روسیه چگونه در جنگ خارکیف شکست خورد و چه درس‌هایی را یاد گرفت؟


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

مقامات نظامی روسیه فراموش کردند که پیروزی و هنر جنگ بر اساس فریب می‌باشد و ارتش روسیه فقط بر علیه ارتش اوکراین نمی جنگد بلکه بر علیه ارتش های امریکا و اتحادیه ۲۹ کشورهای ناتو میجنگد. بنابراین، حملات غیر منتظره و شدید غرب باعث تعجب نیاید باشد چون امریکا دقیقا اهداف خود را اعلام کرده که « غلبه بر روسیه و مشغول نگاه داشتن روسیه در اوکراین برای طولانی مدت تا به روسیه از لحاظ مالی ضربه بزنند و ارتش او را به تمسخر بگیرند» میباشند. نیروهای امنیتی امریکا، پنتاگون و رییس جمهور اوکراین زلانسکی آشکارا اعلام کردند که توسط امریکا، اوکراین موفق به باز گشت هزاران کیلومتر مربع از خاک خارکیف در مناطق شمال کشور و نزدیک به مرز روسیه شد. با اینکه روسیه هنوز یک پنجم از مناطق اوکراین را در کنترل دارد ولی شکست ارتش روسیه در جنگ خارکیف بسیار خبر مهم و معنی دار‌ی بود. به نظر می‌رسد که روسیه بیشتر مصمم خواهد بود تا زیر ساخت و ارتش اوکراین را نابود کند که به اقتصاد اوکراین و کشورهای همسایه ضربه شدیدی خواهد زد چون آنها هم در این جنگ متحد هستند و باید از میلیون ها پناهندگان اوکراین میزبانی کنند.

نیروهای روسیه و متحدان اوکراین آنها از مناطق راهبردی ایزیوم، کوبانسک و بالاکیلیا خارج شدند و این مناطق برای نیروهای روسیه منطقه بسیار مهم برای حمل و نقل بود. قبل از شروع این جنگ، خبر جمع شدن نیروهای اوکراین در این منطقه به گوش می‌رسید. اما رهبران نظامی روسیه این خطر را جدی نگرفتند و اجازه این پیروزی را به آنها دادند چون به اندازه کافی نیروهای جدید برای مقابله نفرستادند و روسیه از نیروهای هوایی و یا پهپادهای خود استفاده کافی نکرد. و با اینکه ارتش اوکراین حتما هزاران کشته داشت ولی از نظر مقامات نظامی این فداکاری و قربانی برای تبلیغات مثبت و اهداف اخلاقی لازم بود.

این حمله دقیقا نشان دهنده کمبود نیروهای امنیتی روسیه است. امکان دارد که رهبران نظامی روسیه فکر کردند که با یک دشمن بسیار ضربه دیده و ضعیف مقابله می‌کنند و تاثیر چندین نیروهای اطلاعاتی غربی را که در پایگاه رامستین آلمان قرار دارند را نادیده گرفتند. نیروهای اطلاعاتی و نظامی غربی پشتیبانی و اطاعت کامل ارتش اوکراین را دارند و آنها هم کمک های اطلاعاتی و ماهواره و تجهیزات تامین می‌کنند. مرکز فرماندهی غربی با شناسایی مناطق و موارد ضعیف روسیه، این پیروزی کوچک ولی قابل توجه از آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ را برای اوکراین امکان پذیر کردند.

علاوه بر این، سربازا‌ن اوکراین آماده دستور از طرف مقامات اوکراین و یا غربی هستند؛ ارتش اوکراین از اصول نظامی غربی استفاده میکند و آنها با اینکه تلفات سنگینی را در ۲۰۰ روز جنگ داشتند با روحیه قوی آماده پیشروی در جنگ هستند.

و هم چنان باید اضافه شود که نیروی ‌دفاعی روسیه در منطقه خارکیف ضعیف بود و فقط چند صد شبه نظامیان محلی و پلیس ارتش ( گارد ملی روسیه) از ان دفاع می‌کردند. آنها نتوانستند خط دفاعی را ایجاد کنند که بتواند جلوی حمله ایستادگی کند تا نیروهای جدید برسند. به دلیل اطلاعات نیروهای غربی ارتش اوکراین توانست مناطق قابل توجهی را با نیروهای تازه آموزش دیده در مدت کوتاهی را از روسیه پس بگیرد.

نیروهای روسیه در عقب نشینی به سوی منطقه شرقی در رودخانه اوسکول و سیورسکی دونتس حرکت کردند، این مناطق را به آسانی یک نیروی کوچک می‌توانست دفاع کند و این نشان می‌دهد که نیروهای روسیه انتظار حمله را نداشتند و آنها تجهیزات نظامی و مهمات را جا گذاشتند. پس نیروهای روسیه ایستادگی نکردند و از این مناطق دفاع نکردند. بنابراین تصمیم مقامات نظامی روسیه این بود که مناطق بسیاری را از دست بدهند ولی تلفات نظامیان را کم نگه دارند. البته حمله اوکراین به این آسانی نبود و آنها مورد حمله هوایی و زمینی سنگین قرار گرفتند البته نه تا حدی که جلوی آنها گرفته شود.

اساسا چه اشتباهی پیش آمد؟

روسیه هنوز این جنگ را به عنوان “ عملیات ویژه” میشناسد چون روسیه هدف خود را “ غیر نظامی کردن “ اوکراین با کمترین عملیات تهاجمی میداند. ولی با اینحال، برای این رسیدن به این هدف لازم به نابودی جسمی و روانی ارتش اوکراین است. ولی امکان این کم است چون امریکا و متحدان غربی او باید قبول کنند که شکست خوردند. حقیقتا، امریکا و دیگر کشورهای ناتو به تامین تسلیحات اوکراین ادامه خواهند داد چون این جنگ غرب بر علیه روسیه توسط اوکراین است و در این جنگ فقط یک برنده و بازنده می‌تواند باشد و هر دو امریکا و روسیه میخواهند که پیروز باشند.

الان وقت آن رسیده که حقیقت را بازگو کنیم و عملیات ویژه را باید به عنوان جنگ دید اگر روسیه برای رسیدن به اهداف خود جدی است. 

رییس جمهور پوتین فقط با اوکراین در جنگ نیست و کشورهای غربی شاید موشکهای دور برد تا ۳۰۰ کیلومتر در داخل روسیه را دارند برای اوکراین تامین کنند. بنابراین، روسیه شاید بتواند قدرت نظامی خود را در برابر ارتش اوکراین نشان دهد، سربازان امریکایی از سلاح های غیر متعارف بر علیه اهداف نظامی و غیر نظامی در بیش از ۳۰ نقاط مختلف عراق برای باز گشت نتیجه جنگ به سود خود استفاده کردند.

چنین نتیجه فقط زمانی ممکن است اگر روسیه بفهمد که با وجود اینکه در این جنگ میخواهد از روش های نرم استفاده کند باز هم تبلیغات غرب روسیه را جنگ طلب و خشونت امیز نشان می‌دهد. واضح است که احترام قایل نشدن به قوانین بین المللی فقط برای کشورهای غربی است و با نیروی کم روسیه نمیتواند در این جنگ پیروز باشد و مناطق به دست آورده را نگه دارد.

حقیقتا ارتش روسیه نمیتواند فقط با ۱۵۰٫۰۰۰ تا ۲۰۰٫۰۰۰ سرباز در مناطق با بیش از ۱۲۵۰۰۰ متر مکعب وسعت بجنگد. 

برای پیروزی در نبرد، نیروهای متهاجم باید حداقل ۳ برابر نیروهای مدافع باشند به خصوص اگر از لحاظ جغرافیایی مثل اوکراین جبهه جنگ بسیار طولانی باشد. در این جنگ، ارتش اوکراین با ۲۳۰٫۰۰۰ تا ۳۰۰٫۰۰۰ سرباز میجنگد و پس از روزهای اول جنگ بیش از نیم میلیون سرباز در اختیار دارد چون تمام مردهای بالای ۱۸ سال نمیتوانند از کشور خارج شوند.

و اگر روسیه از نیروهای بیشتری استفاده نکند موفق نخواهد بود من مناطق دیکری را در امن نگه دارد و باز هم ممکن است که مورد حمله تاکتیکی غرب قرار بگیرند. اگر بتوانند نشان دهند که ارتش اوکراین توانایی پس گرفتن مناطق را دارد می‌توانند کشورهای اروپایی را قانع کنند که به حمایت از جنگ ادامه دهند و هدف امریکا که خسته کردن روسیه در یک جنگ طولانی می‌باشد را به موفقیت برسانند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements