رابطه ایران و اروپا در خطر است و اوکراین دلیل اصلی این شرایط است.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

در بین مقامات اتحادیه اروپا اختلاف نظر به وجود آمده که چگونه ایران باید تنبیه شود پس از آنکه تظاهرات نتوانست رژیم را در جمهوری اسلامی عوض کند و یا “ایران را آزاد کند” طوری که بایدن قول داده بود. اورسلا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا بیان کرد که « آنها از تحریم های علیه ایران و سپاه پاسداران پشتیبانی خواهند کرد.» او ادعا کرد که شنیده که وزرای اروپایی از این تحریم ها راضی هستند. در همان زمان، معاون و مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل گفت که دادگاه باید از لیست سیاه سپاه پاسداران را تایید کند؛ « این تصمیم باید از سوی دیوان دادگستری اروپا تایید شود قبل از اینکه اتحادیه اروپا بتواند عمل کند. این امکان ندارد که چون من تو را دوست ندارم به عنوان تروریست بدانم.»

از آن سوی دیگر، آلمان بسیار از این موضوع راضی است و میخواهد که سپاه پاسداران در لیست تروریستی قرار بگیرند ولی فرانسه نمیخواهد تا این حد اضافه روی کند. برای رسیدن به توافق، وزرای خارجه اتحادیه اروپا در ملاقاتی در بروکسل قبول کردند که تحریم ها را بر علیه ۳۰ اشخاص ایرانی تحمیل کنند، امریکا و انگلیس هم همین راه را دنبال کردند؛ کدام اشخاص از سفر به اتحادیه اروپا ممنوع خواهند شد و دارایی های( که اصلا وجود ندارند) چه کسانی مسدود می‌شود. این تغییر روش برضد ایران توسط اتحادیه اروپا به چه دلیلی است؟

منابع عالی پایه ایرانی بیان کردند که « این موضوع درباره شکست نقشه غرب برای سقوط پوتین و به زانو آوردن روسیه است. پس باید کسی را مقصر دانست؛ غرب پهپادهای ایرانی را متهم به طولانی تر کردن جنگ کرده. پس این پیام امریکایی برای دور کردن ایران از روسیه است، و شباهت به فشار امریکا بر چین است که نگذارد چین از روسیه پشتیبانی کند. تحریم های غربی بر علیه ایران و روسیه این دو کشور را با هم خیلی بیشتر از گذشته نزدیک کردند و همکاری خود را به حد بیسابقه رساندند.»

در هجدهم این ماه، اکثریت در پارلمان اروپا رای دادند تا سپاه پاسداران را در جزو لیست سازمان های تروریستی قرار دهند. آنها نقش پاسداران در فرونشاندن تظاهرات اخیر که در چند ماه گذشته رخ داده را دلیل این عمل توجیه کردند. ولی پاسداران هیچ گونه اقدامی در این تظاهرات نداشتند و نیروهای بسیج که جزو پاسداران حساب می‌شوند در برخوردهای خود با تظاهر کنندگان از نیروهای کشنده استفاده نکردند. با اینحال ده‌ها اشخاص غیر نظامی و امنیتی کشته شدند بخصوص در نواحی شمال غربی ایران در مرز با عراق و در سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان تلافات بسیاری داشتند.

سپاه پاسداران یک سازمان رسمی نظامی است که با ارتش ایران همکاری میکند و موشکهای بالستیک و پهپاد برای اهداف گوناگون تولید میکند و سپاه هم چنان جزو مجلس و دولت کنونی آقای رییسی است. هم چنان سپاه در زمینه‌های ساختمانی، تجارت، بازرگانی شرکت دارد. سپاه پاسداران جزو جدایی ناپذیری از رژیم و سازمان های ایران هم داخلی و هم بین المللی است.

در نتیجه، مقامات ایرانی« این تحریم ها از سوی پارلمان را به عنوان تحریک میبینند و هشدار که اگر ایران خارج از منافع غرب کار کند و یا از روسیه حمایت کند، اتحادیه اروپا واکنش نشان خواهد داد.»

با اینحال، مجلس شورای اسلامی ایران هم می‌تواند ارتش های اروپایی را به عنوان تروریست بشناسد همانطور که رییس مجلس محمد باقر قالیباف تهدید کرده. و این می‌تواند به این معنی باشد که تنکه هرمز به کشتی های اروپایی و یا آنهایی که نفت را برای ارتش ها حمل میکنند بسته شود. ایران هم چنان واضحا بیان کرده که قصد دارد از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خارج شود و این ممکن است به این معنا باشد که ایران به اندازه غنی سازی کافی اورانیوم ( ۹۰ درصد) برای تولید سلاح اتمی رسیده که باعث ترس کشورهای غربی و بسیاری از کشورهای خاور میانه است.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements