جبهه زیرزمینی غزه: استراتژی فلسطین در زیر آوار در برابر هجوم شدید اسرائیل.


وسط: ایلایجا ماگنیر  ejmalrai@

ترجمه: شیرین هاشمی

اسراییل در یک تغییر قابل توجه از روش های سنتی، رویکرد خود را نسبت به تهاجمات زمینی تغییر داده است. اسرائیل به جای استراتژی معمول خود، اکنون یک سری عملیات زمینی را علیه نوار غزه آغاز کرده است. بمباران به شدتی که قبلا دیده نشده، قبل از این تغییرات صورت می‌گیرد. و با اینکه ۱۲۰ دولت‌های مختلف در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار آتش بس فوری شدند، اسراییل به حملات بی رحمانه ادامه میدهد.

با اینحال دستاوردهای نظامی برای اسراییل از این عملیات بسیار ناچیز بوده. نتیجه اصلی، ویرانی کامل با بیش از ۷۵۰۰ نفر تلافات جانی مردم غیر نظامی که تعداد سرسام آوری از آنها ۴۸۰۰ نفر زنان و کودکان بودند. ولی در میان این شلوغی و اشفتگی، نیروهای مقاومتی فلسطین ناامادگی نشان نداند. منابع داخلی محور مقاومت بیان میکنند که نیروهای مقاومتی انتظار و آمادگی این کشتار از سوی اسراییل را داشتند.

مقامات ارشد در محور مقاومت که از مراکز فرماندهی مشترک، عملیات می کنند، درباره بمباران اخیر اسرائیل در شمال غزه اظهار نظر کردند که خسارات گسترده ناشی از حملات هوایی شدید اسرائیل در شمال نوار غزه در درجه اول مانعی قابل توجه برای پیشروی خودروهای نظامی اسرائیل و تیپ های مکانیزه مستقر در داخل مرزهای غزه است.

این مقامات ادامه دادند که « اسراییل حملات شبانه به مناطق مسکونی را ادامه داد با اینکه ساکنان مناطق نزدیک به نوار غزه از ساکنان تخلیه شده بودند اسراییل به بمباران ادامه میداد و این بیشتر به دلیل تونل ها و دیگر تاسیساتی که گروه‌های مقاومتی ساختند، مییاشد. 

ویرانی عظیم ناشی از توپخانه و هواپیماهای اسرائیلی، ناخواسته مواضع و سنگرهای مستحکمی را در اختیار مقاومت فلسطین قرار داده است که حتی تصورش را هم نمی‌کردند.

دشمن

اسرائیل در اولین حملات سه لشکر، معادل ۹ تیپ و یا حدود ۳۰٫۰۰۰سرباز را در صحنه عملیات در جبهه های مختلف شمالی مستقر کرد.با توجه به بمباران‌ها و ویرانی‌های گسترده‌ای که توسط خود اسرائیل به‌وجود آمده، همراه با دهانه‌های به جا مانده از گلوله‌های توپخانه‌ای و بمباران هوایی گسترده، پیشرفت لشکرهای اسراییل با چالش بزرگی روبرو خواهد شد. در نتیجه، هر حرکت رو به جلو به دلیل وجود سنگ های بسیار ، کند خواهد بود و باعث می‌شود که اسراییل از پیاده نظام برعلیه گروه‌های مقاومتی استفاده کند. و این البته تلافات بسیاری را برای سربازان اسراییل به وجود میاورد.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements