حملات غیر مستقیم و فراوان اسراییل به ایران. آیا ایران پاسخ خواهد داد؟


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه:
در چند ماه اخیر اسراییل دوازده کشتی های نفت کش ایرانی را هدف قرار داده. مسیر تعداد قابل توجهی از این کشتی های نفتکش به‌سوی سوریه بوده و برخی از آنها آسیب دیدند. هدف اسراییل از این عملیات چه می‌باشد؟ و آیا ایران واکنش نشان خواهد داد؟
نیروهای امنیتی هندوستان، ایران را مقصر انفجاراتی که نزدیکی سفارت اسراییل در شهر دهلی نو رخ داد میدانستند. البته این انفجارات هیچ گونه تلافات را رقم نزده بود. طبق گفته نیروهای هندی، یک پیام دست نویس در محله بمب گذاری پیدا شده بود و آن پیام اشاره به انتقام از شهادت های سردار قاسم سلیمانی و دانشمند ایرانی محسن فخری زاده شده بود.

هم چنان اسراییل اعلام کرده که کارشناسان تحقیقی خود را به دبی فرستاد که کشتی اسراییلی هلیوس ری را که مورد حمله مین دریایی ایران قرار گرفته بود را‌ بازرسی کنند. این کشتی از سوی دمام به سنگاپور در۲۶ فوریه حرکت کرده بود وقتی توسط مین دریایی آسیب دید اما ایران نقش خود را در این عملیات تکذیب کرد.

از سال ۲۰۱۸ با بیش از هزار عملیات هوایی اسراییل غیر مستقیم در خاک سوریه هم به ایران حمله کرده، علاوه بر این، هفته پیش اسراییل ادعا کرد که حداقل به ۱۲ کشتی های نفتکش و  باری ایرانی حمله کرده. نتانیاهو هم بیان کرد که حاضر است در هر‌جای دنیا به ایران حمله کند.

اما حملات اسراییل در دریاهای بین‌المللی یک مرحله بیسابقه برای اسراییل می‌باشد ولی ادامه این مسیر سخت و دشوار خواهد بود. بالعکس ایران ثابت کرده که حاضر است در دریاهای بین‌المللی با قدرت عمل کند، همانطور که نفتکش انگلیسی را در پاسخ به گرفتن نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توقیف کرد. در اوایل این سال میلادی، ایران یک نفتکش کره جنوبی را در تنگه هرمز توقیف کرد، نسبت به این عمل ایران هیچ توجیهی درباره ۹۰۵ میلیارد دلار پول مسدود شده ایران توسط کره جنوبی نداده.
از سال ۲۰۱۹، چندین نفتکشهای سعودی، نروژی و اماراتی توسط عملیات خرابکاری در تنگه هرمز آسیب دیدند. علاوه بر این، نیروهای امریکایی ساکن عربستان مرکز نیروی دریایی خود از بنادر خلیج فارس به بنادر سرخ از جمله بندر ینبع و شهرهای تبوک و طا‌‌‌یف تغییر داده به دلیل اینکه منطقه تنگه هرمز در حال حاضر مکان خطرناک به حساب می اید.

ایران هم موشکهای پیشرفته بومی ضد کشتی خود و شهرهای زیر زمینی موشکی در منطقه خلیج فارس را به نمایش گذاشته است. هم چنان ایران هم نشان داد  که پهپادهای خود توانستند ناوهای جنگی امریکایی و کشتی های 

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

تجاری اسراییل را در خلیج فارس بررسی کنند. با نشان از قدرت خود ایران در حقیقت صلح را در خلیج فارس حفظ میکند. هر چند دشمنان ایران از عواقب جنگ با وی آگاه شوند احتمال درگیری کمتر می‌شود.
در دو‌سال اخیر برای چندین دلیل ایران نسبت به حملات اسراییلی واکنش نشان نداده و خودداری کرده. ایران هیچ قصدی برای جنگ با اسراییل و امریکا نداشت و اعتقاد داشت که عملیات اسراییل برای تحریک ایران برای شروع جنگ گسترده با امریکا بود.

اما ایران غیر مستقیم با مسلح کردن متحدان خود به اسراییل و امریکا پاسخ داد و این اقدام قدرت اسراییل و امریکا‌ را در منطقه کمتر میکند. حقیقتا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به متحدان خود بیشترین و  پیشرفته ترین تسلیحات نظامی خود را ارسال میکند و این تسلیحات با توجه به قدرت دشمنان تاثیر‌گذار‌ میباشند. ایران در مکانهای مختلف از جمله عراق و یمن هم فعال است ولی به ندرت به طور مستقیم عمل میکند. ایران بیشتر کنش نشان می‌دهد تا واکنش و فقط در چند نمونه بر اساس عمل دشمنانش عمل کرده است، مثل حمله به عین الاسد در واکنش به شهادت سردار سلیمانی.

به نظر می‌رسد که اسراییل برای ایجاد جنگ‌بین بایدن وایران در تلاش می‌باشد. در حال حاضر بایدن قصد دارد که امریکا به برجام برگردد و این اتفاق بالعکس خواسته های اسراییل می‌باشد. اگر ایران به تحریکات اسراییل مستقیما پاسخ دهد امکان توافق بین ایران و امریکا بسیار ضعیف خواهد شد. در نتیجه ایران تلاش خواهد کرد که اجازه ندهد که اسراییل، امریکا را به خدمت جنگ علیه ایران آورد.
ایران حملات به نفتکشهای خود در دریای مدیترانه را آن چنان با اهمیت نمیداند. حمله به این شکل، آلودگی نفتی در دریاهای اسراییل رقم میزند و این یک حادثه محیط زیستی محسوب می‌شود. و حتی اگر چنین حملاتی بیرون از دریاهای اسراییل رخ دهد، ناخدای ایرانی دستور دارد که نفتکش خود را نزدیک دریاهای اسراییل نگه دارد و همان جا کار تعمیری انجام دهد. این عمل باعث می‌شود که جریان آب، نفت ریخته شده را به سمت دریای اسراییل بکشد و همان حادثه محیط زیستی برای اسراییل اتفاق می افتد. اسراییل این راهبرد ایران را به خوبی فهمید و بلافاصله دستور قطع این نوع حملات را صادر کرد.

حملات اسراییل دیگر به امکانات نیروهای محور مقاومت دیگر هیچ تاثیری ندارد به دلیل اینکه ایران به جای ارسال تسلیحات نظامی کار‌خانه های محلی را در کشو های متحد‌ را ایجاد نموده. ایران هم دانش مورد احتیاج ‌وهم مواد اولیه را برای ساخت موشکهای پیش رفت به هر کشور متحد صادر کرده است. در نتیجه ادامه درگیری های دریایی بسیار‌ برای اسراییل پر خطر می‌شود. امریکا هم جایگاه خود‌را در‌خاور میانه‌ از دست داده. ایران و متحدانش حملات گسترده را به طور منظم انجام می‌دهند.
امریکا بالاخره فهمید که هدف حملات مقاومت عراقی این است که نیروهای امریکایی در عراق را وارد کشمکش گسترده تر کند. بنابر این این نشان می‌دهد که برای خروج امریکا از غرب آسیا محور مقاومت آماده چنین جنگ گسترده می‌باشد. متحدان امریکا در منطقه به خصوص اسراییل این ایستادگی محور مقاومت را به خوبی میفهمند. محور مقاومت در انتظار پاسخ می‌باشد ولی در زمان و مکان مناسب عمل خواهد کرد.

Advertisements
Advertisements
Advertisements