جنگ امریکا با روسیه نه تنها جنگ انتظامی است بلکه جنگ اقتصادی است که سرنوشت دلار را هم تعیین میکند.


@ejmalrai
 ایلایجا مگنایر توسط: 

 شیرین هاشمی :ترج

هیچ شکی نیست که جنگ ادامه دار اوکراین صراحتا یک جنگ بین امریکا و روسیه است که امریکا از توانایی های مالی، سیاسی و نظامی خود و متحدانش استفاده میکند. این تلاش های پر هزینه و قابل توجه به دلیل مقابله، تضعیف نمودن و بالاخره شکست دادن روسیه است. اما این جنگ فقط در مورد چالش روسیه بر علیه سلطه گرایی امریکا نیست که به کشورهای اروپایی همسایه روسیه اجازه ارتباط تجاری بیشتر با روسیه را نمیدهد. واضحا امریکا میخواهد که جلوی روسیه و چین‌ را از ضعیف کردن ارزش دلار در بازارهای جهانی را بگیرد. حقیقتا، امریکا با کشورهای با اقتصاد قوی که میخواهند به دنبال جایگزین و اتحاد با کشورهای دیگر برای از بین بردن هژمونی پولی امریکا هستند میجنگد. این باعث خواهد شد که تاثیر تحریم های یکجانبه امریکا علیه کشورهایی که از امریکا اطاعت نمیکنند بسیار نادیده بشود.

آیا روسیه به همراهی کشورهای دیگر به مانند چین، هندوستان، پاکستان و ایران می‌تواند تاثیر نفوذ امریکا را کاهش دهد و وابستگی خود از دلار امریکایی را راحت کند؟

جواب سریع به این سوال این است که هنوز جایگزین قوی برای دلار وجود ندارد با اینکه یورو اروپایی، یوان چینی و روبول روسی هستند که حتی از زمان جنگ جهانی اول تا حدی از دلار هم قوی تر میباشند. ولی دلار پس از پایان جنگ جهانی دوم در ۱۹۴۴ بسیار قوی بوده و جای استرلینگ را گرفته پس از آنکه انگلیس بیشتر ذخیره طلای خود را در جنگ علیه نازی ها استفاده کرد. در ۱۹۷۱ امریکا ذخیره های طلای خود را برای اینکه ارز کشور او مهم‌ترین ارز برای مبادلات تجاری و مالی به حساب بیاید از دست داد.

از آن موقع بدهی های امریکا به طرز نامناسبی افزایش یافته، ولی با اینحال این بدهی ها هیچ زمان پرداخت نخواهند شد چون این واحد پول را می‌شود هر زمان و با تعداد بسیار چاپ کرد. ولی این وضع برای کشورهای دیگر تفاوت دارد چون آنها باید بدهی های خود را با دلار پرداخت کنند و تسلیم سیاستهای امریکا باشند وگرنه تحریم ها به آنها تحمیل می‌شود و امریکا دلار را خارج میکند که باعث بی ارزش شدن واحد پول آن کشور می‌شود. و این دقیقا در چندین کشور از جمله ونزویلا، ایران و لبنان اتفاق افتاده است.

Subscribe to get access

Read more of this content when you subscribe today.

Advertisements
Advertisements
Advertisements