هدف اردوغان برای سیاست “ مشکل صفر” : پایان درگیری با سوریه ولی اشغالگری هم چنان ادامه دارد. 


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

پس از اعلامیه وزیر امور خارجه ترکیه مولود چاووش اوغلو که « توافق با سوریه امکان دارد.» گروه های مخالف اسد در منطقه تحت محاصره ترکیه ادلب اعلام کردند که آنها « هیچ زمان صلح را قبول نخواهند کرد و دمشق را نخواهند بخشید.»

با اینحال، رییس جمهور اردوغان بیان کرد که « قدم های مثبت به طرف سوریه باید برداریم تا نقشه های امریکا را خراب کنیم» و « امریکا و نیروهای ائتلاف بین المللی از گروه های تروریستی در سوریه حمایت می‌کنند.» آیا این یک مقدمه برای تغییر در روابط بین ترکیه و سوریه است؟

بدون شک این مواضع آشکار مقامات عالی پایه ترکیه مربوط به دیدار سه طرفه در تهران بین رییس جمهور های ایران ، ابراهیم رییسی، روسیه پوتین و ترکیه اردوغان دارد و هم چنان به ملاقات بعدی بین پوتین و اردوغان در سوچی ربط دارد. مذاکرات بین روسای این سه کشور زمینه را آماده کرد‌ برای تغییر سیاست ترکیه در سوریه و چالش هژمونی امریکا.

چندین‌ مسایل بین روسیه و ترکیه وجود دارد که به دلیل حضور این دو کشور در لیبی، آذربایجان، اوکراین و سوریه می‌باشد و مهم‌تر از آن ترکیه دومین قدرت نظامی در ناتو است، همان ناتویی که “ ناخواسته “ جنگ را علیه روسیه اعلام کرد.

 
هم چنان دلایل اقتصادی به مانند ساختن نیروگاه اتمی روسی به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار در ترکیه و هم چنان خط گاز ترک استریم که از روسیه تا ترکیه ادامه دارد و برای کشورهای اتحادیه اروپا گاز را تامین میکند و برای تبادل تجارت و گردشگری بین دوکشور موثر است.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements