ترکیه راه فنلاند و سوید را برای عضویت ناتو نخواهد بست. 

چرا فنلاند تشویق به مواجه شدن با روسیه شد و آیا روسیه واکنش نظامی نشان خواهد داد؟ 

ترکیه راه فنلاند و سوید را برای عضویت ناتو نخواهد بست. 

روسیه به دلیل اشتباهات نظامی خود هزینه سنگینی می‌دهد.

@ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

پس از آنکه فنلاند تصمیم خود را برای عضویت ناتو اعلام کرد، به نظر می‌رسد که دنیا آماده یک جنگ سرد جدید و به مانند جنگ غیر مستقیم بین امریکا و روسیه که در ۱۹۹۱ پایان یافت می‌شود. این جنگ جدید شرایط و قوانین جدیدی دارد چون از جنگ سرد قبلی چندین کشور دارای سلاح های هسته ای هستند و دو طرف متفاوت وجود دارد. با اینحال، این نبرد دور از امریکا و در همان قاره اروپا که جنگ‌های جهانی اول و دوم صورت گرفت، ادامه دارد. پوتین بیان کرد که اگر کشورهای بالتیک هم تحت نفوذ امریکا باشند پس از آنکه فنلاند و سوید آمادگی خود را برای پیوستن به ناتو اعلام کردند روسیه واکنش نشان خواهد داد. 

چه اتفاقاتی پیش خواهد آمد و چه پیش بینی‌هایی می‌توان کرد؟ آیا دنیا پس از اوکراین باید نگران آغاز یک جنگ دیگر باشند؟ آیا احتمال جنگ هسته ای وجود دارد؟

امریکا ادعا می‌کند که « هر کشوری حق عضویت ناتو را دارد و هیچ کشوری حق اعتراض به تصمیم این دولت‌ها را ندارد.» ولی روسیه یادآوری می‌کند که دو رییس جمهورهای امریکا قول دادند که پس از ۱۹۹۷ ناتو گسترش نخواهد داشت و امنیت ملی روسیه به مهمی امریکا است و روسیه خطوط قرمز دارد که امریکا نباید از آنها رد شود.

بنابراین، ادعای امریکا که روسیه نباید به گسترش ناتو در مرزهای خود اعتراض کند برخلاف عملکرد خود امریکا می‌باشد، به عنوان مثال امریکا به همکاری نظامی چین در جزایر سلیمان که با امریکا ۱۰۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد اعتراض شدیدی داشت.

امریکا بر اساس نگرانی های روسیه عمل کرد و پس از پروستریکا در سال ۱۹۹۱ از ضعیفی ناتو استفاده کرده و ناتو را گسترش داده. کشورهای عضو ناتو از ۱۲ به ۳۰ کشور رسید ‌وبزودی اوکراین و گرجستان به این جمع اضافه خواهند شد. حضور ناتو در این دو کشور برای روسیه بسیار تحریک امیز میباشد و هم می‌تواند جنگ را رقم بزند که روابط روسیه و‌اروپا آسیب زیادی را ببیند. تنها گزینه دیگر برای روسیه این است که روسیه محاصره شدن خود را قبول کند.

در اوایل عملیات نظامی روسیه علیه او کراین، فنلاند اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای پیوستن به ناتو را نداردو این توسط یک نظر سنجی که در آن فقط ۲۸ درصد مردم فنلاند طرفدار عضویت در عملیات نظامی با امریکا بودند، تایید شد. علاوه براین، اعتبار پوتین و قدرت نظامیان روسیه پس از پیروزی در سوریه و اجازه ندادن به نقشه امریکا برای نابودی اسد، بسیار بالا بود.

ولی برنامه اول پوتین در هفته های اول جنگ نشان داد که ارتش روسیه قابل شکست در اوکراین است و ممکن است که در باتلاق اوکراین گیر کند. این نقشه بسیار اشتباه روسیه ممکن است به دلیل پیش بینی‌های غلط و یا اینکه انتظار کودتا علیه مقامات پیروی امریکای اوکراین بود. سربازان روسی در مناطق نزدیک کی یف برای چندین هفته صبر کردند و تحت حمله پهپادهای مسلح اوکراین قرار گرفتند. تصمیم روسیه که به ارتباط اجتماعی روسیه و اوکراین احترام بگذارد برای روسیه بسیار گران تمام خواهد شد حتی اگر روسیه موفق به رسیدن به اهداف خود باشد و بتواند مناطق وسیع دونباس را تحت کنترل داشته باشد.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات زمانی بود که پوتین فقط از تعداد بسیار کمی از سربازان خود در میدان جنگ استفاده کرد، کمتر از نصف تعداد سربازانی که دفاع میکردند( ۱۵۰ هزار سرباز روسی در مقایسه با ۳۶۰ هزار سرباز اوکراین) ارتش اوکراین نشان داد که آماده جنگ بود و از کمک مالی، تسلیحات نظامی و تبلیغات بی محدود غرب استفاده کرد. و چون روسیه برخلاف کشورهای غربی از حملات شدید هوایی و موشکی برای فلج کردن اراده دشمن استفاده نکرد باعث به بیشتر چالش کشیدن روسیه از سوی کشورهای غربی بود.

عواقب راهبرد اشتباه اجرای جنگ محدود در روزهای ابتدای جنگ باعث تعویض روش پوتین، کاهستن اهداف، و در مناطقی که ارتش روسیه حضور داشت فشرده تر و خشن‌تر شد. ولی تابحال، عملکرد نظامی روسیه در مقایسه با دیگر ابر قدرتها بسیار ضعیف بوده و 

با اینکه امریکا در اهداف خود در افغانستان و عراق شکست خورد، عملکرد امریکا در میدان جنگ در مقایسه با روسیه برتر بود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements