ایران و حزب الله درخواست دیدار با مقتدی صدر را نکردند و توافق بین شیعیان به زودی رخ خواهد داد.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترجمه
مذاکرات بین گروه‌های شیعه به آهستگی‌ ولی مثبتانه در عراق پیش می‌رود و این مذاکرات تمام گروه‌های شیعه که «چارچوب هماهنگی » را شکل می‌دهند و جریان صدر  شامل می‌شود. ولی حضور نخست وزیر و معاون رییس جمهور سابق نوری المالکی در این مذاکرات قابل بحث است چون به دلایل مشکلات بین المالکی و صدر در گذشته، صدر مایل نیست املاکی در دولت جدید شرکت داشته باشد. اما مذاکرات هنوز ادامه دارد و اگر یک ائتلاف شیعه شکل بگیرد، شیعیان در مجلس برتری خواهند داشت و قدرت انتخاب نخست وزیر و رییس جمهور را خواهند داشت.

فرمانده سپاه قدس، اسماعیل قاآنی همراه با شیخ محمد کوثرانی، یکی از سران حزب الله در عراق برای چند روز به عراق سفر کرد. قاآنی و کوثرانی هر دو با رهبران شیعه و مقامات عراق ملاقاتهایی داشتند که عراق برای بحران سیاسی خود بتواند راه حل را پیدا کند. برخی از گزرش ها از عراق به اشتباه کم بیان کردند که سردار قاآنی و شیخ کوثرانی دو بار خواستار دیدار با صدر بودند و هر دو بار صدر این پیشنهاد را قبول نکرد.

منابع معتبر در عراق بیان کردند که «سردار قاآنی و شیخ کوثرانی هیچ زمان تقاضای دیدار با مقتدی صدر را نکردند و ترجیح می‌دهند که در امور عراق دخالت نکنند تا جایی که اختلافات بین شیعه در کمترین حد باشد. علاوه بر این، مقتدی صدر تقاضای وساطت نکرد و بالعکس به «چارچوب هماهنگی» بیان کرد که او آرزو دارد که تمام عراقیان چه شیعه و چه غیر شیعه به توافق برسند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements