توافق هسته‌ای هنوز در مرحله مذاکرات می‌باشد: اتفاق بعدی چه خواهد بود؟

پس از دیدار هفته پیش جوزف بورل مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران ظاهرا هیچ تغییری به روش آهسته شده مذاکرات هسته ای را نداشته اما یک نتیجه داشته که آغاز شدن خط ارتباط غیر مستقیم بین ایران و امریکا در قطر بوده. و احتمالا این اتفاق سه شنبه و یا چهارشنبه رخ خواهد داد.

در هفته های گذشته، تنش بین امریکا و ایران درباره مسایل هسته ای گسترش پیدا کرده بود و آژانس اتمی انرژی بین المللی تا حدی این تنش را افزایش داده در حالیکه رافایل گوروسی مدیر کل آژانس ایران را به داشتن سه تاسیسات پنهان متهم کرده، همان تاسیساتی که ایران ۱۱ سال پیش توجیه داده بود. و در واکنش ایران کل آژانس را به یک عنصر اسراییل متهم کرده.

علاوه بر این، ایران هم ۲۷ دوربین مدار بسته متعلق به آژانس را برداشته ( ۴۰ دوربین هنوز کار می‌کنند) و حد غنی سازی اورانیوم در رآکتورهای خود را افزایش داده. ایران باور دارد که هدف امریکا این است که بر روی ایران فشار بیاورد که ایران مجبور بشود که زودتر به میز مذاکره برگردد و هم اصرار خود در باره ضمانت برای جلوگیری از تحریم های آینده امریکا را بردارد. 

ایران هم پایدار است که امریکا ضمانت را بدهد تا زمان ریاست جمهوری بایدن به پای قطعنامه بماند و سپاه پاسداران را از لیست تحریم ها خارج کند. هم چنان، ایران میخواهد که سازمان خاتم الانبیا از لیست تحریم خارج شود به دلیل اهمیت این سازمان در اقتصاد ایران.

نمی‌شود گفت که به اعتماد بین ایران، آژانس اتمی و اروپا ضربه زده شده، بهتر است که بیان کرد که هیچ اعتمادی بین آنها وجود ندارد. ایران در طول این سالها وظایف خود در مورد تعهدات انرژی اتمی را رعایت کرده و در زمان رییس جمهوری حسن روحانی ، ایران باور داشت که اروپا با امریکا فرق می‌کند و قابل اعتماد می‌باشد. این راهبرد ایران آن زمان توسط جواد ظریف اجرا شده بود و او در این مورد اشتباه می‌کرد. در حالیکه در سال‌های پس از خروج امریکا از توافقنامه، اروپا فقط یک نماد امریکایی بود و به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements