سوریه به سمت اسراییل موشک شلیک کرد: آیا زمان انتقام رسیده است؟


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه
چند روز پیش‌ در حالیکه هواپیماهای جنگی‌ به پایگاه های نظامی سوریه نزدیک بلندی های جولان در حال حمله بودند سوریه یک موشک به سمت اسراییل شلیک کرد، این موشک فقط ۳۰ کیلومتر دور تر تاسیسات هسته ای دیمونا فرود آمد و دیمونا یکی از حساس ترین و‌مهم ترین نکات کشور اسراییل می‌باشد. مسافت بین دمشق و نیروی اتمی دیمونا ۲۹۶ کیلومتر می‌باشد. از اینکه گنبد آهنین اسراییل نتوانست با این فاصله زیاد این موشک‌ را مهار کند تعجب آور می‌باشد. آیا این اتفاق انتقام ایران برای حمله خرابکاری نطنز میباشد و یا فقط موشک اصطلاحا سرگردان بود؟
رسانه ها و مقامات نظامی اسراییل تلاش کردند این اتفاق را کم رنگتر کنند و موشک سوریه را به عنوان یک موشک سرگردان زمین به هوایی اس-۲۰۰ معرفی کرد. با اینحال از اینکه سامانه دفاعی پیشرفته و گران اسراییل نتوانست چنین موشکی‌ را سر نگون کند. بعضی اشخاص در اسراییل از اتفاق سال ۲۰۱۹ و فرود یک موشک ضد هوایی سوریه در قبرس شمالی یاد کردند. وزیر دفاع سابق اسراییل لیبرمن از این اتفاق استفاده کرد و‌نتانیاهو را به خوابیدن در شیفت شب متهم کرد.
از اینکه اسراییل درباره یک حمله به خود هیچ سند و مدرکی نشان نمیدهد نباید تعجب کرد و این به دلیل حساسیت بسیار دیمونا و رسم عمومی اسراییل برای افشا نکردن نقاط ضعف خود می‌باشد. افشا کردن یک باله یا خود موتور موشک میتوانست نشان دهد که آیا این موشک یک موشک سا-۵ ساخت سال ۱۹۶۷ بود یا یک موشک ایرانی بالستیک فاتح ۱۱۰ از ساخت سال ۲۰۱۲ بود؟ سوریه موشک فاتح ۱۱۰ به نام ام-۶۰۰ تولید میکند. گزینه ایرانی امکان پذیر می‌باشد و با اینحال موشک شلیک شده به عنوان یک پیام ایرانی و سوریه ای شناخته شود. پیام ایران و سوریه این است که آزار اسراییل دیگر بی پاسخ نمیماند. اتفاق دیمونا از درون جامعه اسراییل یک واکنش شدید رقم زد و مردم این کشور درباره این اتفاق و انفجار بزرگ در کارخانه موشکی تومر خواستار حقیقت میباشند.

موشک زمین‌به‌هوای سا-۵ حدود ۱۱ متر طول دارد و فناور ارتباطی، راهگیری و هوا فضایی دارد. در مقابل هواپیماهای نوین و پیش رفته این موشک نسبتا قدیمی از زمان شوروی توان زیادی ندارد. در حالیکه یک هواپیمای جنگی اف-۱۶ در سال ۲۰۱۸ توسط این موشک سرنگون شد. یک ویژگی این موشک سا-۵ این است که اگر موشک نتواند به هدف اصلی خود برسد در جا منفجر می‌شود. در مقایسه موشک فاتح ۱۱۰ ، ۹ متر طول دارد و دارای سیستم نقطه زنی بر روی موشک است و می‌تواند تغییر جهت داده و موشک هدایت شود. فقط فاتح ۱۱۰ نسل ۳ و نسل ۴ برد بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر را دارند. فاتح ۱۱۰ نسل ۴ همچنین دارای دوربین تصویر برداری حرارتی می‌باشد. هم سوریه و هم حزب الله موشکهای فاتح ۱۱۰ را در اختیار دارند برای اینکه این موشک قبل از انفجار به برد ۲۶۶ کیلومتر رسید.
دلیل مشخص پنهانکاری اسراییل این است که میخواهد از افزایش تشدید درگیری نظامی با ایران و سوریه جلوگیری کند. توضیح موشک سرگردان برای این هدف مناسب می‌باشد. با بیان کردن چندین توضیحات مختلف مشخص است که اسراییل تحمل تحلیل جزییات داستان را ندارد و علاقه دارد که این اتفاق فراموش شود. در هر صورت حتی توضیح موشک سرگردان برای اسراییل بسیار حقارت آمیز می‌باشد برای اینکه به طبق این بیان گنبد آهنین نتوانست یک موشک بالستیک ساخت سال ۱۹۶۷ را راهگیری کند.

اگر اسراییل استفاده از موشک فاتح ۱۱۰ را افشا می‌کرد این نشان میداد که دستور شلیک از طرف بشار الاسد داده شده بود و سوریه دیگر تحمل حملات اسراییل را ندارد. علاوه بر این، این توضیح هم سطح گسترده همکاری بین ایران و سوریه را مشخص می‌کردو برای ایران پاسخ حمله به خرابکاری نطنز بود. ودر حقیقت این توضیح بیشتر نتانیاهو را سر افکنده میکند و بی ثمر بودن هزاران حملات علیه سوریه را ثابت میکند.

با این عمل سوریه و ایران قدرت روابط خود را به اسراییل نشان می‌دهند. به نظر می آید که گنبد آهنین هم شکست خورد و در اتفاق جنگ نمیتواند موشکهای فراوان را که از جهات مختلف شلیک می‌شوند راهگیری کند.

امریکا هم اتفاقا توضیح سا-۵ اسراییل زا ترجیح داد، فرانک مکنزی فرمانده سنتکام مثلا “بی کفایتی” ارتش سوریه را مقصر موشک سرگردان دانست و ادعا کرد که این حمله کاملا  غیر عمدی بود. امریکا در حال حاضر اولویت‌های دیگری را دارد و حوصله برنامه حمله کردن و حمله خوردن اسراییل را ندارد. علاوه بر این، اسراییل با چند سال حملات به سوریه در این قضیه متجاوز می‌باشد ‌وهم چنین تلاش های فراوان اسراییل برای خرابکاری از مذاکرات بین ایران و امریکا دولت جدید امریکا را خسته کرده‌است.

برای بشار الاسد، توضیح مکنزی هم چندان اشکالی ندارد، البته توانایی نظامی سوریه را  به هیچ وجه  نمی‌شود با اسراییل مقایسه کرد؛ امریکا سالانه چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری میکند تا ارتش اسراییل برتری خود را نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه را حفظ کند. با‌وجود اینکه اسراییل با این برتری در بسیاری از موارد نمیتواند برنامه بازدارندگی خود را داشته باشد.

اما این یک موشک کافی بود که اسراییل بفهمد که ادامه تجاوز به حاکمیت ملی سوریه یک واکنش گسترده رقم خواهد زد ودر این واکنش آسمان اسراییل با سیل موشکهای ایرانی پر خواهد شد و گنبد آهنین پیشرفته خود کم خواهد آورد.

ایران، سوریه و اسراییل همگی از توضیح نامشخص اسراییل و امریکا راضی هستند، از اینکه پایگاه اتمی دیمونا به این راحتی بتواند حتی توسط یک موشک قدیمی مورد هدف قرار بگیرد وحشت آمیز می‌باشد. این موشک به اصطلاح سرگردان یک بازدارندگی جدی برای اسراییل ایجاد کرده و مشخص است که زمان انتقام رسیده. اسراییل بسیار آسیب پذیر می‌باشد.

Advertisements
Advertisements
Advertisements