اسراییل برای جنگ التماس میکند و ایران به سوی افزایش قدرت اتمی خود می‌باشد


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه:مشخص است که برای قوی کردن جایگاه خود در آستانه انتخابات بسیار مهم نتانیاهو تصمیم گرفت که به چندین اهداف ایرانی را مورد حمله قرار دهد. بعد از چهار تلاش‌های پیاپی و ناموفق اسراییل دوباره برای تشکیل دولت به دردسر افتاده، علاوه براین اسراییل نارضایت خود را درباره آغاز مذاکرات جدید برجام را اعلام نموده و هم چنین اسراییل اعتقاد دارد که کاهش تهدید بین امریکا و ایران به سود ایران خواهد بود. دولت امریکا خود از عملیات خرابکاری اسراییل دور نموده اما هم زمان تلاش کرد تا از این اتفاق در مذاکرات استفاده کند.

ظاهرا امریکا هنوز متوجه نشد که ایران به لغو کامل تحریم ها مصمم می‌باشد و بدون این اتفاق به برجام برنخواهد برگشت. در حال حاضر کشورهای غربی باید جایگاه ایران را قبول کنند یا برای یک ایران با توانایی کامل اتمی خود را آماده کنند. برای پاسخ به خرابکاری‌های اسراییل، ایران غنی سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد افزایش داده است.

از زمانی که جوبایدن ریاست جمهوری را بر عهده گرفته، اسراییل برای تحریک ایران چندین عملیات نظامی را انجام داده. اسراییل ادعا میکند که در سوریه پایگاه های ایرانی را مورد حمله قرار داده، علاوه براین اسراییل به کشتی ایران ساویز در دریای سرخ حمله کرده و در تاسیسات هسته ای نطنز عملیات خرابکاری را انجام داده است.

درباره خرابکاری نطنز، امریکا نقش خود را تکذیب کرد اما همزمان ادعای نااگاهی از این ماجرا را نداشت. مقامات اروپایی اعتقاد دارند که تکذیب امریکا در این زمینه حقیقت می‌باشد اما بدون شک، دولت امریکا باور دارند که این حملات باعث می‌شود که ایران در مذاکرات دلسرد باشد و اضافه کردن مسیلات دیگر در مذاکرات و گفتگوی مستقیم با امریکا را قبول کند. دیپلمات غربی به اشتباه اعتقاد دارند که برای کاهش این نوع حملات اسراییلی، ایران به دام کشورهای اروپایی خواهد افتاد.


به گفته یک مقام اروپایی «مشخص است که ایران خواستار جنگ نمیباشد در حالیکه حسن روحانی تلاش میکند که تا آخر ریاست جمهوری خود تحریم‌ها لغو شوند. اسراییل مایل است که ایران مذاکرات مستقیم با امریکا را داشته باشد و چنین مذاکرات مستقیم بین جواد ظریف و آنتونی بلینکن امریکا یک سازش نهایی را زودتر رقم خواهد زد. اما ایران جواب داده که تا لغو تحریم ها هیچگونه مذاکرات مستقیم با امریکا را قبول نخواهد کرد. علاوه بر این ایران با افزایش غنی سازی تا ۶۰ درصد برای مقامات اروپایی تعجب انگیز بود. با تصمیم افزایش غنی سازی ایران در مذاکرات جایگاه برتری را به دست آورده است».


مقامات امریکایی بارها از همکاران اروپایی خود درخواست کردند که ایران را به مذاکره مستقیم با مقامات امریکایی قانع کنند اما ایران در این زمینه بسیار قاطع ایستاده و تا زمانی که همه ۱۶۵۰ تحریم های امریکا لغو نشود و کشورها، بانک‌ها و سازمان های دنیا اجازه فعالیت اقتصادی با ایران را داشته باشند و دارایی های تصرف شده آزاد شود، ایران مذاکره مستقیم با امریکا را قبول نخواهد کرد.


هدف اصلی کشورهای غربی این بود که یک مذاکره به شکل بازار راه بیفتد و این باز هم نشان می‌دهد که تا چه اندازه غربی ها از سیاست ایران نااگاه میباشند. مذاکره کنندگان ایرانی در کار خود ماهر هستند، علاوه بر این به دلیل حرفهای بسیار دقیق رهبر انقلاب سید علی خامنه ای آنها با هدف مشخص کار را به جلو میبرند و بیانیه سید علی خامنه ای این بودند که فقط مسیله اتمی قابل مذاکره می‌باشد. وزیر اموره سابق امریکا جان کری بار ها تلاش کرده که با جواد ظریف در زمینه‌های دیگر ی مذاکره کند ولی این تلاش ها بی‌ثمر بودند. هم چنان رییس جمهور سابق ترامپ برای دوسال منتظر تماس از طرف ایران بود اما این اتفاق هیچ زمان رخ نداد.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

تحریم های امریکا بر ضد ایران بدون شک، برای اقتصاد ایران بسیار تاثیر گذار و دردناک می‌باشد. اما این تحریم ها باعث شد که ایران به خودکفایی برسد و مستقل تر باشد. هم چنین آزاد شدن میلیارد ها دلار که به ایران تعلق دارد باعث بهبود ثروت و اقتصاد ایران خواهد بود و این اتفاق جایگاه ایران را به عنوان یک قدرت منطقه ای و متحد مهم چین و روسیه قوی تر خواهد کرد.
امریکا و اسراییل از نتایج آزاد شدن دارایی های تصرف شده ایران( ممکن است که بعلاوه سودی که هم که جمع شده باشد) بسیار آگاه هستند، این فهم یکی از اساسی ترین دلایل نقش آزار دهنده خاورمیانه اسراییل می‌باشد که برای امریکا هم خدمتکاری میکند.

مقامات ایرانی اعتقاد دارند که ممکن است که  بایدن از عملیات خرابکاری و تهدید آمیز اسراییل نسبت به ایران نوع دیگری استفاده میکند. در حالیکه واکنش صبورانه ایران به جنگ خواهان دولت امریکا نشان می‌دهد که با وجود تهدید های اسراییل، ایران به جنگ نخواهد رفت. با این وجود، دولت امریکا قدرت منطقه ای بودن ایران را قبول نموده و شاهد این بود که ایران در زمان فشرده ترین تحریم های تاریخ خود توانست برنامه های امریکا برای بی پباتی سوریه، تقسیم بندی عراق، تسلط به یمن و نابودی لبنان را به هم ریزد. تا به اکنون، اسراییل نتوانست ایران را در زمان و مکان مورد علاقه نتانیاهو به جنگ بکشد.

اما ایران برای پاسخ گسترده برای حملات به کشتی های خود در تنگه هرمز و دریای سرخ خودداری نکرد. حمله چند روز پیش ایران به کشتی اسراییل نزدیک بندر فجیره در امارات متحده عربی بسیار نزدیک به ناوهای جنگی امریکایی رخ داد. بسیاری از مقامات اعتقاد دارند که تنش های امریکا و روسیه درباره اکرایین باعث می‌شود که بایدن از آغاز یک جنگ جدید با ایران دلسرد شود و این ایران را به غنی سازی بیشتر تشویق میکند. تصمیم غنی سازی به حد ۶۰ درصد توسط رهبر انقلاب سید علی خامنه ای صورت گرفت و تا لغو کامل تحریم ها این تصمیم برگشت ناپذیر می‌باشد.

برای افزایش فشار بر ضد ایران، اتحادیه اروپا در هفته های گذشته چندین مقامات ایرانی که را به بهانه حقوق بشر تحریم‌ کرد، بر اساس این تحریم های جدید، دارایی‌های این افراد در اروپا توقیف می‌شود و حق دریافت روادید برای سفر به اتحادیه اروپا را نخواهند داشت. در حالیکه این تحریم ها افرادی مثل حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران و غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستضعفین را مورد هدف قرار می‌دهد نشان می‌دهد که این تحریم ها کاملا نمایشی میباشند. قطع نظر از تحریم ها هیچ کدام از این دو فرمانده نه به کشورهای غربی سفر می‌کردند یا در آن کشورها سرمایه دارند. در پاسخ ایران همکاری های گسترده خود را در زمینه های حقوق بشر، تروریسم، قاچاق مواد مخدر و پناهندگان با اتحادیه اروپا موقوف نموده است. سازمانهای اصطلاحا همکاری و غیر سیاسی متعلق به اتحادیه اروپا بسیار سیاسی میباشند و صریحا به دستورهای امریکا عمل می‌کنند، مخصوصا در زمینه گذاشتن تحریم به کشورهای مثل ایران، روسیه، چین، لیبی، سودان و اریتره ولی هرگز بر ضد عربستان با وجود سابقه پررنگ این کشور در جنایات علیه بشریت.

مشخصا تحریم های اتحادیه اروپا بر ضد ایران عملیات خرابکاری اسراییل و مذاکرات وین با هم ارتباط دارند. برای ایجاد فشار گسترده بر روی ایران، امریکا از امکانات فراوان استفاده میکند وایران با وجود وظیفه انتقام گرفتن خود از امریکا برای ادامه مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها بسیار مصمم است. اما این هدف دلیل نیست که ایران از قول انتقام گرفتن دور شده، و بالعکس ایران بسیار آگاه است که اگر به خرابکاری های اسراییل پاسخ ندهد، باز هم توسط اسراییل مورد حمله قرار خواهد گرفت. باید در نظر گرفت که ایران در زمینه های مختلف می‌تواند مستقیم و یا غیر مستقیم عمل کند؛ پاسخ ایران برای اسراییل غیر قابل پیشبینی می‌باشد و هم چنین حمله اخیر ایران به کشتی اسراییل مشخص میکند که خرابکاری های اسراییل دیگر بی پاسخ نخواهد ماند و با این عمل نتانیاهو تحقیر شد.

در ماه گذشته، در اقیانوس هند یک کشتی اسراییلی مورد حمله قرار گرفت ودر فوریه امسال کشتی اسراییل هلویس ری در خلیج عمان خسارت شدید دید. در هر دو اتفاق ایران منکر شد.

در سیاست داخلی اسراییل نتانیاهو در حال بحران می‌باشد و متهم به فساد گسترده و قبول باجهای فراوان و مختلف می‌باشد، هم چنان برای چهارمین بار متوالی نتانیاهو نتوانست برتری لازم برای تشکیل دولت را به دست آورد. بازگشت امریکا به برجام برای او بسیار نگران کننده است و انصافا جای خالی ترامپ را حس میکند برای اینکه او بدون شرط و حد از اسراییل پشتیبانی می‌کرد. اسراییل به هیچ وجه نمیخواهد شاهد ایران اتمی باشد و دوست دارد تنها صاحب تسلیحات اتمی در کل خاور میانه باشد.

بیشتر کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای غربی و خلیج فارس از لحاظ اطلاعاتی، نظامی و رسانه ای از اسراییل پشتیبانی می‌کنند. برای خرابکاری، امکانات فوق پیش رفته بدون مقایسه با سایر کشورها را بر عهده دارد و تمام عملیات های خرابکاری خود به غیر از آنهایی که بر ضد ایران انجام می‌شود کاملا پنهان میمانند.

اما با اینحال، با وجود بیش از هزار ادعای حملات بر علیه ایران، اسراییل در تجزیه سوریه و عراق و شکست یمن نا موفق مانده است. این شکستهای اسراییل کاملا به دلیل حمایت‌های گسترده و قدرتمند ایران از متحدان خود که نه تنها، برنامه های اسراییل ولی برنامه های ۸۰ کشور غربی و عربی را شکست داد می‌باشد. در حالیکه ایران در زیر فشرده ترین تحریم های تاریخ خود بود توانست یک محور مقاومت ایجاد کند و این پیوستگی‌ توانست جلوی قدرتهای دنیا بایستد.

برای پاسخ به حملات گسترده و پر تعداد اسراییل به سوریه ایران در آن مکان هنوز برتری نظامی لازم را ندارد اما در خلیج فارس و‌دریای سرخ ، ایران هیچ احساس غربت نمیکند و می‌تواند کاملا حرفه ای عمل کند.
در طول دو دهه اخیر تا زمان شهادت سردار قاسم سلیمانی ایران هیچ زمان به درگیری گسترده با امریکا تحریک نشده بود. در این بیست سال، ایران روابط خود با متحدین در خاور میانه و امریکای جنوبی (ونزویلا) قوی تر کرده. علاوه بر این ایران در زمینه دفاع و مخصوصا در ساخت پهپاد و موشک به خود کفایی رسیده و هم توانسته این تسلیحات را به متحدان خود صادر کند که این کشورها بتوانند جلوی آزار امریکا و اسراییل ایستادگی کنند.

ایران برای پاسخ به تحریم های امریکایی، حملات خرابکاری اسراییل و شهادت دانشمندهای ایرانی غنی سازی اورانیوم را افزایش داده و سانتریفیوژ های جدید را ساخته. ایران با سانتریفیوژ جدید فوق پیشرفته آی ار ۹ توانست بسیار سریعتر و بهتر اورانیوم خودر ا غنی سازی کند و در مدت کم به ۲۰ درصد رساند. با اعلام غنی سازی ۶۰ درصد احتمالا ایران می‌تواند اگر به توافق نرسد به سوی ۹۰ در صد غنی سازی رود.

اما با این وجود، ایران به بایدن برای بهبود روابط بین دو‌کشور را که ترامپ کاملا خراب کرده بود، فرصت داد.در حال حاضر اختیار با دولت امریکا می‌باشد و یا می‌تواند بدون شرط به برجام برگردد و یا شاهد ایران با توانایی کامل اتمی باشد. اگر امریکا گزینه دوم را انتخاب کند باید آماده روبرو شدن با یک ایران بسیار قوی تر‌ با امکانات اتمی باشد و امریکا باید درک کند که رسیدن ایران به توانایی اتمی بازگشت ناپذیر خواهد بود.

Advertisements
Advertisements
Advertisements