کوخاوی برای آینده سیاسی خود با پیروزی کاذب علیه حزب الله آماده می‌شود.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

آویو کوخاوی رییس ستاد کل ارتش اسراییل که فقط چند روز بیشتر در این مقام است ادعا کرد که « مسیولیت حمله هوایی در ماه گذشته به کامیونی در کاروانی از کامیون‌های جمهوری اسلامی در مرز سوریه و عراق را بر عهده می‌گیرد. » کوخاوی بیان کرد که این حمله برای « جلوگیری از نقشه ایران برای حمل و نقل صدها اسلحه به سوریه و لبنان است.» کوخاوی چه منظوری دارد که چنین اطلاعات امنیت مهمی را که باید پنهانی باشند را آشکار میکند و چه دلیلی برای به خطر انداختن عوامل اطلاعاتی اسراییل دارد؟

در ماه اکتبر، کابینه اسراییل، هرتزل لوی را به عنوان بیست و سومین رییس ارتش اسراییل انتخاب کرد که پس از ۳ هفته در ۱۷ ژانویه شروع به کار خواهد کرد. منبعی که اطلاعات در مورد حمل ونقل اسلحه در مرزهای عراق و سوریه دارد بیان کرد، که « کوخاوی میخواهد قبل از پایان مقام ریاست، میخواهد زندگی نامه خود را ارایه کند که آینده سیاسی موفقتری داشته باشد. و در اسراییل بسیاری از مقامات دولتی جزو ارتش هم میباشند از جمله اریل شارن، بنی گنتز، گبی اشکنزی، موشه یالون، اهود بارک، ییتزک رابین، و موشه دایان و بقیه .

این منبع ادامه داد که « بیانیه کوخاوی برای این است که او میخواهد قبل از شروع دوران بازنشستگی قهرمانی خود را نشان دهد ولی این بیانیه بنابر اطلاعات دروغ و گمراه کننده است. اسراییل و امریکا هر دو به خوبی میدانند که حزب الله دیگر احتیاج ندارد که موشک و دیگر اسلحه را از ایران بیاورد و یا حتی سلاح های بسیار پیشرفته را چون تمام تولیدات و مواد مورد احتیاج که شامل تراشه های فولادی و الکترونیکی می‌باشد در خود لبنان می‌شود به دست آورد. فقط عناصر نیمه هادی برای دقیق بودندموشکها از ایران وارد می‌شود. اینها در یک کیف توسط یک نفر حمل و نقل می‌شوند که برای صدها موشکهای نقطه زن که به طور داخلی در انبارهای زیرمینی در سوریه و لبنان تولید می‌شوند کافی است. »

این منبع توضیح می‌دهد که « حزب الله هم چنان موتور پهپاد، که توسط مهندسان و متخصصان در لبنان تولید شده را وارد میکند. ما برای اینکه احتیاج به حمل و نقل نباشد چون نه تنها خطرناک است که سلاح نظامی را از مرزها خارج کنیم و گران هم است سعی می‌کنیم که در داخل کشور خودمان بسازیم. »

این منبع ادامه داد که « از سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰، ایران برای متحدان خود تمام نیازهای نظامی که شامل موشکهای دقیق و غیر نقطه زن میباشند تامین کرد. پس از آغاز جنگ سوریه در ۲۰۱۱ و آشکار شدن برنامه های امریکا و اسراییل که خطوط عرضه مقاومت در لبنان از طریقه سوریه بسته شود، ایران همراه با متحدان خود دنبال چاره دیگر بود. و پس از آن ایجاد تولید کنندگان محلی و انتقال تخصص بود بخصوص که اسراییل کامیون های نظامی را مورد حمله قرار میداد. »

بنابرگفته این منبع « انبارهای محور مقاومت پر از وسایلی که به طور محلی تولید شده بود. کادرهای آموزش دیده می‌توانند موشکهای الفاتح ۱۱۰ بسیار پیشرفته، پهپادهای انتحاری و چند منظوره را تولید کنند. این فن آوری اهمیت خود را در جنگ‌های کم خرج پیشرفته نشان داده که آخرین آنها در جنگ اوکراین است. بنابراین هرگونه حمله اسراییل به کاروانی که از عراق و سوریه به سوی لبنان می‌رود نمیتواند از ورود یک چمدان پر از نیمه هادی های مورد احتیاج که توسط صنعت نظامی تولید شده ولی با طرفه یک نفر وارد می‌شود را بگیرد. »

این منبع هم چنان تایید کرد که « نیروهای مقاومتی همیشه سوخت و گاز‌ییل ایران از بندر طرطوس سوریه به لبنان حمل میکنند. نفت ایران به شهرها و روستاهایی که از مقاومت حمایت میکنند به خصوص در منطقه بسیار سرد دره بقاع. چرا اسراییل این محموله ها را که آشکارا نفت را حمل میکند مورد هدف قرار نمیدهد؟ اسراییل جرعت حمله به محموله های نفتی و یا نظامی نیروهای مقاومت را ندارد، کامیون هایی که نفت ایران را حمل میکنند به مانند سرزمین لبنان دیده می‌شوند و هر نوع حمله از سوی اسراییل برای آنها بسیار گران تمام خواهد شد، اسراییل به خوبی از این مسیله آگاه است چون حزب الله بازدارندگی خود را قبلا تحمیل کرد. »

این منبع ادامه داد که « این آخرین حمله اسراییل همانطور که رییس ستاد ارتش به آن اشاره کرد یک کامیون حامل مبلمان اداری، فرش، برنج، روغن پخت و پز عراقی، شیر خشک بچه ایرانی اپتمیل که به منظور توزیع در لبنان بود را مورد حمله قرار داد. پس از این حمله، کمبود شیر خشک در لبنان دیده شد. اسراییل میخواهد به فشار اقتصادی که امریکا به مردم لبنان تحمیل میکند اضافه کند، به خصوص مردم شیعه که از مقامت پشتیبانی میکنند. »

به نظر می‌رسد که کوخاوی می‌خواهد برای خود جایگاه سیاسی خود را برای آینده حفظ کند چون قهرمانی های خود را در میدان جنگ به نمایش میگذارد .اسراییل ۱۶ سال است که بر علیه لبنان اعلام جنگ نکرده و لبنان شرایط بازدارندگی را بر اسراییل تحمیل میکند. هم چنان اسراییل مجبور بوده مرزهای دریایی را مشخص کند تا مورد حمله موشکهای دقیق نقطه زن قرار نگیرد .

اسراییل در موقعیتی نیست که بتواند حزب الله را مورد تهدید قرار دهد. رهبران اسراییل از تفرقه در جامعه نگران هستند و نمیتوانند داوطلب در جنگ باشند. رییس سابق سازمان اطلاعات نظامی اموس یادین اظهار کرد که « جامعه اسراییل نمیخواهد جوانان خود را قربانی جنگ کند در حالیکه دشمنان ما بسیار مجهزتر هستند و آماده بالاترین فداکاری هستند. »

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements