روسیه نتوانست با میانجیگری با کردها به نتیجه برسد ولی حمله نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه در حال حاضر بعید می‌باشد.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

روسیه با شدت به میانجی گری خود بین سوریه، نیروهای دمکراتیک سوریه( اس دی اف) و ترکیه ادامه می‌دهد تا جلوی ترکیه را از حمله نظامی در شمال سوریه بگیرد و قانع کند که باید به درگیری کاهش دهند. ولی تمام این کوشش ها به مصالحه کامل نرسید حتی با وجود اینکه امریکا هم اعلام کرد که مخالف این عمل ترکیه است. در حقیقت اعلامیه امریکا به اندازه کافی جدی نبود که اردوغان را که با مهارت در امور مختلف سیاسی در داخل و خارج کشور مشغول است قانع کند و باعث ناراحتی کردهای متحد امریکا هم شد.

اردوغان از ترفندهای سیاسی خود برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوین ۲۰۲۳ استفاده میکند به خصوص که تورم به بالاترین حد در ۲۴ سال اخیر در ۸۴.۴ درصد رسیده و مردم ترکیه از نرخ بسیار بالای مایحتاج زندگی ناراضی میباشند.

علاوه براین، البته که اردوغان دوست ندارد که سربازان ترکی تلافات جانی به خصوص قبل از شروع انتخابات داشته باشند. و البته هر عمیلات نظامی حتی اگر موفق باشد تلافات خواهد داشت و بنابراین در حال حاضر دستاوردهای جغرافیایی چندان فرقی به نتایج انتخابات نخواهد داشت. بسیاری از سیاستمداران ترکی خواستار ملاقات اردوغان با باشر اسد هستند تا به جنگ‌های مرزی خاتمه داده شود و آوارگان جنگ سوریه ( ۴ میلیون در ترکیه) به کشور خود برگردند تا به مشکل اقتصادی کمکی شود.

در عرصه بین المللی، ترکیه نقش بسیار مهم منحصر به فردی را بین روسیه و اوکراین را دارد؛ چندین ملاقات برای کاهش درگیری در ترکیه صورت گرفته، صدور غلات اوکراین از طریقه ترکیه انجام شده. هم چنان، ترکیه نقشی را در ایران و روسیه را دارد که با وجود تحریم های غربی این دوکشور در مواضع اقتصادی حضور داشته باشند بدون اینکه تحریم ها اثری به ترکیه داشته باشد.

ترکیه هم چنین جلوی بسیاری از مهاجران از خاور میانه به اروپا را می‌گیرد. و به دلیل اینکه ترکیه در ناتو است میتواند جلوی عضویت کشورهای جدید را بگیرد و به این دلیل امریکا نمیخواهد که ترکیه را عصبانی کند چون میخواهد که ترکیه به عضویت سوید و فنلاند در ناتو کمک کند. و علاوه براین، امریکا امیدوار است که اردوغان از حملات بیش از حد نظامی بر علیه متحدان کرد امریکا استفاده نکند.

امریکا اعلام کرد که مخالف عمیلات گسترده نظامی ترکیه در داخل خاک سوریه است و خواسته ترکیه برای ایجاد منطقه حائل ۳۲ کیلومتری در منطقه مرزی سوریه را قبول ندارد. با اینحال، به عنوان عمل پیشگیرانه نیروهای اشغالگر امریکا که در شمال شرقی سوریه مستقر هستند عملیات گشتی خود با شبه نظامیان کرد را از ۱۵ به ۴ گشت کاهش دادند تا مورد حمله جانبی نیروهای ترکیه قرار نگیرند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

تاکنون، امریکا به بیش از ۴۰۰ حملات ترکیه بر علیه شبه نظامیان کرد از آغاز عملیات پنجه شمشیر که از تاریخ ۲۰ نوامبر آغاز شده، عکس العملی نشان نداده. و در نتیجه متحدان کرد امریکا بسیار ناراضی هستند چون مثل اینکه امریکا دیگر از آنها حمایت نمیکند و آنها باید هر روز بمباران از سوی ترکیه را تحمل کنند. ترکیه بر علیه یگان های مدافع خلق سوریه ( اس دی اف) میجنگد و آنها هنوز در لیست تروریستی ترکیه، امریکا و اتحادیه اروپا هستند.

حملات پهپادی ترکیه نه فقط مواضع ثابت نظامی کردها را مورد حمله قرار می‌دهند هم چنان به رهبران کرد و منابع نفت و گاز هم حمله میکنند. این منابع میلیون ها دلار برای کردهای سوریه می‌تواند تامین کند. وزیر نفت و‌منابع معدنی سوریه بسام طعهمه تاکید کرد که « حملات هوایی ترکیه باعث آسیب شدید به تاسیسات نفتی شده که جلوی تولید گاز را گرفته و نیروگاه حسکه نابود شده و شبکه های برقی آسیب دیدند و آلودگی شدید محیط زیست دیده شده.» و هم چنان او ذکر کرد که « تاکنون سوریه بیش از ۹۱.۵ میلیارد دلار به دلیل حملات به تاسیسات نفت از دست داده است. »

قبل از ۲۰۱۱، شرکت شل هلند، توتال فرانسه، شرکت نفت و‌گاز هند، شرکت نفت ملی چین، گلف سندز روسیه و سانکور کانادا همگی در منطقه شمال شرقی سوریه که منابع اصلی نفت و گاز میباشند، کار می‌کردند. 

شرکت انرژی کانادا، پتروفک انگلیس، گلفسندز روسیه و شرکت تتنت بیش از ۳۵۳۰۰۰ بشکه نفت در هر روز ( بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ در الحسکه و دیرالزور ) قبل از ۲۰۱۱ استخراج می‌کردند. در حال حاضر، سوریه فقط ۸۹۰۰۰ بشکه تولید میکند و ایران کمبود مایحتاج داخل کشور را تامین میکند.

اکثر شرکت‌های نفت خارجی پس از تحریم های غرب علیه سوریه از کشور خارج شدند. آنهایی که قرار داد خود را با شرکت ملی نفت سوریه موقف نکردند نیروهای کردی را متهم به دزدی نفت کردند که نفت را به کردستان عراق و سوریه میفروشد تا به ترکیه و اسراییل صادر کند. مقدار دیگر این نفت از طرف شرکت دلتا کرزنت انرژی امریکا ( با تایید پنتاگون) استخراج می‌شود و برای استفاده نیروهای نظامی امریکا در سوریه و عراق استفاده می‌شود. 

درآمد گسترده از نفت و‌گاز یکی از دلایل اصلی است که نیروهای کردی اجازه بازگشت به دولت سوریه برای کنترل مناطق شمالی را نمیدهند. ولی روسیه هم چنان سعی میکند تا مذاکرات بین سوریه و قامشلی ادامه داشته باشد.

فرمانده نیروهای روسی در سوریه،ژنرال الکساندر چایکو روز دوشنبه صبح در فروردگاه قامشلو حضور داشت و مذاکراتی را با یکی از فرماندهان کردهای نیروهای دمکراتیک سوریه (اس دی اف) مظلوم عبدی برقرار داشت. قصد چایکو این است که مذاکراتی را که چندین سال پیش روسیه آغاز کرده را ادامه بدهد.

ژنرال چایکو نتوانست عبدی را قانع کند که کردها به ۳۲ کیلومتری مرز ترکیه و سوریه عقب نشینی کنند تا همانطور که در سال ۲۰۱۹ در سوچی به توافق رسیده بودند. طبق این توافق نیروهای روسی و ترکی گشتهای منظم باید انجام میدادند تا مطمین باشند که کردهای شبه نظامی در این مناطق مستقر نبودند.

ولی مظلوم عبدی میخواهد که ارتش سوریه نقش خود را به عنوان نگهبان مرزها کمتر کند و هیچ قدرتی برای اداره استان‌ها و تامین منابع غذایی و انرژی نداشته باشد. ترکیه اعلام کرد که موافق نیست که نیروهای سوریه حتی به طور نمادی در منطقه باشند و شبه نظامیان کرد باید منطقه ۳۲ کیلومتری را که قبول شده بود را ترک کنند. 

سوریه میداند که امکان اینکه ی.پ.گ شهرهای منبج، تل رفعت و عین العرب( کوبانی) در مناطق شمال حلب را بدون جنگ به نیروهای ارتش سوریه و یا ترکیه بدهد بسیار کم است. این درست همان کاری است که کردها در عفرین در ۲۰۱۹ انجام دادند زمانی که آنها قبول نکردند که حاکمیت این منطقه را به نیروهای سوریه بدهند و ترجیح دادند که این منطقه را ترک کنند پس از آنکه نیروهای ترکیه و سوریه بر آنها غلبه کردند.

بنابر آخرین گزارش از شمال سوریه، ترکیه از متحدان سوریه خود از گروه هیئت تحریر شام که تجربه بسیاری در جنگ را دارد و ترکیه را ‌در پیشروی در شمال غربی سوریه در ۲۰۱۹ حمایت کرد برای آمادگی در جنگ کمک نخواست. این نشان می‌دهد که بالعکس آنکه ترکیه میخواهد نشان دهد آماده حمله نیست و گزینه های دیگری را هم در نظر دارد البته به بمباران هوایی با پهپادهای پیشرفته خود ادامه می‌دهد. پهپادهای ترکیه صدمه بسیاری را به گروه های شبه نظامی کرد تحمیل میکنند همانطور که در لیبی، اوکراین، آذربایجان و حتی در سوریه در جنگ ادلیب دو سال پیش به ارتش سوریه و متحدان او تحمیل شد.

هیچ شکی نیست که رییس جمهور اردوغان در این چند سال موفق بوده که از شرایط مناسب خود سواستفاده کند. اردوغان میداند که بسیاری از کشورهای قدرتمند منطقه و بین المللی به نقشی که ترکیه به دلیل جغرافیای سیاسی دارد احتیاج دارند و حتی ابرقدرت‌هایی که در جنگ اوکراین، یعنی امریکا و روسیه جزو این کشورها میباشند. و اگر ترکیه در جنگ در شرق سوریه شرکت کند این موقعیت بسیار مهم را از دست می‌دهد.

Advertisements
Advertisements
Advertisements