پوتین بر علیه حریفان غربی یک جنگ «ماسکیروفکا» را اجرا کرده.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترجمه

رییس جمهور روسیه پوتین به “جنگ ماسکیرووکا“ ادامه می‌دهد و با آرامش و تمرکز کامل دنیای آشفته غرب را قانع کرده که هر لحظه جنگ ممکن است اتفاق بیفتد. دشمنان روسیه درک نمیکنند که به تله جنگ روانی افتادند. شطرنج باز ماهر توانسته به دشمنان خود بقبولاند که جنگ در اوکراین شروع شده. در حالیکه هدف اصلی روسیه این است که غرب به روسیه ضمانت دهد که اوکراین جزو ناتو نخواهد شد چون این مسیله برای امنیت ملی روسیه خطر شدیدی دارد.

میلوش زمان رییس جمهور جمهوری چک بیان کرد که « ۵ روز قبل از ۱۶ فوریه» او یک پیام از سازمان سیا امریکا دریافت کرد که روسیه برای حمله به اوکراین در حال آمادگی است. کشورهای غربی و اوکراین چندین زمان است که از این حمله صحبت می‌کنند.احتمال بازندگی‌ برای کشورهای اروپایی در این بازی خطرناک بسیار زیاد است و به این دلیل سیاستمداران اروپایی بیشتر علاقه دارند که به این تنش پایان دهند.

خطر این بازی این است که پوتین بیان کرده که «او هیچ جایی برای عقب نشینی ندارد»و این نشان می‌دهد که پوتین هم میخواهد با کمترین هزینه ممکن از این بحران یک راه حل را پیدا کند اما روسیه فقط در مقابل اروپا نیست و‌حریف اصلی امریکا است.

طبق گفته سون تزو در کتاب خود هنر جنگ، جنگ همیشه بر اساس فریبکاری میباشد از جمله عملکردهای مصنوعی، حملات جعلی و پنهانی هم از قدرت و هم از نقاط ضعف خود. در زمان شوروی از سال‌های ۱۹۲۰ به بعد روسیه بر اساس این سنت اقدام کردند و این راهبرد را به عنوان ماسکیروفکا میدانند و هم چنین این راهبرد در جنگ جهانی دوم استفاده شد.

هم چنان استفاده از اصول جنگ روانی نتایج طولانی مدت دارد؛ در این نوع جنگ از تبلیغات، تهدیدات، و روش های روانشناختی استفاده می‌شود تا در فکر و اخلاق طرف مقابل تاثیر گذاشت تا اعتماد به نفسش کاهش یابد و بترسد و احساس کمبود کند. قیمت نفت و مواد غذایی از زمانی که روسیه بیش از ۱۰۰،۰۰۰ سرباز را در خاک خود با مرزهای اوکراین مستقر یافته، افزایش داشتند. تمام دنیای غرب درباره جنگی که در اوکراین اتفاق خواهد افتاد حرف میزنند و تسلیحات نظامی به ارزش صدها میلیون دلار به کی یف فرستاده شده تا از تجاوز روسیه به اوکراین که اتفاقا صورت نگرفته، جلوگیری کنند. این اتفاقات به این دلیل صورت گرفته که روسیه یک جنگ روانی را شروع کرده که بتواند کشورهای غربی را به تشنج و هیجان متهم کند.

کارشناسان نظامی غربی پیشبینی کردند که پوتین نقشه شروع جنگ واقعی را ندارد چون پشتیبانی پزشکی لازم را به نواحی مرزی نفرستاده و این باعث شد که یک هفته بعد ارتش روسیه یک چادر بزرگ با علامت صلیب سرخ را زدند و فراورده های خونی را آماده ساختند. مقامات روسی تمام سعی خود را می‌کنند تا به تفکر کشورهای غربی که به زودی جنگ شروع خواهد شد کمک کنند و پس از آن این کشورها‌ را برای ایجاد وحشت و هراس بیخودی مورد تمسخر قرار دهند. برای مثال مقامات امریکایی اظهار کرده بودند که روسیه در ۱۶ فوریه به اوکراین حمله خواهد کرد با شروع فتنه انگیزی در مناطق تجزیه طلب دونباس و یا حمله به کی‌یف.

از سوی دیگر، ماریا خارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، رسانه های امریکا و انگلیس را به تمسخر گرفت و بیان کرد که« من از رسانه های اطلاعات نادرست میخواهم که برنامه تهاجمات کشور ما ( روسیه) را تایین کنند تا من بتوانم تعطیلات خود را تنظیم کنم.» این واکنش ضربه سنگینی به اعتبار کشورهای غربی است و نشان دهنده شکست منابع اطلاعاتی آنها میباشد، به خصوص رسانه های انگلیسی زبان که تاریخ دقیق تهاجم روسیه را هم پیشبینی کردند .

سخنگوی وزرات خارجه چین وانگ ‌ونبین بیان کرد که به عقیده دولت چین، تلاش امریکا برای شروع جنگ در اوکراین، اقتصاد و‌ثبات این کشور را بسیار ضعیف نموده و امیدوار است که امریکا از این گسترش اطلاعات نادرست دست بردارد. سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم چنان بیان کرد که راه اندازی کارزار تبلیغاتی علیه کشورش به مانند “ تروریسم اطلاعاتی” میباشد و « من نمیتوانم بگویم که این کار غرب برای ما جالب است ولی بسیار باعث تعجب ما است».

به طبق گفته ینس استولنبرگ، دبیر کل منتخب ناتو، نیروهای ناتو به حالت آماده باش میباشند و استفاده از نیروهای بیشتر در مناطق شرقی هم در جریان است. با اینکه روسیه می‌گوید که فقط تمرینات نظامی را انجام می‌دهد، استولنبرگ بیان کرد که هیچگونه کاهشی در تنش بین این دو کشور را نمیبیند و حتی به نیروهای نظامی روسیه هم اضافه شده است. و این جنگ فریبکاری به خوبی نشان می‌دهد .

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements