ایران توانست نتانیاهو را تحقیرکند و‌ در‌وین‌ کشورهای غربی را غافل گیر کرد

In this photo taken and released on Saturday, April 10, 2021, by the Atomic Energy Organization of Iran, a newly domestic built IR-9 centrifuge is displayed in a ceremony to commemorate Iran’s new nuclear achievements in Tehran, Iran. Iran said Saturday it has begun mechanical tests on its newest advanced nuclear centrifuge, even as the five world powers that remain in a foundering 2015 nuclear deal with Iran attempt to bring the U.S. back into the agreement. (Atomic Energy Organization of Iran via AP)

@ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه:جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات برجام در وین برای سایر امضا کنندگان این توافق یعنی روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان خود‌را به عنوان یک حریف قدرتمند نشان داد. ایران جلوی ابر قدرت دنیا امریکا قاطعانه ایستادگی کرد و حضور نماینده این کشور را در اتاق مذاکرات ممنوع کرد. علاوه بر این، ایران از عملیات خرابکاری اسراییل بر ضد تاسیسات هسته‌ای نطنز استفاده کرد و به اسراییل، امریکا و مذاکره کنندگان اروپایی که به نفع امریکا خدمتکاری می‌کنند یک پاسخ مصصم داد. ایران در مکان میز مذاکره وین به دنیا اعلام کرد که غنی سازی اورانیوم به حد ۶۰ درصد افزایش داده و در حال حاضر سانتریفیوژ IR ۹ خود هر ساعت ۹ گرم تولید میکند اما در روزهای آینده ایران حد تولید خود به ۵ گرم در ساعت کاهش خواهد داد.
پاسخ گسترده ایران برای نخست وزیر اسراییل نتانیاهو بسیار تحقیر آمیز می‌باشد. عملکردهای اشتباه نتانیاهو باعث این واکنش شده و در کل این واکنش جایگاه ایران را در مذاکرات به طور قابل ملاحظه قوی تر کرده. شرایط فعلی برای نتانیاهو بسیار آسیب پذیر می‌باشد و جالب این است که او پس از عمل خرابکاری نطنز به کار اسراییل می بالید و ادعا کرد که او شخصا هیچ زمان به ایران اجازه توانایی هسته ای را نخواهد داد. اطلاعات امریکا اشتباها پیش بینی می‌کرد که برای تامین تاسیسات هسته ای نطنز ، ایران به ۹ ماه زمان احتیاج دارد و با این پیش بینی امریکا و اسراییل جایگاه ایران را بسیار ضعیف تشخیص میدادند و فرض می‌کردند که بعد از عملیات خرابکاری ایران خواستار تمدید ۹ ماه مذاکرات خواهد بود و با اینحال تحریم های فعلی را میتوانستند ادامه دهند. در حقیقت ایران برای جایگزین کردن سانترافیوژها فقط احتیاج به ۹ ساعت داشت و اتفاقا سانترافیوژ قبلی با یک سانترافیوژ  جدید فوق پیش رفته تعویض شد و هم چنین تولید نطنز با سرعت خیلی بیشتر ادامه یافت.

نتانیاهو اعتقاد داشت که کمبود پاسخ نظامی ایران به هزاران حمله های اسراییل به اهداف ایرانی در سوریه نشان میداد که حمله های گسترده در میدان های تنگه هرمز و‌دریای سرخ هم چنین بدون پاسخ خواهد ماند.

نتانیاهو به دلیل اعتماد به نفس بی جای خود شکست خورد؛ او رسم سنتی اسراییل را که عملیات موساد را انکار میکند را شکست. اما با حمله گسترده به یک کشتی اسراییلی در دریای سرخ نتانیاهو و اویو کوخاوی رییس ستاد کل ارتش اسراییل بسیار غافلگیر کرد. این حمله هم شناسی تاثیر گذار اطلاعات ایران از دریای سرخ و خلیج فارس را ثابت کرد و توانایی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خوبی نشان داد.

در ده سال اخیر، نتانیاهو و کارشناس های نظامی خود جنگ سوریه را به عنوان یک فرصت طلایی برای نابودی کامل ارتش سوریه میدانستند ودر این زمینه درست فکر می‌کردند. سوریه توسط نیروهای تکفیری از جمله القاعده و داعش اشغال شده بود، استان های شمالی و غربی تحت کنترل ترکیه و امریکا بودند. تحریم های گسترده علیه دولت مرکزی تحمیل شده بود و اقتصاد در حالت بحران بود. علاوه بر این، روسیه به هر قیمتی میخواست جنگی بین سوریه و اسراییل رخ ندهد و به این دلیل صدها موشکهای ضد بالستیک به دولت سوریه تامین کرد که حتی تا زمان بهبود کامل سوریه اسد به اسراییل اعلام جنگ نکند. رییس جمهور سوریه بارها پیشنهاد ایران را برای ایجاد یک راهبرد بازدارندگی‌، شبیه به راهبرد حزب الله در لبنان برای جلوگیری از حملات اسراییل به انبارهای موشکهای ساخت ایران در سوریه را قبول نکرد.

با این وجود، نتانیاهو و مقامات خود اشتباها انتظار داشتند که ایران به خرابکاری ها، ترور ها و حملات به اهداف های مختلف ایران پاسخ ندهد. ایران راهبرد سابق خود را که از جنگ گسترده دوری می‌کرد و‌وظیفه پاسخ را به متحدین خود واگذار می‌کرد 

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

کاملا تغییر داد و هم چنان گران ترین پهپاد امریکایی را سرنگون کرد‌ و به بزرگ‌ترین پایگاه امریکا در عراق عین الاسد حمله موشکی کرد. با اینحال ایران اختیار مقاومت با دشمن را برعهده گرفت.

در حال حاضر ایران یک قدرت منطقه ای می‌باشد که در کشورهای یمن، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان نفوذ بسیار گسترده ای دارد و این قدرت باعث می‌شود که ایران بتواند به متحدین خود نشان بدهد که شجاعت روبرو شدن با قدرتمندترین کشور دنیا و حمله به مهم ترین متحد امریکا در خاور میانه اسراییل را دارد.

ایران تهدید اسراییل را به فرصت تبدیل کرد و از علنی کردن اسراییل درباره خرابکاری نطنز و حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ به خوبی استفاده کرد. ایران توانسته شرایط خود بر مذاکره کنندگان وین تحمیل کند. نتانیاهو در حال حاضر درک میکند که درگیری با ایران عواقب جدی دارد و به قول معروف بعد از بازی با آتش دستهای خود را سوزاند. در کل نتانیاهو جایگاه متحدین اروپایی و امریکایی خود در مذاکرات وین بسیار ضعیف کرد.

نمایندگان ایران در دور میز مذاکره وین به دیگر گفتگو کنندگان تذکر دادند که زمان زیادی باقی نماده و هر گونه حیله در مذاکرات غیر قابل تحمل می‌باشد. ایران توانایی خود را برای ساختن سلاحهای اتمی ثابت کرد و در آینده چنین تسلیحات را می‌تواند در زمینه دفاعی و یا حمله ای مورد استفاده قرار دهد.

ایران از امریکا تضمینی برای ماندن در یک برجام جدید خواستار نبود به دلیل اینکه به توانایی هسته ای خود اطمینان داشت و آن را به عنوان تضمین برجام میبیند. هم چنان ایران درخواست پناه از چین و روسیه که هر دو هم در تحریم میباشند نیست. پس از خروج امریکا از برجام ایران صبورانه یک سال یعنی کل ۲۰۱۸ صبر کرد و خود از برجام خارج نشد. در آن زمان ایران اعتقاد داشت که اروپا به تعهدات خود احترام قایل خواهد بود، حتی اگر امریکا بیرون از توافق میماند. این اتفاق رخ نداد و در حال حاضر ایران از اینکه اروپا و امریکا اهداف کاملا مشترک دارند ولی با عملکردهای متفاوت عمل می‌کنند آگاه شد.

در حال حاضر واضح است که ایران به غنی سازی ۶۰ درصد رسیده و می‌تواند به زودی به ۹۰ درصد برساند. البته این به این معنی نیست که ایران حتما به سوی تولید سلاح هسته ای می‌رود ولی این عمل برای غرب تحریک آمیز می‌باشد. اگر تحریم ها برداشته نشود، و یا برجام به طور کامل رعایت نشود و یا تحریم های جدید بر علیه ایران گذاشته شود ایران بدون هیچ گونه هشدار  به برنامه هسته ای خود برمیگردد.

مذاکره کنندگان ایران درخواست می‌کنند که تمام تحریم ها لغو شود ‌و اصرار می‌کنند که چندتحریم های به خصوص فورا برداشته شوند. رهبر انقلاب سید علی خامنه ای به مذاکره کنندگان خود توصیه کردند که نباید عملهای خوش نیت را انجام دهند و نباید به اختلافات داخل دولت بایدن توجه کنند. اختیار کاملا در دست امریکا است و دیگر‌ زمانی برای بایدن  نمانده، در این دوره نتانیاهو یعد‌از اتفاقات حماقت آمیز برای خود، عقب نشینی میکند در حالیکه آرزو داشت بازیگر تعصیر گذار باشد.

Advertisements
Advertisements
Advertisements