الیزابت سورکوف در زندان طولانی مدت است.

       @ejmalrai :ایلایجا مگنایر توسط

شیرین هاشمی :ترج

بنابر گفته مقامات آگاه در بغداد، الیزابت سورکوف که روسی- اسراییلی است در زندان طولانی مدت میباشد.

« ماموران امنیت امریکا پس از آنکه سورکوف در ماه مارس در عراق ناپدید شده، در مورد او پرس ‌وجو می‌کنند. ولی به نظر می‌رسد که امریکا علاقه شخصی برای آزادی او به هر قیمتی را ندارد. و دیگر کشورهای غربی هم میخواهند که او را پیدا کنند. ولی مذاکرات برای آزادی او بسیار آهسته پیش می‌رود چون آنها حاضر نیستید که تمام خواسته های انهایی که سورکوف را دزدیدند را براورند. »

مفقود شدن سورکوف زمانی آشکار شد که نخست وزیر اسراییل نتانیاهو اعلام کرد که گروه‌های عراقی حزب الله، او را ربودند.

 با اینکه سورکوف ادعا کرد که او روس میباشد و با پاسپورت روسی وارد عراق شد ولی بعدا آشکار کرد که او در سازمان اطلاعاتی اسراییل به خصوص واحد ۸۲۰۰ کار میکرد؛ این واحد به خصوص در عملیات مخفی ، و هم چنان رمز گیری و امنیت اطلاعاتی تخصص دارد. قابل توجه است که او اصلا هیچ سعی نکرد که وابستگی خود به اسراییل را پنهان نگه دارد که نشان می‌دهد که اهمیتی به ماموران امنیت که آگاهی از کارهای سابق او داشتند و او را تحت نظر داشتند، نداد.

سورکوف اعتراف کرد که او جزو سازمان اطلاعاتی اسراییل بوده و در جنگ دوم لبنان در ۲۰۰۶ شرکت داشته. او هم چنان اشاره کرد که خواهر کوچکترش، اما در ارتش اسراییل خدمت میکند. سورکوف در حساب توییتر خود بیان کرد که حاضر نیست برای آزادی خود و یا دیگر زندانیان مذاکره کند.

اعضای سازمان اطلاعاتی اسراییل که ۸۰۰۰ اعضا دارد، اجازه ندارند که در رسانه های اجتماعی خود را شناسایی کنند. ولی انهایی که بازنشسته هستند و یا از کار اخراج شدند در گذشته به این قانون احترام نگذاشتند و خواستار پیوستن به شرکت‌های خصوصی که حقوق بسیار بهتری از ارتش اسراییل را می‌دهد، بودند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

البته این حقایق غیر قابل انکار در کشورهایی که برضد اسراییل نیستند، پیش میاید ولی سفرهای سورکوف به سوریه و چندین بار به عراق که شامل کردستان و دیگر مناطق است باعث تعجب و بد گمانی کسانی که سفر به این کشورها را تحت نظر دارند، شده.حضور یک زن با پاسپورت روسی که عربی صحبت میکند و ادعا میکند که پژوهشگر در دانشگاه پرینستن است آشکارا ابراز خصومت به طرف دولت‌های سوریه و روسیه است و خدمات اطلاعاتی او باعث مشکوکی از سوی مقامات عراقی است. عراق بین انهایی که طرفدار امریکا و کسانی که به شدت مخالف هستند تقسیم شده.پس از عبور از مناطق کردنشین به طرف شهرهای شیعه نشین سفر کردن که گروه‌های مسلح که مخالف حضور نظامی و اشغالگری امریکا هستند، امکان دارد که سورکوف داوطلبانه خود را در موقعیت آدم ربایی قرار داده. و یا شاید کارهای او به دلیل نااگاهی از مسایل امنیتی و اطلاعاتی است که انسانی با تجربیات او باید از آنها آگاه بود.گزارشات نشان می‌دهد که سورکوف به نجف در عراق با انهایی که با وابسته به جنبش صدر هستند سفر کرده. ولی به نظر نمیرسد که او توانسته هیچگونه اطلاعات به خصوص و خصوصی را به دست آورد چون حتی مقاماتی که در جنبش صدر شرکت دارند خودشان از عملیات آینده آن بیخبر هستند و این حتی شامل مقتدی صدر هم است. و عملیات گذشته جنبش به خوبی آشکار هستند و چون در عراق هیچگونه مسیله پنهانی نیست برای همه معلوم است.سورکوف آثار بسیاری را از خود آشکار کرد که برای هرگونه سازمان اطلاعاتی بسیار سخت بود که به آنها توجه نکند و یا دقیقا دلیل سفر او به عراق را بررسی نکند. و به دلیل وابستگی ادعایی او به سازمان اطلاعاتی اسراییل این بررسی جدی تر و وسیعتر بوده. در نتیجه، سورکوف خود را به عنوان یک جایزه بارزش برای محور مقاومت ارایه کرد همانطور که ژنرال سابق اسراییل إلحانان تاننباوم که توسط حزب الله لبنان در شرایط دیگری دستگیر شده بود قرار داد و بعدا در عوض زندانیان فلسطینی و لبنانی تعویض شد.به نظر میاید که حال سورکوف “خوب “ باشد همانطور که نتانیاهو بیان کرد. برای اهداف انهایی که او را دستگیر کردند بهتر است که سورکوف زنده باشد چون آنها میخواهند که اتحاد تمام گروهها و محور مقاومت را نشان دهند و برای آزادی زندانیان فلسطینی تلاش کنند. ولی دولت اسراییل که شامل گروه‌های راست گرای افراطی است نمیخواهد در مورد آزادی زندانیان مذاکره کند و آرمان فلسطینیان را پیش ببرد و اتحاد بین محور مقاومت را قوی تر کند. گروه‌های مقاومتی عراق به احتمال قوی بدون آزادی زندانیان فلسطینی مذاکرات را قبول نخواهند کرد.دو اسراییلی که هنوز توسط حماس زندانی هستند ( آوارا منگوستو و هیشام السید) و جسدهای دو سرباز ( اورون شویل و حدر گلدین ) از جنگ ۲۰۱۴ غزه که اسراییل هنوز شرایط بازگشت آنها را قبول نکرده. در این شرایط به نظر می‌رسد که سورکوف به مدت طولانی زندانی خواهد ماند به خصوص که دولت اسراییل چندان علاقه ای به آزادی او را نشان نمیدهد. اسراییل از روسیه خواستار میانجیگری است حتی وقتی که کاملا با تجهیزات، اطلاعات و سیاستمداری از اوکراین حمایت میکند. ولی به نظر نمیرسد که روسیه علاقه ای به کمک کردن نتانیاهو را دارد. و مثل اینکه سورکوف بدون دلیل خود را به لانه شیر انداخته و اجازه داده که طعمه شود.

Advertisements
Advertisements
Advertisements