سید حسن نصرالله و بشار اسد برای تغییر مواضع خود در سوریه به دلیل مقابله با اسراییل به توافق رسیدند.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

سوریه در آستانه انتخابات محلی است تا بنابرخواسته رییس جمهور بشار الاسد مردم در امور کشور و به خصوص در مسایل اقتصادی با وجود تحریم های بیرحمانه غربی قیصر بتوانند حضور داشته باشند. علاوه بر تحریم ها نیروهای امریکا- اروپایی مناطق شمال شرقی را اشغال کردند. دزدی نفت سوریه توسط نیروهای امریکایی که به عراق فرستاده می‌شود بدون شک بر خلاف قوانین بین المللی است و به حاکمیت و منابع کشور ضرر بسیاری را وارد میکند.

ولی فقط کشورهای غربی در تلاش فلج کردن سوریه نمیباشند؛ اسراییل هم با حملات به فرودگاه های دمشق و حلب، بندر لاذقیه و دیگر پایگاه های نظامی روسیه از فرصت بحران اقتصادی سو استفاده میکند. در حال حاضر سوریه توانایی نظامی واکنش جدی به حملات اسراییل را ندارد به خصوص که دنیا و روسیه مشغول جنگ اوکراین هستند. 

برای کاهش دادن حملات اسراییل، حزب الله لبنان که از سال ۲۰۱۳ در سوریه حضور دارد به نظر میاید که امکان تغییر مکان نیروهای خود در سوریه را دارد.

البته حزب الله از سوریه عقب نشینی نخواهد کرد ولی مکان های موشکهای خود را مستحکم تر خواهد کرد. اگر در آینده لازم شود، سوریه که جزو محور مقاومت است در امکان جنگ با اسراییل با لبنان شرکت خواهد داشت. بنابرگفته مقامات عالی پایه در دمشق، چنین تصمیم در ملاقات خصوصی بین دبیر کل حزب الله و بشار اسد گرفته شد.

پس از صدها حملات نابود کننده و غیرقانونی، اسراییل نتوانسته ایران و حزب الله را از لبنان خارج کند. و اخیرا راه خود را عوض کرده و به یکی از متحدان ضعیفتر سوریه حمله میکند. آشکار است که مقامات مهم حزب الله در مناطق کلیدی سوریه قرار دارند و اسراییل پس از تهدیدات نصرالله که اگر اسراییل از اعضای حزب الله را بکشد حزب الله تلافی خواهد کرد، سیاست خود را تغییر داد.

برای این دلایل، اسراییل برنامه جنگی خود را تغییر داده و میخواهد که بین فرماندهان نظامی سوریه مشکلات ایجاد کند چون به تمام اهداف نظامی حمله میکند بدون اینکه تلافات ایجاد کند. منابع در سوریه تایید می‌کنند که سازمان اطلاعاتی اسراییل همان طوری که با حماس در فلسطین عمل می‌کرد قبل از حمله به مقامات نظامی هشدار می‌دهد و چند ساعت به آنها وقت می‌دهد تا این مناطق را تخلیه کنند و پس از آن بمباران میکند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements