آیا روسیه و ناتو به سوی جنگ پیش میروند؟


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

امریکا بسیار تلاش میکند تا ثابت کند که تمام دنیا بر علیه روسیه است و خطر تهاجم روسیه به تمام کشورها از جمله فنلاند و سوید و کشورهای سابق شوروی وجود دارد. در حقیقت فقط کشورهای غربی این طور فکر می‌کنند و فنلاند و سوید هم درخواست عضویت ناتو را کردند. این کشورهای بیطرف که جزو پیمان سابق ورشو هم بودند باور دارند که می‌توانند با استفاده از ماده ۵ قانون ناتو که اگر کشور جزو ناتو مورد حمله قرار گیرد از سوی دیگر کشورهای ناتو مورد حمایت قرار می‌گیرد، در امنیت باشند. آیا ناتو به جدیت از کشورهای عضو دفاع خواهد کرد؟ آیا پس از جنگ اوکراین، روسیه با ناتو برخوردهای بیشتری خواهد داشت؟

بسیاری از کشورهای اروپایی حقیقتا نگران هستند که شاید روسیه سیاست توسعه طلبی در اروپا را دارد و امریکا موفق بوده که نشان دهد بهترین راه تامین تسلیحات نظامی به مانند اوکراین است. امریکا با دیگر کشورهای اروپایی میلیاردها دلار برای تجهیزات نظامی و نه مواد غذایی و بازسازی خرج می‌کنند.

حقیقتا امریکا هر کاری کرد تا روسیه را تحریک به جنگ با اوکراین کند و بین روابط حسنه اقتصادی روسیه و اروپا مشکلات فراوان ایجاد کند. رسانه‌های غربی با تولید سیاه نمایی بر علیه پوتین تلاش کردند که محبوبیت او‌ در داخل روسیه کم کنند ولی ناموفق بودند. سناتور امریکایی لیندسی گراهام حتی خواستار « شروع کودتا در روسیه و از بین بردن پوتین » است. هدف امریکا این است که به مردم روسیه بقبولاند که اهداف پوتین برای اقتصاد و رفاه مردم روسیه ضرر دارد.

با اینحال، روسیه موفق است که در مقابل حملات و تحریم های شدید غرب که اتفاقا تاثیر بالعکس در اقتصاد دنیا و به خصوص اروپا دارد، مقاومت کند. روسیه ۳۰ در صد کمتر از سوخت فسیلی خود را صادر میکند ولی در آمد خود به دلیل افزایش قیمت دو برابر است. با وجود توقیف بیش از ۳۲۰ میلیارد دلار ارز خارجی بانک روسیه، ارزش روبل افزایش یافته و به بالاترین ارزش در ۵ سال رسیده.

با اینحال، شدت تنفر و خصومت که کشورهای غربی به روسیه نشان دادند واقعا پس از پایان جنگ سرد بی سابقه بوده است و مقامات غربی حتی سعی دارند که اجازه خرید مسکن در خارج از روسیه را به شهروندان روسی ندهند و تمام هنرمندان و تاسیسات فرهنگی روسیه را تحت تحریم قرار دهند و نشان دهنده این است که جنگ غرب با روسیه چندان ربطی به جنگ اوکراین ندارد و بلکه سیاست انتقام جوی غرب بر علیه هر کشوری است که جرات چالش هژمونی امریکا را کند. و به این دلیل تمام کشورهای غربی به “ روسیه هراسی “ مشغول هستند. روسیه جرات داشته که بر علیه گسترش ناتو در مناطق مرزی خوداعتراض کند و به جنگ برود و  فقط امریکا و متحدانش اجازه این عمل را دارند و حقیقتا، پیمان امنیتی چین و جزایر سلیمان برای استرالیا که ۲۰۰۰ کیلومتر و امریکا که ۹۸۰۰ کیلومتر از این جزایر فاصله دارند خط قرمز به نظر میاید.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements