پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات چه تاثیری به امریکا و متحدان ایران خواهد داشت؟


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه
پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران قابل پیش بینی بود ولی مشارکت مردم و نتایجی که انتخابات رقم زد بسیار مهم میباشد و مفاهیم داخلی، منطقه ای و بین المللی قابل توجهی خواهد داشت.
تعداد کسانی که به رییسی رای دادند بسیار معنی دار میباشد: رییسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای از کل ۲۸ میلیون رای دهنده پیروز شد با وجود بحران کرونا که تمام کشورهای دنیا را تهدید میکند و حتما در تعداد شرکت کنندگان در انتخابات اثر داشته. هم چنان قابل توجه است که محسن رضایی یکی از فرماندگان سابق سپاه، پس از رییسی بیشترین آرا را با ۳.۴ میلیون به دست آورد. عبدالناصر همتی مدیر عامل سابق بانک مرکزی که نماینده اصلاح طلب ها بود با کسب فقط ۲.۴  میلیون رای نفر سوم شد. امیر حسین قاضی زاده هاشمی اصولگرا با بیش از یک میلیون رای نفر چهارم بود.

این نتایج نشان می‌دهد که مردم ایران که در این انتخابات شرکت داشتند، علاقه ای به ریاست جمهوری یک رییس جمهور اصلاح طلب دیگر پس از حسن روحانی‌را ندارند. و حقیقتا بیش از ۲۲.۲ میلیون رای دهنده ( جمع کل آرای رییسی، رضایی و هاشمی) از انقلاب اسلامی و راه ولایت فقیه سید خامنه ای پشتیبانی کردند. هیچ شکی نیست که شهادت سردار سلیمانی در پیروزی رییسی اثر بسیاری داشته. امریکا با ترور سردار سلیمانی در بغداد میلیون ها ایرانی را به حمایت از انقلاب تشویق کرد و انقلاب اسلامی را تازه نفس کرد.

سید محمد خاتمی، رییس جمهور سابق که  استاد اصولگران میباشد بیان کرد که ایرانیان باید در انتخابات شرکت کنند تا فقط یک جریان سیاسی برتری میدان نداشته باشد. قصد وی این بود که جلوی پیروزی اصولگران را بگیرد و بدون اینکه قاطعا از همتی پشتیبانی کند مردم را به رای دادن به او تشویق کرد.

اصلاح طلبان تا ساعت‌های آخر روز انتخابات صبر کردند تا بفهمند که نتایج به چه سویی پیش میرفت قبل از اینکه مردم و‌کسانی را که نمیخواستند در انتخابات شرکت کنند را به حمایت از همتی تشویق کنند. جواد ظریف که قبل از انتشار فایل صوتی که در آن ظریف از سردار سلیمانی انتقاد کرد بسیار محبوب بود اظهار کرد که مقام وزیر امور خارجه را در دولت همتی قبول کرده.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements