بنابراین رابطه پیچیده بین ایران و کشورهای غربی تا پایان جنگ در اوکراین ادامه خواهد داشت.


                                                                                                                                                               @ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط

شیرین هاشمی :ترج

سیاست دولت ایران در مورد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نمی‌شود از رویدادهای جاری در اوکراین و خاور میانه جدا کرد. ایران رویکرد مثبتی را درباره این آژانس انرژی هسته ای اتخاذ کرده تا توجه از جنگ اوکراین کم نشود. انعطافی را که ایران نشان داده باعث شده تا از ره دادن یک بحران سیاسی دیگری جلوگیری شود. پس از کشف آثار انباشته شده از اورانیوم بسیار غنی شده مقامات ایرانی در روابط و همکاری با مامورین این آژانس بسیار صبوری از خود نشان دادند.

ایران برای اینکه توجه از جنگ ادامه دار در اوکراین کاهش نباید واکنش مثبتی را به مقامات این آژانس نشان داده. با این واکنش مثبت ازیک بحران جدید شدید سیاسی که به دلیل کشف اثار جمع شده اورانیوم بسیار غنی شده در حدود ۸۳.۷ درصد بود و این بحران بسیار مورد پسند آژانس هسته‌ای و متحدان غربی او میبود جلوگیری شده.

مدیریت آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات بعدی خود را با مقامات ایرانی در ماه ژوین برنامه ریزی کرده تا در مورد نتایج ملاقات مدیر کل آژانس رافایل گوروسی در تهران با رییس جمهور ابراهیم رییسی صحبت کنند. پس از این سفر مذاکرات بیشتری بین مقامات ایرانی و این آژانس با توجه به همکاری بین دو طرف صورت گرفته. ایران باور دارد که سفر گوروسی به ایران فقط تصمیم خود او نبود چون چندین پیام های پنهانی از سوی کشورهایی به مانند قطر، عمان و اروپا نشان می‌دهند که امریکا میخواهد شرایط نامناسب با ایران را کاهش دهد و هیچ علاقه ای به اینکه وارد جنگی که اسراییل بسیار خواستار است بشود.

علاوه بر این روسیه و چین به ایران توصیه کردند که در حال حاضر از تنش جلوگیری کند و با خواسته های آژانس اتمی کنار بیاید به خصوص که اسراییل از امریکا میخواهد که وارد جنگ با ایران شود و امریکا اصلا در حال حاضر اشتهای جنگ را ندارد. کشورهای غربی از جمله انگلیس، المان و فرانسه در مورد ایران موضع سختی را اتخاذ کردند و میخواهند که ایران تنبیه شود.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements