رییس جمهور جدید ایران جلوی امریکا و اسراییل خواهد ایستاد


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترجمه
صرفنظر از اینکه جمهوری اسلامی مسیولیت این حمله را تکذیب کرد، حمله هفته گذشته به نفتکش اسراییلی، یک هفته قبل از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رییسی به نظر می‌رسد که ایران موازنه قدرت را تغییر داده. حملات به کشتی های اسراییلی بی سابقه نبود و چندین بار اینگونه پاسخهای تلافی در دریای عمان را از ایران شاهد بودیم. اما با پاسخ نظامی گسترده ایران  در واکنش به حملات اسراییل به سوریه تا هفته گذشته بی سابقه بود و با این عملیات ایران شرایط بازدارندگی جدید را به اسراییل تحمیل میکند. این اتفاق نشان می‌دهد که دولت جدید ایران، قدرت و قصد خود را به امریکا و اسراییل نشان داده و بیان میکند که حملات به نیروهای خود در منطقه برای ایران غیر قابل تحمل میباشد. انتظار است که از این به بعد دولت جدید ایران ابتکار عمل نشان دهد و دیگر حملات به ایران در منطقه را بی پاسخ نگذارد. دولت جدید ایران آشکارا بیان میکند که به قول مثل در زبان انگلیسی « استان یک کلانتر جدیدی دارد. » بر طبق قانون اساسی ایران ریاست جمهوری آقای رییسی تا زمان رضایت ولایت فقیه سید علی خامنه ای شروع نمی‌شود.

الی شارویت فرمانده نیروی دریایی اسراییل به لشگر دریایی شایتت ۱۳ بالاترین نشانهای نظامی را اعطا کرد به دلیل چندین عملیات به اهداف مربوط به ایران و محور مقاومت از جمله کاشتن مین های دریایی، جمع آوری اطلاعات، خرابکاری به خطوط تامین و خطوط لوله نفت و حملات به کشتی ها.

این عملیات نیروی دریایی اسراییل مربوط به سال‌های گذشته میباشد و قابل توجه میباشد که در این زمان فقط ۱۶ حملات به اهداف ایرانی رسما اعلام شدند. اسراییل ادعا میکند که چندین حملات دیگری علیه ایران صورت گرفته و اسراییل بسیار در این حملات موفق بودن ولی هیچ کدام از دو کشور این اتفاقات را قبلا اعلام نکردند. در تابستان ۲۰۰۶ و پس از حمله موفق حزب الله به ناو ای ان اس هانیت با موشکهای سی- ۸۰۲ ساخت چین و کشتن ۴ سرباز اسراییلی، نیروی دریایی اسراییل بسیاری از اعتبار خود را از دست داد. اسراییل و متحدان غربی اش از توانایی های موشکی حزب الله کاملا نااگاه بودند و به این دلیل، حزب الله توانست در دومین جنگ اسراییل بر علیه لبنان، در اولین روزهای جنگ نیروی دریایی اسراییل را از میدان جنگ کاملا بیرون کند. اما پس از چندین سال نیروی دریایی اسراییل به قدرت سابق خود برگشت و توانایی های خود را به ایران نشان داد. ولی در حال حاضر ایران قصد پاسخ را دارد.

اسراییل از سال ۲۰۱۸، حملات را به نفتکش های ایران را آغاز کرد و خسارت زیادی به این نفتکش ها را ایجاد کرده. در این زمان اسراییل دهها حملات را اجراکرده ولی اکثر این حمایت تبلیغ رسانه ای نشدند با اینکه میلیارد ها دلار هزینه داشت. اما حمله پهپاد انتحاری هفته گذشته که در دریای عمان رخ داد، کاملا بی سابقه بود از لحاظ اینکه ناخدا و رییس امنیتی نفتکش اسراییلی کشته شدند. ایجاد این شرایط بازدارندگی بیسابقه، آزادی کامل حملات اسراییل به سوریه را خراب میکند، امکان پاسخ گسترده ایران را افزایش می‌دهد و دست اسراییل را در کل منطقه خاور میانه‌ را کوتاه میکند.

به دلیلی که حمایت امریکا از اسراییل قطعی و کامل میباشد هر حمله خرابکاری اسراییل به عنوان دفاع از خود شناخته می‌شود. کشورهای غربی از ماده ۵۱ سازمان ملل متحد برای توجیه حملات وحشیانه و تجاوز اسراییل به حاکمیت دیگر کشورها و بر ضد  قوانین بین المللی سو استفاده می‌کنند. به دلیل این استدلال توهین آمیز عملیات اسراییل محکوم نمی‌شود حتی زمانی که اسراییل به قتل و ترور دست میزند. هزاران بمباران که در سوریه صورت می‌گیرد، ترور دانشمند هسته‌ای محسن فخری زاده و دیگر دانشمندان که توسط موساد به قتل رسیدند نمونه هایی از این مصونیت اسراییل میباشند. ولی دولت‌های غربی پاسخ ایران را که فقط چهار بار در مقابله با چندین برابر حملات اسراییل بوده را «عملیات تروریستی» میشناسند.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements