روسیه عملا کار اسراییل در سوریه را تحمل می‌کند و ایران یک پیام مهم به اسراییل را میرساند.

حمله اخیر اسراییل به فرودگاه دمشق پس از ۷ سال حملات پیاپی این فرودگاه را از کار انداخت، در این فرودگاه چندین انبار تسلیحات ایرانی با تعداد قابل توجهی از موشکهای ضد هوایی، موشکهای زمین به زمین نقطه زن و پهپاد های بسیار پیشرفته را داشته. اما این بار به نظر می‌رسد که چنین اقدام اسراییل یک واکنش شدید از ایران را رقم خواهد زد. و این پیام از طریقه روسیه به اسراییل ارسال شده. 

بنابراین، روسیه سفیر اسراییل را احضار کرد که این بار اسراییل از تمام خطوط قرمز رد شده و این مسیله را به آگاهی شورای امنیت خواهد رساند که این عمل اسراییل راکه تجاوز به قوانین بین‌المللی است را محکوم کنند.

چندین سال پیش، روسیه به سوریه ضمانت داده بود که فرودگاه اصلی این کشور مورد حمله اسراییل قرار نخواهد گرفت. ولی با اینحال حملات پیاپی اسراییل به فرودگاه دمشق ادامه داشت بدون اینکه صدمه به خطوط هوایی غیر نظامی و نظامی بزند و این خطوط هوایی از سال ۱۹۷۰ به بعد و حتی در دوران جنگ به کار عادی خود ادامه دادند. اما در هفته های اخیر، اسراییل از حد خارج شده و با حملات به دو باند شمالی و جنوبی این فرودگاه از کار افتاده. دولت سوریه بیان کرد که تمام پروازها به دلیل آسیب شدیدی که به فرودگاه وارد شدن متوقف شدند.

با اینحال، منبعی در دمشق تایید کرد که مواد به خصوصی استفاده شده تا بتوانند فرودگاه را در کمتر از دو هفته باز کنند و هم چنان روسیه تعهد خود را با بمباران مستقیم اسراییل اگر این اتفاق باز هم رخ دهد، ثابت خواهد کرد.

روسیه میخواهد در شورای امنیت از عملیات خشونت امیز اسراییل علیه سوریه بیان کند و حتی اگر امریکا از رای مخالفت خود استفاده کند، این عمل روسیه نشان می‌دهد که روسیه عقیده میخواهد که اسراییل از این عملیات دست بردارد به خصوص که اسراییل در جنگ اوکراین طرف اوکراین را گرفته.

هفته پیش میخاییل بوگدونوف معاون وزیر خارجه روسیه سفیر اسراییل را فراخواند و در مورد هدف قرار دادن باند فرودگاه بین‌المللی دمشق توضیحاتی خواست. و او تاکید کرد که توجیه‌های طرف اسرائیلی برای این حمله، قانع‌کننده نیست. 

این نشان می‌دهد که رابطه بین دو کشور در سوریه دیگر فقط محدود به روابط افسران نظامی نیست، و این بار روابط بین روسیه و اسراییل تا بالاترین مقامات دولت هم پیش رفته.

هیچ شکی نیست که بسیار قابل توجه است که این بار روسیه عملیات اسراییل را شدیدا محکوم می‌کند با اینکه در چند صد عملیات قبلی اسراییل را بخشیده بود حتی زمانی که اسراییل باعث نابودی هواپیمای روسی با تلافات ۱۵ افسر روسی در سال ۲۰۱۸ شد.

روسیه بیان می‌کند که حمله اسراییل به فرودگاه دمشق ثبات منطقه را به خطر میاندازد و به حاکمیت سوریه صدمه میزند. بنابراین، روسیه تقاضا می‌کند که آنهایی که مسیول این حملات هستند پاسخگو باشند به خصوص مانع کمک های بشردوستانه به سوریه هم می‌شود. 

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements