پس از حمله اسراییل، ایران آماده واکنش است.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

حمله پهپادی به کامیون های حامل سوخت در مرز سوریه و عراق صورت گرفت که منجر به نابودی برخی از محموله ها در منطقه مرزی ابوکمال سوریه شد. رسانه های امریکایی مسیولیت امریکا را قبول نکردند و اعلام کردند که اسراییل حملات را انجام داد. صرفنظر از اینکه کدام کشور این عملیات نظامی را انجام داد، پیام برای ایران واضح بود. ایران قول داد که پاسخ را در سراسر خاور میانه به زودی خواهد داد.

نیروهای امریکایی در شمال شرقی سوریه مستقر هستند و همانطور که ترامپ تایید کرد نفت و‌گاز سوریه را میدزدند و کنترل کلی سبد غذایی سوریه را برعهده دارد. کامیون های امریکایی از سوریه به عراق نفت و گندم دزدیده شده از سوریه به پایگاه های نظامی امریکا در عراق میبرند. در مناطقی از سوریه، امریکا فرودگاه هایی را تامین کرده که اسراییل با استفاده از آنها، شمال سوریه را بمباران میکند. علاوه بر آن، اسراییل با استفاده از امکانات نظامی امریکا در منطقه همانطور که سفیر امریکا تایید کرد ،اهدافی در داخل عراق را بمباران میکند و در یکی از این حملات یکی از رهبران حشدالشبعی کشته شد و چندین انبار نابود شد.

ولی توافق بین عراق و امریکا بیان میکند که هیچ نیروی هوایی حق استفاده از فضای هوایی عراق را بدون اجازه دولت را ندارد. با وجود این، امریکا ادامه به پروازهای غیر مجاز و حرکت سربازان بین مرزهای عراق و سوریه بدون اجازه دولت عراق می‌دهد. علاوه بر این، امریکا به بهانه حمایت از نیروهای خود، کنترل فضای هوایی را هم دارد. بنابراین، این حمله از فضای هوایی که امریکا به آن حکومت میکند و با اطلاع قبلی امریکا بود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

مقامات عراقی، مسیولیت حمله را از طرف امریکا میدانند و انتظار واکنش دارند. ولی ایران حرف امریکا را قبول میکند و اسراییل را مسیول حمله میشناسد و تانک‌های نابود شده ایرانی بودند و نه عراقی.

از طریقه میانجیگرهای غربی و عرب، اسراییل فورا به ایران پیام فرستاد که هیچ قصد تلافات جانی را نداشت ( تعداد کشته شدگان اعلام نشده). و قصد اسراییل ایجاد شرایط بازدارندگی بود که جلوی تامین اسلحه برای سوریه و حزب الله از طریقه عراق گرفته شود.

اما ایران به میاجیگرها پیام داده که تصمیم دارد واکنش نشان دهد و “ هیچ اهمیتی “ به پیام های اسراییل نمیدهد. بنابراین، واکنش ایران می‌تواند مستقیما علیه اهداف اسراییل و یا در دیگر مناطق مثلا در فلسطین علیه اسراییل باشد. ایران در گذشته حملات موشکی بر علیه موساد در اربیل، کردستان و عراق انجام داده و هیچ گونه کوتاهی در حمله به کشتی های اسراییلی نشان نداده. و اخیرا ایران حمله پهپادی به یکی از کشتی های تاجر اسراییلی در سواحل عمان داشته.

اسراییل فکر میکند که مناطق عملیات او در لبنان تا سوریه، عراق و حتی ایران هم قرار دارد. شرایط بازدارندگی به سوریه تحمیل شده چون اسراییل میداند که بشار اسد هیچ تمایل به آغاز جنگ با اسراییل را که صدها حملات را انجام می‌دهد را ندارد. سوریه توانایی مالی و یا نظامی را ندارد که جنگ با اسراییل را شروع کند. علاوه بر این، به دلیل جنگ اوکراین، روسیه نمیتواند سوریه را با تسلیحات و یا موشکهای رهگیر تامین کند.

اسراییل به تسلیحات دفاع های زمینی که ایران در سوریه تامین کرده‌ بود قبل از شروع به استفاده، حمله کرد. هم چنان، اسراییل از فرود هواپیماهای ایرانی که حامل تسلیحات بودند در سوریه جلوگیری کرد چون منجر به نابودی این هواپیماها و کاملا از کار افتادن فرودگاه می‌شد. چون تاکنون، اسراییل فرودگاه های دمشق و حلب را برای چندین هفته از کار انداخته تا نشان دهد که تا چه اندازه مصمم است که جلوی تامین تسلیحات از سوی ایران را بگیرد.

اسراییل موفق بود که این راه تامین اسلحه را بگیرد و در حال حاضر توجه خود را به سوی تامین اسلحه از راه زمینی کرده. ولی باید مواظب باشد که اهداف ایرانی را مستقیما مورد حمله قرار ندهد که باعث واکنش از سوی ایران نشود. ولی اسراییل این عمل را انجام داد و ایران باید واکنش نشان دهد.

اسراییل از ۲۰۱۱ به حاکمیت سوریه تجاوز کرده چون سوریه نتوانست شرایط بازدارندگی را طوری که حزب الله در لبنان و سوریه انجام داده به اسراییل تحمیل کند. 

مقام ایرانی بیان میکند که « برای تحمیل شرایط بازدارندگی، تجهیزات، سازماندهی و تلفات جانی و یا جنگ علیه اسراییل لازم است. 

اسراییل سیاست خشونت آمیز خود بر علیه سوریه را ادامه خواهد داد اگر سوریه عکس العمل نشان ندهد. ایران اجازه نخواهد داد که حمله اسراییل به تجهیزات، نمایندگان چه نظامی و چه غیر نظامی و یا منطقه زیر نفوذ ایران بدون جواب بماند. »

Advertisements
Advertisements
Advertisements