شهرهای اسراییل از راکت‌های غزه رنج دیدند، اسراییل در مقابل موشکهای حزب الله چه خواهد کرد؟


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه
فلسطینیان که در قدس، کرانه باختری و چندین شهر در خود اسراییل ساکنند یک جانبه با شورش سراسری و‌گسترده به مقاومت فلسطین پیوستند در زمانی که موشکها و راکت‌ها به تمام فلسطین اشغالی از طرف غزه شلیک می‌شد. با اینکه نتانیاهو از دست آوردهای اسراییل تعریف میکرد، او هم اعتراف کرد که تنها شهر اشکلون با بیش از ۱۰۰۰ راکت مورد حمله قرار گرفت. در عملیات شمشیر قدس مقاومت فلسطینی توانست ۴۰۰۰ راکت از غزه را شلیک کند. شمشیر قدس کاملا نگهبان دیوارها ( نامی که اسراییل به عملیات خود در غزه داده) را شکست داد.

پس از نتایج این جنگ مهم است که به درس‌هایی که محور مقاومت در ۱۱ روز جنگ یاد گرفته نگاهی داشته باشیم.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

اسراییل همیشه به قدرت و پیشرفت گنبد آهنین خود میبالید و همیشه ادعا می‌کرد که حتی در زمان حمله از دشمن هیچگونه مزاحمتی به شهرهای خود وارد نمی‌شود. اما این ادعا کاملا فروپاشید. اسراییل قابلیت سامانه دفاعی هوایی خود را قوی تر از آنکه است وانمود میکرد و قدرت حملات فلسطینیان را بسیار کم گرفته بود. و هم چنان فلسطینیان ثابت کردند که توان شلیک بیش از ۱۵۰ موشک و راکت روزانه را دارند. ادعای ارتش اسراییل که می‌تواند با دشمن در جبهه های مختلف مقابله کند شکست خورده. اکثر فرماندهان نظامی و سیاستمداران اسراییلی در زمان حملات غزه به سمت پناهگاه ها فرار کردند. اسراییل نتوانست حتی تا آخرین ساعت‌های جنگ نتوانستند جلوی شلیک راکت‌های غزه را بگیرند و این پدیده فقط با اعلام آتش بس (که با حمایت مصر، امریکا، قطر و اردن صورت گرفت) متوقف شد.

فلسطینیان شجاعانه تلافات جانی خود و ویرانگری شهرهای خود را قبول کردند تا شعار اسراییلی که «شهرها بدون مزاحمت موشکها »تبدیل به شعار جدید «شهرها که ساکنانش زیر موشکباران در پناهگاه ها میباشند»شد. با وجود آتش بس ، شورش یک جانبه فلسطینیان در شهرهای قدس، بیت لحم، الخلیل، رام الله، البیره و نابلس همچنان ادامه دارد. این نشان می‌دهد که مقاومت مردمی فلسطین آغاز شده و یک اتحاد بین فلسطینیان هم داخل و هم بیرون سرزمین فلسطین ایجاد کرده.

به نظر می‌رسد که این نسل جدید عربها و فلسطینیان کاملا توافق ها و پیمان های صلح که سازمان آزاد بخش فلسطین با اسراییل امضا کرده را قبول ندارند و به دلیل اینکه این نوع اقدامات پس از دهها سال برای مردم فلسطین کاملا بی ثمر بودند. بر خلاف تمام شاخص های پیمان اسلو اسراییل حاضر نبود حتی یک سانتیمتر زمین به فلسطینیان پس دهد ‌ویا دولت مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد. در هنگام بمباران غزه توسط اسراییل جوانان عربی در قدس، اردن، لبنان، سوریه، کویت، مصر، و بسیاری از کشورهای غربی نارضایتی خود را ابراز کردند.

بر عکس سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) و نسل گذشته، نسل جدید فلسطینیان به مبارزه مسلحانه اعتقاد دارد و باور میکند این تنها راه انتقام  برای حقارت ها، نسل کشی و اقدام های ظالمانه اسراییل میباشد. عربها و فلسطینیان اعتقاد دارند که مذاکرات و توافق‌های روند صلح اسراییل و فلسطین بی معنی میباشد و در حال حاضر فلسطینیان باید قبول کنند که جامعه بین المللی فقط جنایت‌های اسراییل مشاهده میکند و هیچ‌وقت سکوت خود را نمیشکند و حتی توجیح‌ بی ربط دفاع از خود اسراییل را تشویق می‌کنند. اسراییل زندگی های مردم غزه را به یک زندگی در اردوگاه کار تبدیل کرده، در کرانه باختری و خود اسراییل هزاران فلسطینیان بدون محاکمه، را به زندان محکوم کرده، صدها کودک را بازجویی و اسیر میکند و هزاران منازل فلسطینی را ویران میکند. اسراییل، فلسطینیان را مردم درجه دو میداند و بی رویه افراد غیر نظامی را میکشد و ساختمانهای غیر نظامی را ویران میکند. این اتفاقات در هر جنگ رخ می‌دهد اما در جنگ‌ها بین اسراییل و فلسطین مردم عادی به طور نا متناسب اسراییل از قدرت نظامی خود سو استفاده میکند و به قوانین بین‌المللی‌ بی‌توجهی نشان می‌دهد. اما با این وجود، کشورهای قدرتمند دنیا به اسراییل آزادی کامل می‌دهند و جنایت‌های اسراییل با بیان دفاع از خود توجیه می‌کنند.

به دلیل این حقایق، غزه عمل شجاعانه خود را اجرا کرد و تلافات خود را قبول کرد. با وجود اینکه  حریم هوایی غزه کاملا تحت کنترل اسراییل بود مقاومت فلسطینی توانست ۴۰۰۰ موشک‌ را شلیک کند، این عمل تقریبا غیر ممکن میباشد مخصوصا در یک مکان خیلی محدود مثل غزه جایی که پهپادها و هواپیماهای شناسایی همیشه در حریم هوایی حضور دارند.

چه اتفاقی می افتاد اگر اسراییل در مقابل موشکهای حزب الله روبرو می‌شد؟ موشکهای بسیار دقیق  مثل فاتح ۱۱۰ و م ۶۰۰  که در ایران و سوریه ساخته می‌شوند. چه اتفاقی می‌افتاد اگر اسراییل مقابل پهپادها موشکهای ضد کشتی و موشکهای دوربرد کروز بالستیکی حزب الله روبرو می‌شد؟ مردم اسراییل که در شهرها و شهرکهای یهودی نشین زندگی می‌کنند به موشکهای با وزن ۵۰۰ و‌حتی ۱۰۰۰ کیلو که گنبد آهنین نتوانست راهگیر کند چه واکنشی نشان خواهند داد؟ طبق اعتراف خود اسرائیلی‌ها همان گنبد آهنین نتوانست صدها موشکهای کم وزن غزه را راهگیر کند.

بر خلاف غزه مسطح و باز، جغرافی لبنان کاملا منطقه کوهستانی میباشد که خیلی نقاط می‌تواند پنهان و غیر قابل بررسی باشد. علاوه بر این حزب الله درسراسر جغرافی لبنان فعال باشد. لبنان جغرافی بسیار پیچیده دارد و محدوده کوهستانی این کشور گسترده میباشد واز غرب تا شرق کشور وجود دارد مخصوصا در مناطق مرزی با سوریه و هم چنان در مکان غرب دمشق و جنوب حمض بسیار کوهستانی میباشد.

یک نکته اساسی راهبرد نظامی اسراییلی حمله به اهداف مهم نظامی میباشد. پس از آن نیروی هوایی خود بی رویه اهداف غیر نظامی را مورد حمله قرار می‌دهد و مخصوصا زیر ساخت را ویران میکند که مشخص کند که اهداف نظامی دیگر وجود ندارد. هدف اسراییل این است که جامعه غزه بر ضد مقاومت باشد و امید اسراییل این است که مردم مقاومت را مقصر این ویرانگری ها بدانند و به جنایت‌های وحشیانه اسراییل در سرزمینشان کمتر توجه دهند. غزه از این راهبرد اسراییل یاد گرفت و توان‌های حمله خود را افزایش داد و به شهرها که هیچ وقت مورد حمله نبودند حمله کرد. محور‌ مقاومت راهبرد جنگ را از اسراییل یاد گرفته و برعلیه خود آنها استفاده میکند.

به عنوان بخشی از محور مقاومت حزب الله به حدی توانایی نظامی خود را افزایش داده که درحال حاضر قدرتمند گروه شبه نظامی دنیا و تاریخ محسوب می‌شود. در اتفاق جنگ آینده با اسراییل فرماندگان حزب الله باور دارند که می‌توانند وارد اسراییل شوند و بر علیه شهرکهای یهودی نشین حمله کنند. حزب الله یک نیروی عقیدتی و کاردیده میباشد و رزمندگان خود تجربه بسیاری دارند به دلیل  جنگ ۲۰۰۶ علیه اسراییل و شرکت در جنگ‌های عراق، سوریه و یمن. علاوه بر این، حد ویرانگری شهرهای اسراییل توسط حزب الله بی سابقه خواهد بود. اگر به خاطر چندین راکت‌های نسبتا کوچک از غزه اسراییلی ها در پناهگاه ها چندین روز مخفی شدند عاقبت اسراییلی ها در اتفاق جنگ با حزب الله غیر قابل تصور میباشد.

شمشیر قدس ساخت غزه از تمام خطوط قرمز اسراییل عبور کرد. غزه بدون هیچ تردید و صرف نظر از عملکردهای اسراییل در همان ابتدای جنگ تل اویو و قدس زا مورد حمله قرار داد. در نتیجه، اسراییل از اینکه دشمنانش هم می‌توانند آن را به عصر حجر برگردانند آگاه شد. تسلیحات و توانایی های نظامی حریفان اسراییل هم می‌توانند زیر ساختهای اسراییل را کاملا ویران کنند.

با باز کردن دروازه دمشق، غزه کاملا بخشی از محور مقاومت شده در حال حاضر نخبگان محور مقاومت از جنگ ۱۱ روزه درس میگیرند، نکات ضعیف خود را بررسی می‌کنند و به توانایی خود افزایش می‌دهند. با پیروزی در این جنگ،  غزه اراده و توانایی خود را در ایستادگی در مقابل اسراییل را ثابت کرد و از این به بعد امکانات و تجهیزات ایران بیشتر در دسترسی غزه خواهد بود.

Advertisements
Advertisements
Advertisements