.چالش ایران علیه ترامپ و فشار بر روی بایدن برای تصمیم نهایی برجام

@ejmalrai ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی ترجمه:

 در دو هفته آخر رییس جمهوری ترامپ، ایران پیام‌های قوی به امریکا میفرستد؛ انجام تمرین‌های بزرگ نظامی به خصوص با شرکت صدها پهپاد، افزایش ۲۰ در صد غنی سازی اورانیوم. تمرین های بزرگ نظامی پیامی بر علیه فشار حداکثری ترامپ می‌باشد که به خصوص در روزهای اخیر که دو بویینگ بی-۵۲ ، زیر دریایی یو اس اس جورجیا و ناو هواپیما بر کلاس نیمیتز را به خلیج فارس فرستاده. ایران اعتقاد دارد که ترامپ در اواخرین روزهای رییس جمهوری خود جنگ را شروع نمیکند و در هر حال ایران از جنگ نمیترسد و آمادگی مبارزه بر هر چالشی است.
پیام دوم برای جانشین ترامپ، بایدن می‌باشد که ایران به او اخطار می‌دهد که به توافقنامه برجام که در سال ۲۰۱۵ امضا شد ودر سال ۲۰۱۸ ترامپ خارج شد، برگردد. تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی ایران، بایدن را تحت فشار میگذارد که هر چه زودتر درباره برجام تصمیم بگیرد. در عین حال، ایران به غنی سازی و به سوی قابلیت هسته ای پیش می‌رود، غنی سازی توسط ایران را به هیچ گونه نباید به عنوان معامله دید و در حقیقت ایران شرایط را به بایدن تحمیل میکند و برای او  دو راه مختلف را مشخص‌میکند، یا به برجام ۲۰۱۵ برگردد یا برای همیشه خارج شود.
دیروز ارتش ایران شامل نیروهای زمینی، هوایی و دریایی رزمایش نظامی پهپادی را به نمایش گذاشت. در این رزمایش ایران ثابت کرد که پهپادهای خود برد ۲۰۰۰ کیلومتر دارند و بازهم موشکهای هوا به زمین و هوا به هوادار به نمایش گذاشت.  در این رزمایش پهپادهای انتحاری استفاده کرد و هم ثابت کرد‌که این نوع پهپادها می‌توانند هدفهای روی زمین و روی‌دریا به هدف بگیرند. این رزمایش‌ها مشخص کردند که در حوزه نظامی ایران زیر تحریم‌های دشوار بسیار پیشرفت کرده و در روبروی هر دشمنی آماده می‌باشد.
تحریم‌های حداکثری ترامپ البته برای رشد  اقتصاد داخلی ایران بسیار سخت میکند. ولی این فشار حداکثری نتوانسته است دستاوردهایی را که مورد نظر آنان بوده را به دست آورد؛ مقامات ایران هیچ گونه علاقه ای برای مذاکرات جدید نشان ندادند و هر ۸ بار که ترامپ سعی کرده با آنها تماس بگیرد ناموفق بوده.

در نوامبر ۲۰۲۰ مجلس ایران به غرب نشان داد که آماده هیچ‌ تغییری از برجام ۲۰۱۵ نمیباشد، اولین ویژگی لایحه مجلس ۲۰۲۰ این‌بود که دولت باید در تاسیسات هسته ای فردو( تاسیساتی که برای ۱۵ سال بسته بود) غنی سازی تا سقف ۵ درصد خواهد زد. دوما مجلس دستور داده که ایران ۱۰۰۰ دستگاه سانتریفیوژ IR۲n را نصب کرده و غنی سازی ۲۰ درصدی را دوباره شروع کند. هم چنان این اورانیوم غنی شده را برای اهداف غیر نظامی افزایش دهد.
هم چنان احتمال دارد که ایران به زودی به پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای خارج شود. این عملیات بر روی بایدن فشار می آورد که در باره آینده برجام هر چه زودتر تصمیم بگیرد.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements