درگیری ایران و امریکا در سوریه کاملا به جنگ اوکراین مربوط مییاشد.


                                  @ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط

شیرین هاشمی :ترج

تمام شکستهای امریکا در عراق دیده می‌شوند؛ و نشان می‌دهد که امریکا هیچ راهکار دقیق سیاسی را دنبال نمیکند و از شکستهای بسیار رنج میبرد. در نتیجه امریکا باید به شکستهای خود فکر کند و به سیاست بین‌المللی خود تغییراتی دهد و قدرت کشورهایی به مانند چین، روسیه، هند و ایران را قبول کند. رقابت بین کشورها باید به بازسازی جوامع و زیر ساخت کشورهایی باشد که به دلیل جنگ‌های ویران ساز امریکا احتیاج به کمک دارند و نه اینکه این کشورها بیشتر ویران شوند.

برای اولین بار از شروع جنگ سوریه در ۲۰۱۱ و حضور نیروهای امریکایی و متحدان ناتو آنها در منطقه شمال شرقی سوریه، بین ایران و امریکا بمباران و حملات در خاک سوریه برای دو روز بوده. ایران و امریکا هشدارهای روشن برای همدیگر ارایه میکنند. 

دلیل این نگرش پرخاشگرانه ناگهانی و حملات گسترده پهپادی ایران به نیروهای امریکایی در العمر و کنکو و پایگاه نظامی خیربیت الجیر در نزدیکی الیوریبا چه می‌باشد؟ آیا ارتباطی بین جنگ در اوکراین و اتفاقاتی که در سوریه رخ می‌دهد وجود دارد؟

اولین حمله با استفاده از ۶۰ موشکها و پهپادهای انتحاری به نیروهای اشغالگر امریکایی باعث کشتن یک پیمانکار امریکایی و زخمی شدن ۵ سرباز و یک پیمانکار امریکایی دیگر شد. امریکا در تلافی به چندین منطقه در نزدیکی فرودگاه دیرالزور و شهر البو کمال حمله کرد و ۷ نفر از شبه نظامیان سوریه کشته شده و ۷ نفر مجروح شدند. در روز بعد، گروه مقاومتی محلی که از سوی ایران حمایت می‌شود چهار پهپادهای انتحاری و چندین موشک را به سوی مواضع امریکایی شلیک کرد تا شرایط بازدارندگی را تامین کند. امریکا باز هم دوباره تلافی کرد و دو مناطق المیادین و هرابت در شمال شرقی سوریه را که خارج از مناطق اشغالی توسط امریکا و نزدیکی مرز عراق است را مورد حمله قرار داد. امریکا ادعا میکند که در سوریه به عنوان قانون ۲۰۰۱-۲۰۰۲ مبارزه با تروریسم قرار دارد ولی نیروهای کمکی سوریه را مورد حمله قرار می‌دهد.

این حمله نشان می‌دهد که نیروی مقاومتی سوریه با توافق با دولت سوریه به اندازه کافی تامین با پهپاد و موشکهای نقطه زن می‌باشد و چون به آسانی نیروهای مقاومتی مسیولیت حمله به نیروهای امریکا را به عهده گرفتند نشان می‌دهد که تا چه اندازه آمادگی مقابله وسیع تر با امریکا را دارند.

مقامات مشاوری ایران و چندین هزار متحدان با درخواست دولت در سوریه حضور دارند. حضور این نیروها به دلیل اشغال مناطق شمال غربی و شرقی سوریه توسط نیروهای ترکیه و امریکا و هم چنان هزارها شبه نظامیان با حمایت ترکیه و داعش در استان‌ها و مناطق روستایی ادلیب و افرین است. مناطق اشغالی سوریه در حدود ۳۰ درصد از مناطق خارج از کنترل نیروهای ارتش سوریه می‌باشد. علاوه براین، امریکا یک پایگاه نظامی دیگر در التنف در مرز با عراق را دارد که نیروهای امریکایی اجازه ورود هیچ سربازی را تا ۵۰ کیلومتر مربع در کویر سوریه را نمیدهد و این درست منطقه ای است که داعش در آن فعال است و کنترل امریکا نمیگذارد که ارتش سوریه و متحدان او با داعش مقابله کنند.

نیروهای کمکی ارتش سوریه و نیروهای محلی مقاومتی در خط مقدم با نیروهای اشغالگر امریکا و ترکیه عمل میکنند. نیروهای مقاومتی کنترل ابوکمال را در شمال شرقی سوریه را برعهده دارند تا بین عراق و سوریه ارتباط برقرار باشد و پشتیبانی لحیستیکی برای سوریه و متحدان ایرانی فراهم شود. اسراییل از اینکه امریکا هیچ کنترلی در این منطقه را ندارد بسیار ناراضی است و از پایگاههای امریکا در داخل سوریه برای حملات داخل کشور استفاده میکند. کامیون های حامل محمولات ایران و دیگر تداکارات مورد نیاز سوریه و حامیان او به خصوص پس از زلزله ویرانگر که از ابوکمال رد می‌شوند را مورد حمله قرار می‌دهد. 

دولت سوریه تحت سخترین تحریم های امریکا و اروپا از سال ۲۰۲۰ می‌باشد و مردم سوریه به هر نوع کمک به دلیل بحران شدید اقتصادی احتیاج دارد که بیشتر از سوی ایران و عراق فراهم می‌شود.

حملات اسراییل به سوریه از زمان آغاز جنگ امریکا برای تغییر رژیم و حمایت از ایران هیچ زمان پایان نداشته. اسراییل چندین اهداف در شمال، مرکز و جنوب سوریه و اخیرا یک کاروان در التنف و به فرودگاه حلب چندین بار حمله کرده. و چون دولت سوریه واکنش نشان نمیدهد تا جلوی اسراییل را از نقض قوانین بین المللی و حمله به حاکمیت بگیرد، اسراییل آزاد است تا به حملات شبانه روز خود ادامه دهد. ولی حملات اسراییل به اهدافی که به متحدان ایران تعلق دارد و انبارهای ایرانی هم ضربه زده که‌ قوانین جنگ را عوض میکند.

پس از هر حمله اسراییل در سوریه، ایران اخیرا از سیاست تلافی در داخل اسراییل از طریقه عمیلات مخصوص و یا “ یک نفر تنها” که هیچ کس مسولیت را بر عهده نمیگرد استفاده میکند. جدیدترین حمله در فلسطین بود که اسراییل اعلام کرد که حمله کننده از لبنان با کمک حزب الله وارد شد و حزب الله قول داده که هر نوع حمله اسراییل به مردم لبنان و یا فلسطینیان در لبنان پاسخ خواهد داشت.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements