ۲۰۱۲، به سرعت عملیات برای توسعه آموزش نظامی ارتش لبنان در دو پایگاه نظامی ریاق و حامات انجام گرفت. البته هدف گسترش و قوی کردن ارتش لبنان نبود. توانایی نظامی حزب الله باعث می‌شود که اسراییل از تنش و حملات نظامی خودداری کند ولی البته  برای انگلیس که بسیار از لبنان دور می‌باشد چندان اثری را ندارد. پس حزب الله این نقشه انگلیس را چگونه می سنجد؟


هیچ کشوری یک سنت به ارتش لبنان برای حفظ و محافظت از مرزهای خود با اسراییل کمک نکرده است. ولی کشورهای غربی از حضور یونیفیل ( نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) در مناطق مرزی لبنان پشتیبانی کردند که هیچ مشکلی و تهدیدی علیه اسراییل برای تجاوزهای اسراییل در خاک لبنان نباشد، که در دهه های سابق  رخ میداد. در حقیقت هدف از فرستادن نیروهای یونیفیل که فقط در داخل خاک لبنان مستقر میباشند کمک به اسراییل در مقابل حملات از لبنان می‌باشد. علاوه بر این، ارتش لبنان اجازه ندارد که موشکهای سطح به هوا و یا موشکهای ضد کشتی داشته باشد چون امکان دارد که از آنها بر علیه اسراییل

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

استفاده کند. ولی تنها کشوری‌که به حریم هوایی، دریایی و حاکمیت لبنان تجاوز نمیکند. کشورهای غربی قطعی می‌کنند که لبنان قدرت تهدید علیه اسراییل زا نداشته باشد ولی اسراییل هر زمانی که بخواهد به حاکمیت لبنان تجاوز کند.
ولی کشورهای غربی از ارتش لبنان برای بررسی و زیر نظر داشتن مرزهای با سوریه حمایت کامل دارند. کشورهای غربی موسسات امنیتی لبنان را مجهز به سلاحهای سبک و آموزش در جنگ شهری می‌دارند. لبنان بیش از ۱۲۵۰۰۰ مامورین امنیتی و نظامی دارد که رقم بسیار بالایی برای هر هر کشوری می‌باشد به خصوص که لبنان که از بحران اقتصادی سنگین رنج میبرد. دستگاه های امنیتی و نظامی برای سفرهای خارج از کشور افسران خود خرج های اضافی دارند و کلا از نیروهای پیاده نظام خود مدیریتی بی نظمی دارند، به خصوص که ارتش لبنان توانایی حمله و یا دفاع را ندارد.

کشورهای غربی میلیاردها دلار برای ضعیف کردن حزب الله در جنگ سوریه و یا در جنگ‌های آینده علیه اسراییل خرج کردند، که بتوانند حزب الله را شکست دهند.

انگلیس ۱۱۰۰۰ سربازها و افسران لبنانی را برای جنگ‌ شهری آموزش داده و ۷۰۰۰ سرباز را برای مثلا حمایت از مرزهای سوریه و لبنان تعلیم داده  ‌کمک کرده تا نیروی زمینی ارتش لبنان را تشکیل دهند.

با اینحال، اتفاقات بر خلاف میل انگلیس، امریکا و اسراییل پیش رفت؛ محور مقاومت در جنگ سوریه موفق بود. این موفقیت باعث شد که حزب الله بتواند تجزیه قابل توجهی. ا به دست آورد و تبدیل به یک قدرت شناخته شده شود. در حال حاضر، حزب الله ده ها هزار موشکها و پهپادها را بر عهده دارد و هر زمان می‌تواند از آنها استفاده کند.

توان واردات تسلیحات نظامی مهم ترین عامل برای وجود و ادامه حزب الله می‌باشد. هر نیرویی پس از هر جنگ نیاز دارد که تجدید تسلیحات کرده و یا تسلیحات را مدرن کند تا بتواند جلوی حملات جدید را بگیرد. بنابراین احتیاج برای ادامه واردات تسلیحاتی بدون وفق دارد.

اگر اسراییل تصمیم به تهدید علیه لبنان کند، حزب الله بسیار قوی و با تجربه توانایی حمله به اهداف اسراییل را حتی در داخل مناطق غیر نظامی را دارد. به این دلیل اسراییل موشکهای حزب الله را تهدید جدی میبیند که باید نابود شوند. ولی شروع جنگ علیه حزب الله برای اسراییل پس از تغییر سیاست اسراییل تبدیل به یک عمل غیر ممکن شده است.

تجربه جنگ ۲۰۰۶، به حزب الله نشان داد که موشکهای خود را از روستاهای جنوب لبنان بردارد و در کوهستانهای دور تر بگذارد، با برد ۵۰۰ کیلومتر موشکهای حزب الله به تمام اسراییل دسترسی دارد و این حقیقت امریکا، اسراییل و انگلیس را بسیار نگران میکند.

بنابر گفته یکی‌از فرماندهان محور مقاومت در دمشق، انگلیس ۳۹ برج‌دیدبانی، ۷ پایگاه نظامی در نقاط مختلف در مرز سوریه- لبنان تاسیس داده.

هم چنان طبق گفته یک ژنرال ارتش لبنان، در سال ۲۰۱۳ وزیر امور خارجه انگلیس هویو رابرتسون به لبنان سفر کرد تا از تاسیس ۱۲ گذر گاه مرزی بررسی کند و به این گذر گاهها سامانه های ماهواره مخابراتی فوق پیش رفته اختصاص دادند.

طبق گفته این ژنرال، تمام مخابراتهای این گذر گاه های مرزی کاملا زیر نظر نیروهای اطلاعاتی کشورهای امریکا، اسراییل، انگلیس و فرانسه میباشند و با این‌حال فعالیت نیروهای حزب الله را در مناطق مرزی زیر نظر میگیرند. با وجود اینکه نیروهای داعش و القاعده از  لبنان ‌‌و‌کل مرز لبنان و سوریه خارج شدند، توجیهی برای نگه داشتن این سامانه های مخابراتی وجود ندارد. بین مرز این دو کشور گروه‌های قاچاقچیان بسیار‌فعالند و بر این اساس انگلیس که این گذر گاه هار ا مدیریت میکند وظیفه دارد که با سوریه اطلاعات جمع شده را به اشتراک بگذارد. حقیقتا، غیر از لبنان و سوریه هیچ کشوری دیگر حق داشتن این اطلاعات را نباید داشته باشد.
مقام‌ محور مقاومت اعتقاد دارد که هدف انگلیس این‌میبا‌شد که خطوط تامین حزب الله را کشف کند. بخش قابل توجهی از جامعه لبنان آرزو دارد که فعالیت نظامی حزب الله بسیار محدود بشود و هم چنان، اعتقاد دارند که تمام گذر گاه های بین لبنان و سوریه زیر نظر ارتش لبنان بشود.

بدون شک، برج های دید بانی ساخت انگلیس، ضد حزب الله و ارتش سوریه عمل می‌کنند و با این حال قرار است برج های دیگری مشرق به شهر حمص ساخته شود. همین برج ها در جنگ احتمالی آینده اسراییل و لبنان نقش مهمی خواهد داشت. ممکن می‌باشد که این برج‌ها توسط نیروهای اسراییل مورد استفاده قرار گیرند و با وجود مکان حساس این برج‌ها نیروهای اسراییل می‌توانند به برخی از موشکهای حزب الله دسترسی داشته باشند. به این دلیل، محور مقاومت ، برج های انگلیسی را که در امتداد مرز لبنان و سوریه قرار دارند خصومت آمیز میبیند.
در گذشته، اسراییل موفق بود که نیروهای متعلق یه یاسر عرفات را وارد جنگ داخلی لبنان نماید و این اتفاق توجیهی برای حمله اسراییل به لبنان بود. در مقایسه، حزب الله از یک نیروی مسلح به یک‌بخشی مهم در جامعه لبنان تبدیل شده است. با وجود بحران اقتصادی لبنان، امریکا برای نابودی حزب الله ۱۰ میلیارد دلار خرج کرده ولی این تلاش کاملا بس ثمر بود. در حال حاضر قدرت نظامی حزب الله باعث شده که فعالیت اسراییل بسیار محدود بشود. برای نمونه، اسراییل برای نابودی یکی از انبارهای حزب الله در جنوب بیروت ناموفق بود و تصمیم گرفت که دیگر از پهپادهای انتحاری دیگر استفاده نکند. هم چنان، حزب الله می‌تواند هر زمان با قدرت به اسراییل حمله نظامی کند. با اینحال حمله به موشکهای حزب الله یکی از اهداف اسراییل ، امریکا و انگلیس می‌باشد.

Advertisements
Advertisements
Advertisements