ایران و روسیه: غرب در آینده و پیشرفت ایران تاثیری نخواهد داشت.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترجمه
سه دوره ملاقات و مذاکرات در عرض دو روز و سخنرانی در دومای دولتی روسیه توسط رییس جمهور ایران آقای ابراهیم رییسی نشان دهنده اهمیتی است که رییس جمهور روسیه آقای پوتین برای مهمان خود از ایران قایل است. ابراهیم رییسی قبلا در زمینه برنامه سیاسی چهار ساله خود بیان کردند که ایران در روابط خود به سوی شرق ( آسیا) بیشتر تمرکز خواهد کرد ولی غرب را هم فراموش نخواهد کرد. هیچ اتفاقی نبود که این ملاقات در روسیه همزمان با رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و‌ چین صورت گرفت. این نشان دهنده یک پیام مستقیم از سوی کشورهایی که امریکا بر علیه آنها جنگ توسط تحریم ها انجام می‌دهد میباشد که این کشوران بر علیه سیاست یکجانبه گرایی امریکا که پس از جنگ جهانی دوم گسترش یافته، متحد میباشند.

در چند روز پیش، در بندر چابهار ایران، ناوگروه اقیانوس آرام روسیه شامل ناو موشک انداز واریاگ، ناوشکن آدمیرال تریبوتس و تانکر نفتکش بوریس بوتوم لنگر انداخته اند. بندر چاربهار در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی افتتاح شد و در حالیکه ساخت بندر کاملا تمام نشده است قابل استفاده است.

در رزمایش ایران، روسیه ‌‌و چین هر سه کشور در زمینه های حفظ امنیت کشتی های تجاری، ضد دزدی دریایی، مقابله با مین های دریایی و مبارزه با ناوهای زیر دریایی با هم همکاری کردند. این رزمایش ها در مساحت ۱۷۶ کیلومتر مربع در شمال اقیانوس هند و برای مدت ۳ روز خواهد بود. در دسامبر ۲۰۱۹ چین،روسیه و ایران یک رزمایش نیروی دریایی مشترک با موفقیت استثنایی و حد همکاری و هماهنگی بیسابقه اجرا کردند.

پس از پایان جنگ جهانی دوم، امریکا سعی کرده که کار غیر ممکن دور نگه داشتن روسیه از دریای عمان و بنادر آبهای گرم را انجام دهد. امریکا هم چنین سعی کرده که با ایجاد پایگاه های دریایی و هوایی در کشورهای منطقه، دور چین تعداد قابل توجهی از نیروهای خود را قرار بدهد. رزمایی مشترک این سه کشور در بندر چابهار نشان دهنده استراتژی جدید  ایران در نگاه به شرق (آسیا) همانطور که توسط رهبر انقلاب سید علی خامنه ای بیان شده بود میباشد. ایران، اعتماد خود را از غرب به خصوص پس از لغو شدن برجام توسط ترامپ در ۲۰۱۸ کاملا از دست داده است و به خصوص که اروپا هم نتوانست پای هیچ کدام از تعهدات خود بایستد. آلمان، فرانسه و انگلیس به دلیل واهمه از واکنش امریکا حاضر نشدند که تمام تحریم های علیه ایران را به طبق قطعنامه امضا شده لغو کنند و بالعکس بی کار و بدون عمل ماندند. حتی دبیر کل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش از بایدن خواستار لغو تحریم ها علیه ایران به طبق قرداد ۲۰۱۵ شده ولی بایدن هیچ گونه جواب مثبتی را ارایه نکرده است.

به دلیل نارضایتی ایران از عملکردهای کشورهای غربی، رییس جمهور ایران آقای رییسی نخستین سفر خارجی خود، به غیر از سفر خود به تاجیکستان برای پیمان شانگهای به روسیه سفر کرده و با استقبال گرم و دوستانه پوتین قرار گرفت. از سال ۱۹۸۹ و آغاز رییس جمهوری هاشمی رفسنجانی دولت‌های ایران همیشه دنبال خوب با غرب بودند و هم چنان هیچ زمان چنین قرار دادی را با روسیه نداشتند که باید میداشتند. رییسی با هییت نمایندگی قابل توجهی به روسیه سفر کرده بود و با وزرای بهداشت، نیرو و امور خارجه همراه بود. تعداد نمایندگان و حضور افراد مهم باعث خوشحالی مسیولین روسیه بود اهمیت ایران برای همکاری در زمینه های مختلف را برای روسیه ثابت کرد.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements