این جنگ روسیه و اوکراین آخرین تلاش امریکا است.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط 

 شیرین هاشمی :ترجمه

روسیه اعلام کرد که ناوگان شمال و اقیانوس آرام و هوانوردی استراتژیک هسته ای به دستور پوتین در حال آماده باش هستند. رییس جمهور پوتین با جدیت کامل عمل می‌کند و این یک عمل بلوف سیاسی نیست. پوتین این راهبرد استراتژیکی را به دلیل اینکه این جنگ ‌فقط در خاک اوکراین که به‌نسبت روسیه کشور کوچکی است صورت می‌گیرد و می‌شود به عنوان آخرین نبرد امریکا برای رهبری و  سلطه گری دنیا دید.

اروپا هم جنگ اعلام نشده بر علیه اروپا را آغاز کرده و در حال حاضر بیش از نیم میلیارد یورو برای کمک نظامی، تسلیحات هجومی و دفاعی و نیروهای هوایی اوکراین اختصاص داده شد. روسیه کنترل کامل آسمان‌های اوکراین را اعلام کرد و بنابراین به کشورهای غربی فهماند که تمام هواپیماها را می‌تواند را به عنوان عملیات جنگی نابود کند. 
اروپا چندین هشدارهای شدید و کامل روسیه را درک کردند و از خطر جنگ آگاه بودند، به این دلیل لهستان حاضر نبود حریم هوایی خود را به استفاده بگذارد و رسما وارد جنگ شود. 

ولی این یک جنگ بین روسیه و اوکراین نیست، قبل از شروع عملیات نظامی، پوتین خواسته‌های خود را اعلام کرد و از امریکا خواست که تعهد کتبی دهد که تمام تسلیحات استراتژیکی خود را از کشورهای سابق شوروی به خصوص هم مرزهای روسیه خارج می‌کند. پوتین مشخصانه توضیح داد که عضویت ناتو باید به حد سال ۱۹۹۷ قبل از اینکه ۱۶ کشور دیگر عضو آن شوند برگردد. پوتین بیان کرد که با این عمل، آن توافقی که بین گرباچف و ریگان در ۱۹۹۰ امضا شده بود ماهیت اصلی خود را از دست داده. بنابراین این عملیات سنگین نظامی در اوکراین می‌تواند شروع یک جنگ خشن بین روسیه و امریکا باشد.

عواقب جنگ بین امریکا و روسیه برای تمام کشورها و آنهایی که تحریمها را بر علیه روسیه شروع کردند بسیار ناخوشایند خواهد بود. به عنوان مثال، قیمت گاز ۳۶ درصد افزایش یافت (۱۴۵۴ دلار ) با اینکه روسیه اعلام کرده که به طبق قراردادهای امضا شده عمل خواهد کرد و از گاز به عنوان سلاح سیاسی استفاده نخواهد کرد. به نظر نمیاید که روسیه صادرات نفت و‌گاز به اروپا را ( ۴۰ درصد مصرف گاز اروپا از روسیه تهیه می‌شود) و یا به امریکا ( روسیه مهم‌ترین منبع فراهم نفت و مشتقات آن برای امریکا است). 

با اینحال، وضعیت کنونی بین روسیه و‌کشورهای اروپایی بی ثبات است و هر اتفاقی ممکن است که پیش آید حتی در زمانی که اروپا و امریکا ماهی حدود ۱۴ میلیارد دلار به روسیه برای فروش مواد نفتی و‌ گازی پرداخت می‌کنند. چند هفته فرصت پس از پایان جنگ در اوکراین لازم است تا بتوانیم از این مسایل نتیجه گیری کنیم.

به نظر نمیرسد که می‌شود با این جنگ با مذاکرات پایان داد. دولت اوکراین حاضر به شرکت در مذاکرات در شهر گومل بلاروس شده ولی در حال حاضر نتیجه موفقی نداشت به دلیل اینکه مقامات اوکراین خواستار خروج نیروهای روسی از تمام مناطق از جمله دونباس و کریمه و پایان عملیات نظامی شدند. به عقیده مقامات روسی این خواست‌ها غیر واقعی و وقت تلفی هستند به خصوص در زمانی که نیروهای روسی در کی یف حضور دارند و توانستند اکثر قدرت نظامی اوکراین را خنثی کنند. با اینحال، روسیه از مذاکرات خارج نشده و هر دو طرف قبول کردند که بدون توقف عملیات نظامی امروز گفتگوها را ادامه دهند.

بر اساس گزارش ها تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهند که یک کاروان نظامی روسیه در نزدیکی کی یف به طول ۶۴ کیلومتر دیده می‌شود و شهر محاصره شده است.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements