برای حفظ آینده خود در دوران جنگ، اروپا بالاخره خواستار ثبات در‌خاور میانه شده.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

احتیاج شدید اروپا برای تامین انرژی و حفظ این منابع برای کشورهای خاور میانه نتیجه مثبتی داشته چون کشورهای غربی تلاش خود را برای برقراری ثبات در این منطقه می‌کنند. تحریم‌های کشورهای غربی بر علیه روسیه نتیجه منفی در خود این کشورها داشته و باعث ایجاد تورم اقتصادی شده. و بدون شک جنگ امریکا و روسیه در خاک اوکراین برای تمام دنیا مشکل ساز بوده. چون امریکا و اروپا از همه جا به دنبال تامین نفت و گاز هستند و کشورهای خاور میانه بزرگ‌ترین منابع را دارند بالاخره کشورهای این منطقه می‌توانند از ثبات و آرامش غیر منتظره بهره ببرند. پس از چندین دهه جنگ، آشوب، تهاجم آلان وقت آن رسیده که آنهایی که این جنایات را مرتکب شدند نگران آینده این کشورها و شهروندهای آنان باشند.

حزب الله لبنان اسراییل را تهدید به حمله کرد و برای اولین بار بیان به آغاز جنگ کرد اگر اسراییل به استفاده از میدان های گازی لبنان در کاریش و تامر ادامه دهد. به گفته منابع عالی رتبه نصرالله رهبر حزب الله لبنان پس از رسیدگی کامل به نتیجه رسیده که اسراییل در حال حاضر جنگ نمیخواهد و حمله علیه لبنان را انجام نخواهد داد. و حتی مهم‌تر این است که اروپا و امریکا در اتفاق جنگ از اسراییل حمایت نخواهد کرد چون خودشان به شدت درگیر جستجو و تامین انرژی مورد نیاز کشورهای خود هستند و اصلا در خاور میانه به خصوص دنبال جنگ نیستند. خاور میانه منبع اصلی جهانی انرژی است.

به نظر می‌رسد که اسراییل به استخراج گاز در این مناطق پایان خواهد داد و هم چنین شرکت‌های بین المللی از این مناطق به دلیل ترس از حمله حزب الله خارج خواهند شد به خصوص زمانی که حزب الله برای هشدار چندین پهپاد به این مناطق فرستاد. و نیروی دریایی اسراییل با توصیه اینکه کارکنان بین المللی که در این میدان های گازی کار می‌کنند باید برای آمادگی در احتمال جنگ تمرین داشته باشند باعث ناراحتی و ترس بین آنها شده. 

شرکت‌های نفتی خواستار تشکیل جلسه فوری در فرانسه شدند و به اسراییل اعلام کردند که کارکنان نمیتوانند بدون امنیت و ثبات در این مناطق به کار خود ادامه دهند. این مشکلات بین حزب الله و اسراییل باعث خواهد شد که این شرکت‌های بین‌المللی از این مناطق دریایی مورد مناقشه خارج شوند و تا زمانی که توافق قطعی اعلام نشده برنگردند.

در این زمان رییس جمهور فرانسه از اسراییل خواستار شد که به گفته های لبنان احترام بگذارد و مرزهای دریایی را مشخص نگه دارد. لبنان در این مذاکرات خواسته های بیشتری را مطرح کرد و از شرکت‌های خارجی درخواست تضمین برای مرزهای مشخص را قبل از شروع کار برای پیدا کردن منابع انرژی در لبنان را شد.

خواسته های لبنان باعث شد که فرانسه مستقیمانه دخالت کند چون باور دارد که خاور میانه برای تامین انرژی مورد احتیاج اروپا بسیار ضروری می‌باشد به خصوص که اروپا به دنبال منبع دیگر برای تامین انرژی پس از خروج از بازار روسیه است. حتی سفیر مصر در لبنان هم در خنثی نمودن تنش بین اسراییل و لبنان نقشی را اجرا کرد به خصوص که مصر انرژی از خاور میانه را قبل از فرستادن به بازارهای اروپا در این کشور جمع آوری می‌شود.

اسراییل قبلا هیچ موقع در این موقعیت ضعیف نبوده که در مقابل حزب الله کوتاه بیاید و کشورهای دنیا در حمایت اسراییل پشت او نباشند. ولی این وضعیت کنونی احیتاج به آرامش دارد که کشورهای تامین کننده گاز در ثبات باشند تا زمانی که قیمت گاز زیاد تغییر نکند و بازارهای آشفته آرام بشوند به خصوص که هنوز عاقبت جنگ اوکراین معلوم نیست.

علاوه بر این، لیبی اعلام کرد که آنها تولید نفت خود را افزایش خواهند داد تا به یک میلیون و دویست هزار بشکه در روز برسد تا بتواند جوابگوی نیاز بازارهای جهانی باشد. هم چنان عراق هم اعلام کرد که تولید نفت خود را در میدان نفتی قرنه با ۲۰۰،۰۰۰ بشکه افزایش خواهد داد اگر این از عراق خواسته شود.

هم چنان در این مورد در سفر بایدن به عربستان، عربستان بیان کرد که می‌تواند تولید نفت را به ۱۳.۵ میلیون بشکه در روز فقط برای دو ماه را افزایش دهد. این تصمیم نشان می‌دهد که تا چه اندازه امریکا به عربستان و دیگر کشورهای نفت خیز متکی است که بتوانند تولید نفت خود را تا حداکثرترین مدت افزایش دهند. 

بایدن نمیخواهد به عنوان مقامی که اقتصاد دنیا و امریکا را به بحران کشانده به دلیل تحریم های علیه روسیه دیده‌شود و نتوانسته جایگزین برای روسیه را پیدا کند.

هم چنان بایدن از تصمیم عربستان برای طولانی کردن آتش بس با یمن به مدت ۲ ماه بیشتر راضی بود به خصوص که یمن هم کشور نفتخیز است و احیتاج به امنیت در تنگه باب المندب برای عبور کشتی های نفتکش می‌باشد. باز هم این نشان می‌دهد که در تنگه های هرمز و باب المندب ثبات لازم است و از هر نوع درگیری در خاور میانه باید جلوگیری شود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements